Marcin Szeląg
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 16:03
Kolejne stypendia im. D. G. Fahrenheita dla doktorantów z zagranicy
Na początku roku rozpoczął się staż kolejnych trzech zagranicznych doktorantów, którzy otrzymali stypendium naukowe im. Daniela Fahrenheita ufundowane przez prezydent Gdańska w porozumieniu z Uczelniami Fahrenheita. W piątek, 14 lutego, listy gratulacyjne studentom wręczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Zwycięzcy prowadzą interdyscyplinarne badania naukowe w ramach rozprawy doktorskiej na jednej z Uczelni Fahrenheita podczas rocznego stażu naukowego. Przysługiwał im nie tylko zwrot kosztów podróży, ale także stypendium w wysokości 6 500 zł netto miesięcznie przez cały okres pobytu i bezpłatne zakwaterowanie. Doktorantom są przydzielani opiekunowie naukowi z uczelni przyjmującej.
- Stypendium Fahrenheita to przykład gdańskiej otwartości, ale także gwarancja jeszcze lepszego postępu w nauce i wyższego poziomu kształcenia. Trzecia edycja stypendium udowadnia, że jest to szansa na rozwój dla studentów z całego świata – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Chcemy, aby doktoranci czuli się w Gdańsku jak w domu. I nie tylko zdobywali tu wiedzę, ale także czerpali inspirację, rozwijali swoje pasje i tworzyli wartościowe relacje. Mam nadzieję, że pobyt w Gdańsku przyczyni się do Waszego rozwoju, a także sukcesów, które, wierzę, będą także sukcesami naszego miasta.
Projekt stypendium powstał we współpracy z Uczelniami Fahrenheita. Do rywalizacji o stypendium mogą przystąpić naukowcy, którzy przygotowują rozprawę doktorską w zagranicznej uczelni, są autorami lub współautorami publikacji naukowej i chcą realizować swoje naukowe zainteresowania na jednej z Uczelni Fahrenheita.
Laureaci III edycji Stypendium Fahrenheita
Według statystyk z rekrutacji do 3. edycji programu, 38% aplikujących to obywatele krajów azjatyckich, a 23% pochodzi z Brazylii. Pozostałe kandydatury złożyły osoby pochodzące z Węgier, Chin, Słowenii i Etiopii. Większość z nich obecnie studiuje w Europie, m.in. w Hiszpanii, Belgii, Norwegii czy we Włoszech.
Wybór laureatów nastąpił na podstawie decyzji Komisji Konkursowej złożonej z przedstawicieli Uczelni Fahrenheita (Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego) oraz Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Komisja Konkursowa dokonała wyboru laureatów spośród 12 kandydatów. W tegorocznej edycji, realizowanej od stycznia do grudnia 2025 roku, są nimi:
- Gilvana Pereira Siqueira z Brazylii (Federal University of Uberlândia)
Jej badania koncentrują się na wykorzystaniu zrównoważonych materiałów do produkcji nowoczesnych czujników elektrochemicznych nadających się do druku 3D.
Uczelnia przyjmująca: Politechnika Gdańska, Instytut Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej
Opiekun naukowy: dr hab. inż. Jacek Ryl
- Nathalia Pavan z Universidade Estadual Paulista w Brazylii
W trakcie stażu planuje zgłębić teoretyczne podejścia do charakteryzacji potencjalnych ligandów wiążących się z miejscami wiązania kwasów tłuszczowych w albuminie surowicy ludzkiej.
Uczelnia przyjmująca: Uniwersytet Gdański, Wydział Chemii
Opiekun naukowy: prof. dr hab. Sergey Samsonov
- Yimer Mekonnen Kasse, doktorant z Ghent University w Belgii
Celem jego badań jest zrównoważone usuwanie środków przeciw robakom jako pojawiających się zanieczyszczeń środowiska wzbudzających duże obawy.
Uczelnia przyjmująca: Gdański Uniwersytet Gdański, Wydział Farmacji
Opiekun naukowy: dr hab. Bartosz Wielgomas, prof. Uczelni
fot. www.gdansk.pl