Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Jak wybrać szkołę średnią, fot  G Mehring, www gdansk pl (1)
Zdjęcie portretowe: Marcin Szeląg

Marcin Szeląg
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 11:59

Jak wybrać szkołę średnią?

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Gdańsku ruszy 15 maja i będzie prowadzona w formie elektronicznej. Aby pomóc uczniom w wyborze ścieżki edukacyjnej, w dniach 31 marca – 5 kwietnia organizowany jest Gdański Tydzień Zawodowca, podczas którego szkoły otworzą swoje drzwi dla kandydatów. Zwieńczeniem wydarzenia będą Targi Szkół Ponadpodstawowych w AmberExpo, gdzie uczniowie i ich rodzice będą mogli zapoznać się z ofertą placówek i porozmawiać z doradcami zawodowymi.

Szczegóły dotyczące rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, Gdańskiego Tygodnia Zawodowca i Targów Szkół Ponadpodstawowych przedstawiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, 18 marca w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej.

- Zespół Szkół Łączności to jedna z placówek, które od lat korzystają z unijnych programów wspierających szkolnictwo zawodowe. Chcemy pokazać, że nauka zawodu jest równie atrakcyjna, a często nawet bardziej przyszłościowa niż wybór szkół ogólnokształcących – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem formalnej rekrutacji organizujemy Gdański Tydzień Zawodowca – od 31 marca do 5 kwietnia szkoły techniczne i branżowe otworzą swoje drzwi dla przyszłych absolwentów podstawówek. W Gdańsku na rok szkolny 2025/2026 przygotowaliśmy 4730 miejsc – to o 636 więcej niż w poprzednim roku. Rekrutacja rusza 15 maja i, jak w latach ubiegłych, odbywa się elektronicznie. Zachęcamy uczniów do skorzystania z tej szansy i wyboru ścieżki edukacyjnej dopasowanej do ich pasji i przyszłych planów zawodowych.

Gmina Miasta Gdańska prowadzi 45 szkół ponadpodstawowych: 18 liceów ogólnokształcących, 13 techników, 10 szkół branżowych I stopnia i 4 szkoły specjalne. W roku szkolnym 2025/2026 planowane jest utworzenie 192 oddziałów klas I (czyli o 25 więcej niż w obecnym roku szkolnym). Podczas lutowej Sesji, Rada Miasta Gdańska kolejny raz podjęła uchwałę dot. wyboru dowolnej liczby szkół w postępowaniu rekrutacyjnym (a Ustawa Prawo Oświatowe przewiduje natomiast wybór maksymalnie trzech publicznych szkół).

Terminy rekrutacji

- Trzeba pamiętać także o terminach – rekrutacja rusza 15 maja. Do 30 maja należy złożyć podania do klas dwujęzycznych, artystycznych, sportowych oraz tych z przygotowaniem wojskowym, a do pozostałych klas do 13 czerwca – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Wyniki ogłosimy 21 lipca, a rekrutacja uzupełniająca potrwa do 8 sierpnia. Chcemy, by uczniowie i uczennice dobrze poznali ofertę szkół, dlatego 31 marca opublikujemy przewodnik po szkołach średnich na stronie gdansk.pl. Podczas udziału w Gdańskim Tygodniu Zawodowca – od 31 marca do 5 kwietnia, będzie można odwiedzić szkoły branżowe, technika. Finałem będzie 5 kwietnia Gdański Targ Szkół Ponadpodstawowych w AmberExpo, gdzie spotkamy się z uczniami, rodzicami i niemal 700 pracodawcami współpracującymi ze szkołami. Od 20 marca do 21 maja w swoje progi, na dni otwarte, zapraszają także publiczne licea ogólnokształcące. Udział w tych wydarzeniach jest okazją, by sprawdzić ofertę edukacyjną, porozmawiać o zawodach przyszłości i zaplanować swoją ścieżkę edukacyjną. Zachęcamy do składania podań do maksymalnie dużej liczby szkół – to zmniejsza stres i ułatwia dostanie się do wymarzonej klasy.

Terminy rekrutacji:

  • rozpoczęcie: 15 maja 2025 o godz. 8.00, w formie elektronicznej na stronie: www.nabor-pomorze.edu.com.pl/kandydat
  • przyjmowanie zgłoszeń: do 30 maja (do klas dwujęzycznych, sportowych, artystycznych
    i z przygotowaniem wojskowym), do 13 czerwca do pozostałych klas
  • zakończenie rekrutacji: 21 lipca 2025 r. – ogłoszenie list przyjętych kandydatów. Rekrutacja uzupełniająca potrwa do 8 sierpnia.
  • publikacja wyników egzaminu ósmoklasisty: 4 lipca 2025 r. (egzaminy odbędą się w dniach 13 - 15 maja)

Oferta w nowym roku szkolnym  

- Wybór szkoły powinien opierać się na zainteresowaniach – wtedy nauka staje się przyjemnością. Jako dyrektor Technikum Łączności zachęcam do rekrutacji do naszej szkoły, ponieważ kształcimy w zawodach kluczowych zarówno dla województwa pomorskiego, jak i całego kraju – mówi Wojciech Władziński, dyrektor Zespołu Szkół Łączności. - Uczniowie zdobywają tu praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, takich jak pracownia pomiarów przepływowych, gdzie technicy automatycy uczą się ustawiania parametrów przepływu wody czy temperatury – umiejętności cenionych na rynku pracy, m.in. w Orlenie i wielu innych firmach. Co ważne, wybór szkoły technicznej nie zamyka drogi do dalszej edukacji – nasi absolwenci z powodzeniem kontynuują naukę na uczelniach wyższych.

W Gdańsku można kształcić się w ponad 70 zawodach, w tym z branży techniczno-informatycznej, związanej z mediami i grafiką, branżą morską, transportową, budowlaną, motoryzacyjną, hotelarską czy kosmetyczną. Nowością jest zawód operator obrabiarek skrawających w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Licea Ogólnokształcące oferują różnorodne profile klas, które umożliwiają uczniom rozwój zainteresowań w wielu dziedzinach. Unikatowe profile to m.in. medialno-filmowy w I LO, dziennikarsko-artystyczny w VI LO, prawno-dyplomatyczny w III i VII LO, a także straży granicznej, ratownictwa medycznego, bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w IV LO. W ofercie szkół jest także wiele klas dwujęzycznych głównie z językiem angielskim, ale też niemieckim czy hiszpańskim.

Gdański Tydzień Zawodowca i dni otwarte w szkołach

W trakcie Gdańskiego Tygodnia Zawodowca, organizowanego w dniach 31 marca – 5 kwietnia, gdańskie publiczne szkoły branżowe zapraszają młodzież do udziału w dniach otwartych, podczas których będzie można zapoznać się z ofertą edukacyjną, odwiedzić pracownie, porozmawiać z kadrą oraz młodzieżą, a także wziąć udział w atrakcjach przygotowanych z okazji wydarzenia.

Dni otwarte odbywać się będą w godzinach 10.00-14.00 w dniach:

  • poniedziałek, 31 marca (Zespół Szkół Samochodowych, SOiT Conradinum, Zespół Szkół Specjalnych nr 1),
  • wtorek, 1 kwietnia (Pomorskie Szkoły Rzemiosł im. Wiesława Szajdy, Zespół Szkół Energetycznych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2),
  • środa, 2 kwietnia (Zespół Szkół Morskich, Zespół Szkół Architektoniczno-Projektowych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1),
  • czwartek, 3 kwietnia (Zespół Szkół Kreowania Wizerunku, Zespół Szkół Łączności, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich),
  • piątek, 4 kwietnia (Państwowe Szkoły Budownictwa, Szkoły Ekonomiczno-Handlowe, Zespół Szkół Specjalnych nr 2).

Dni otwarte w liceach ogólnokształcących odbywać się będą w różnych terminach, od 20 marca do 21 maja. Harmonogram przedstawia się następująco:

  • czwartek, 20 marca 2025 (IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marynarzy Wojsk Ochrony Pogranicza; XX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta),
  • piątek, 21 marca 2025 (I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, II Liceum Ogólnokształcące im. dr. Władysława Pniewskiego, III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Westerplatte, X Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Lecha Bądkowskiego, XIX Liceum Ogólnokształcące im. Mariana Mokwy),
  • wtorek, 25 marca 2025 (IX Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kolbergera),
  • środa, 26 marca 2025 (VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego),
  • piątek, 28 marca 2025 (XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha),
  • środa, 2 kwietnia 2025 (XXIII Liceum Ogólnokształcące),
  • środa, 9 kwietnia 2025 (VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego),
  • piątek, 11 kwietnia 2025 (V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, VI Liceum Ogólnokształcące im. Obrońców Helu, VIII Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej, Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Pawła Adamowicza),
  • sobota, 12 kwietnia 2025 (XII Sportowe Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego),
  • poniedziałek, 14 kwietnia 2025 (XXI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Sportowymi),
  • środa, 16 kwietnia 2025 (XV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zjednoczonej Europy),
  • czwartek, 24 kwietnia 2025 (XIV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II),
  • środa, 21 maja 2025 (VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego).

W poniedziałek, 31 marca 2025 r. na stronie Gdańskiej Platformy Edukacyjnej oraz www.gdansk.pl opublikowany zostanie Przewodnik po szkołach średnich 2025/2026, który będzie zawierał:

  • informację o możliwych ścieżkach edukacji po klasie ósmej
  • mapki lokalizacyjne
  • listę wszystkich publicznych szkół ponadpodstawowych wraz z oferowanymi profilami
  • adresy gdańskich poradni psychologiczno-pedagogicznych.
  • informacje o działalności Centrum Rozwoju Talentów
  • harmonogram postępowania rekrutacyjnego

Podobnie jak w latach ubiegłych w obchody Gdańskiego Tygodnia Zawodowca włączy się Centrum Rozwoju Talentów, które wspiera młodzież i ich rodziców oraz opiekunów w procesie wyboru dalszej ścieżki edukacyjne.

W tym roku Centrum Rozwoju Talentów zaprasza na:

  • Otwarte konsultacje z doradcą zawodowym, 1 kwietnia (wtorek), godz. 14:00-17:00

Uczennice i uczniowie klas ósmych wraz z rodzicami mogą wziąć udział w indywidualnych konsultacjach z doradcą zawodowym. Podczas spotkania specjaliści odpowiedzą na pytania dotyczące wyboru ścieżki edukacji i przeprowadzą podstawową rozmowę doradczą. Możliwe będzie również ustalenie terminu kolejnej konsultacji, w celu kontynuowania procesu. Konsultacje odbywają się w formie otwartej, w tym dniu nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja, ale należy liczyć się z ewentualnym ok. 30-minutowym oczekiwaniem.

  • Warsztaty dla ósmoklasistek i ósmoklasistów - „Muszę wybrać szkołę, tylko jaką?”, 2 kwietnia (środa), godz. 15:30-17:30

Liceum, technikum, a może szkoła branżowa? Jaki profil, jaki zawód? Wybór szkoły i klasy to ważna i wcale nie taka łatwa decyzja. Dlatego Centrum Rozwoju Talentów przychodzi z pomocą i zaprasza na warsztaty tych, którzy jeszcze nie wiedzą, w jakim kierunku pójść. Uczestnicy otrzymają wiedzę o możliwościach edukacyjnych – rodzajach szkół i rekrutacji.  Dowiedzą się, co jest ważne i co brać pod uwagę przy wyborze. Nie zapomniano też o podkreśleniu mocnych stron i talentów. Młodzież otrzyma pigułkę ważnych informacji, którą muszą posiadać przed podjęciem decyzji o dalszym kształceniu. Warsztaty skierowane są do uczniów i uczennic klas ósmych. Zapisu musi dokonać rodzic lub opiekun prawny. Ważne: zaproszone będą osoby, które nie uczestniczyły już w zajęciach grupowych z klasą w Centrum Rozwoju Talentów, ze względu na powtórzenie treści. Więcej informacji na stronie www.centrumtalentow.pl.

  • Webinarium dla rodziców „Moje dziecko wybiera szkołę – co warto wiedzieć?”, 3 kwietnia (czwartek), godz. 16:30-17:30

To spotkanie dla rodziców i opiekunów, dotyczące wsparcia młodzieży w wyborze szkoły ponadpodstawowej. Zainteresowani dostaną niezbędne informacje, które pozwolą pomóc ósmoklasistom i ósmoklasistkom zarówno w wyborze odpowiedniej szkoły, jak i w formalnym procesie rekrutacji. Podczas webinarium:

  • poruszone zostaną zagadnienia emocji dziecka oraz jego rodziny w okresie przygotowań do egzaminu i rekrutacji,
  • będzie można porozmawiać o znaczeniu predyspozycji i zainteresowań zawodowych w wyborze szkoły,
  • omówiony zostanie harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym, kryteria i regulaminy,
  • przedstawione zostaną ścieżki rozwoju po szkole ponadpodstawowej.

Na webinarium obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Więcej informacji również na stronie http://www.centrumtalentow.pl/

Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych

W sobotę, 5 kwietnia 2025 r. w godz. 10.00-15.00 młodzież, rodzice i opiekunowie, a także doradcy zawodowi spotkają się na Gdańskich Targach Szkół Ponadpodstawowych. Spotkanie odbędzie się w AmberExpo, a wstęp jest wolny. Wydarzenie skierowane jest do uczniów klas ósmych i siódmych oraz ich rodziców lub opiekunów. Celem targów jest zapoznanie młodzieży z ofertą gdańskich szkół ponadpodstawowych i wsparcie w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.

Podczas Targów swoją ofertę zaprezentuje 15 zespołów szkół zawodowych (technika i szkoły branżowe I stopnia) i 19 liceów ogólnokształcących. W specjalnej strefie doradztwa będzie możliwość rozmowy z doradcami zawodowymi z gdańskich poradni psychologiczno-pedagogicznych i Centrum Rozwoju Talentów. Na stoisku informacyjnym Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku będzie można zapoznać się z zasadami tegorocznej rekrutacji.

Podczas Targów odbędzie się 11. gala Konkursu „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej”. Jest to zwieńczenie konkursu, w ramach którego gdańskie publiczne szkoły zawodowe nominują pracodawcę, który znacząco wpływa na ofertę i organizację edukacyjną szkoły. W tym roku wpłynęło 15 zgłoszeń.

fot. www.gdansk.pl

Załączniki