Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

gcm-download-2500-2022-11-29-autobus-sps-010-67ebe55e8e810
Zdjęcie portretowe: Sylwia Ressel

Sylwia Ressel
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku

Data publikacji 09:00

„Autobus SOS – pomoc” zakończył pracę

Zakończył się pomocowy sezon 2024/2025 „autobusu SOS” dla osób w bezdomności w Gdańsku. Ponowne uruchomione w mieście tego wsparcia planowane jest na początku listopada br.

Był to już ósmy sezon mobilnego wsparcia w Gdańsku. Jest ono adresowane do osób w bezdomności przebywających w miejscach niemieszkalnych. Funkcjonuje zawsze w okresie jesienno-zimowym, najtrudniejszym dla tej grupy osób.

Trzeba pomagać

Od 1 listopada 2024 r. do 31 marca 2025 r. załoga pojazdu wydała osobom w bezdomności w Gdańsku łącznie 21 332 porcje zupy. Potrzebującym przekazano też łącznie 3 136 sztuk ciepłej odzieży na zmianę, m.in. swetry, kurtki, spodnie, czapki, rękawiczki. Codziennie z oferty mobilnego wsparcia w mieście korzystało, średnio 67 osób. Autobus dowoził też osoby chętne do noclegowni przy ul. Mostowej 1A, gdzie miał swój ostatni przystanek na trasie. W pomocową akcję włączyło się także kilka gdańskich szkół, regularnie przekazując „kanapki na wynos” dla osób w bezdomności. Przygotowywali je uczniowie i rodzice, kierując się sercem oraz chęcią pomagania. W czasie postojów w mieście poradę i wsparcie oferował w „autobusie SOS” ratownik medyczny. Z kolei pracownik socjalny lub streetworker powiadamiali osoby w bezdomności o innych formach pomocy w mieście, np. schronieniu, wsparciu finansowym, specjalistycznym i aktywizującym społecznie oraz zachęcali do ich przyjęcia.

- Niestety nie każda osoba doświadczająca bezdomności chce skorzystać ze schronienia czy aktywizacji społecznej – mówi Robert Klimczak, kierownik Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. – Każdy człowiek ma prawo wyboru, jak chce żyć. Musimy to uszanować, ale też dbać o to, by wsparcie było dostosowane i dostępne dla ludzi będących w skrajnych sytuacjach, w kryzysie. „Autobus SOS” jest dodatkową formą pomocy, która odpowiada na potrzeby osób w bezdomności przebywających w miejscach niemieszkalnych.

Współpraca na rzecz potrzebujących

Środki na działanie „autobusu SOS” w br. w Gdańsku zabezpieczył MOPR. Na zlecenie Ośrodka zadanie zrealizowało w sezonie 2024/2025 Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Jak jest już tradycją, pojazd zapewniła spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Przypominamy, że w mieście MOPR, służby miejskie i organizacje pozarządowe współpracują cały rok. Na bieżąco prowadzą działania wspierające osoby w bezdomności. Sygnały o potrzebujących prosimy przekazywać:

  • do Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka);
  • także do Straży Miejskiej w Gdańsku, tel.: 986 lub do Policji tel.: 112 (ten numer zwłaszcza w przypadkach interwencyjnych).

O lokalizacji osób w bezdomności można też powiadomić streetworkerów, posługując się bezpłatną aplikacją Arrels. Można ją uaktywnić np. w smartfonie. W 2018 roku Arrels wprowadziło w mieście Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. Aplikację można pobrać:

fot. www.gdansk.pl