Marcin Szeląg
Urząd Miejski w Gdańsku
W marcu rusza rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych w Gdańsku. Rodzice mogą składać wnioski od 10 do 21 marca. Rekrutacji szkolnej towarzyszy w tym roku ważna zmiana – we wrześniu 2025 roku swoją działalność rozpocznie nowa Szkoła Podstawowa nr 30 na Morenowym Wzgórzu, która przyjmie 700 uczniów. Na jutrzejszej sesji Rady Miasta Gdańska radni zadecydują o aktualizacji sieci przedszkoli oraz szkół podstawowych.
W środę, 12 lutego w Szkole Podstawowej nr 58 w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa dotycząca tegorocznej rekrutacji. Uczestniczyli w niej Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Justyna Dmitruk, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz miejscy radni.
Szkoła Podstawowa nr 30
- Najważniejsza zmiana w tym roku w obszarze edukacji, to budowa nowej szkoły na Morenowym Wzgórzu, która na razie idzie zgodnie z planem. Dlatego już na najbliższej sesji Rady Miasta przedstawimy uchwałę dotyczącą organizacji szkoły, w której naukę może rozpocząć od września 700 uczniów, w klasach od 0 do 8 – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Szkoła otrzyma nr 30, a rekrutacja do niej przeprowadzona będzie przez SP nr 85 na Jasieniu. Nowa placówka odciąży pobliskie szkoły.
Budowa szkoły związana jest z dynamicznym rozwojem dzielnicy Piecki - Migowo oraz rosnącą liczbą dzieci w okolicy. Utworzenie placówki spowoduje odciążenie istniejących okolicznych szkół (SP1, SP2, SP85) oraz przyczyni się do łatwiejszego dostępu do edukacji. Nowa szkoła będzie pełnić również funkcje ośrodka wydarzeń kulturalnych i tych integrujących mieszkańców.
- Szkoła na Morenowym Wzgórzu to większy komfort dla uczniów i rodziców, nie trzeba będzie dzieci dowozić do miejsca nauki. Sama placówka jest też zaplanowana jako miejsce odgrywające ważna rolę w kreowaniu życia społecznego i kulturalnego dla tego obszaru – dodał Wojciech Błaszkowski, radny klubu Wszystko dla Gdańska z Rady Miasta Gdańska.
Do obwodu szkoły należeć będą ulice: gen. Władysława Andersa, Cietrzewia, Głuszca, Królewskie Wzgórze, Morenowe Wzgórze, Myśliwska od nr 45 do końca, Myśliwskie Wzgórze, Szczodra, Wołkowyska, Zacna.
Rekrutacja 2025/2026
- Proces rekrutacji rozpocznie się 10 marca i potrwa do 21 marca. W międzyczasie, jeśli rodzice będą chcieli zobaczyć przyszłe szkoły swoich dzieci, serdecznie zapraszamy na dni otwarte. Część z nich już się odbyła, ale 7 i 8 marca trzydzieści kolejnych szkół otworzy swoje wrota, by pokazać wspaniałą ofertę, którą przygotowują dla nowych uczniów i uczennic – powiedziała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Zapraszam wszystkich do aktywnego uczestnictwa w dniach otwartych i do kontaktu ze szkołami i przedszkolami, do których chcecie zapisać swoje dzieci. Stworzymy 4,5 tysiąca miejsc dla siedmiolatków oraz 8,5 tys. miejsc w przedszkolach.
Od poniedziałku, 10 marca, od godz. 12.00 możliwa będzie rekrutacja elektroniczna do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych (tzw. „zerówek”) w szkołach podstawowych, innych form wychowania przedszkolnego oraz klas pierwszych szkół podstawowych. Rekrutacja odbywać się będzie poprzez strony internetowe, osobne dla kandydatów do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych (tzw. „zerówek”) w szkołach podstawowych/innych form wychowania przedszkolnego oraz dla kandydatów do klas pierwszych w szkołach podstawowych.
Wniosek o przyjęcie dziecka należy złożyć najpóźniej do 21 marca do godz. 16.00. O przyjęciu dziecka nie decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegóły dostępne będą w zakładce edukacja na stronie gdansk.pl oraz na Gdańskiej Platformie Edukacyjnej. Dla 7-latków (rocznik 2018), miasto Gdańsk planuje rekrutację do ponad 180 oddziałów klas pierwszych w szkołach publicznych samorządowych, a dla 6-latków (rocznik 2019) – do ponad 140 oddziałów przedszkolnych. Dokładne dane dotyczące liczby kandydatów, będą znane dopiero po zakończeniu pierwszego etapu rekrutacji.
Rekrutacja do przedszkoli i zerówek
- W rekrutacji do oddziałów przedszkolnych dzieci z roczników 2019-2022, rodzice mogą wybrać maksymalnie pięć placówek. Rekrutacja do przedszkoli połączona jest, jak co roku, z rekrutacją do oddziałów przedszkolnych w naszych szkołach – mówi Justyna Dmitruk, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Ostateczną liczbę dzieci uczęszczających do naszych przedszkoli i szkół poznamy po zakończeniu rekrutacji, czyli około 21 marca. Mam nadzieję, że wszyscy dostaną się do wybranych placówek.
W rekrutacji do przedszkoli mogą wziąć udział dzieci z roczników 2019-2022. Rodzice deklarują wybór maksymalnie 5 placówek. Z elektronicznej rekrutacji wyłączone są dzieci kontynuujące pobyt w przedszkolu. W tym przypadku rodzicie jedynie składają u dyrektora placówki wypełnioną i podpisaną kartę kontynuacji wychowania przedszkolnego.
Rekrutacja do przedszkoli połączona jest z rekrutacją do oddziałów przedszkolnych w szkołach. Warto pamiętać, że „zerówki” działające przy szkołach zapewniają takie warunki, jak te w przedszkolu, czyli całodzienne wyżywienie, 10-godzinną bezpłatną opiekę, a także opiekę podczas ferii zimowych i letnich w ramach organizowanego dyżuru.
Rekrutacja do klas pierwszych szkół podstawowych
Do klas pierwszych przyjmowane są dzieci 7-letnie (rocznik 2018) objęte obowiązkiem szkolnym oraz dzieci 6-letnie (rocznik 2019) na wniosek rodzica, jeżeli dziecko w poprzednim roku korzystało z wychowania przedszkolnego lub posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
Wolę nauki dziecka w szkole obwodowej, wystarczy potwierdzić za pomocą Gdańskiej Platformy Edukacyjnej, następnie wydrukować zgłoszenie i złożyć w szkole. Natomiast w przypadku wyboru innej szkoły, należy złożyć wniosek rekrutacyjny w szkole pierwszego wyboru. Wówczas można wskazać maksymalnie trzy szkoły spoza obwodu, a wydrukowany wniosek zanieść do szkoły.
Sieć przedszkoli i szkół podstawowych
- Jutro, podczas sesji Rady Miasta Gdańska, będziemy głosować m.in. nad ustaleniem planu sieci publicznych przedszkoli prowadzonych przez miasto Gdańsk. Chciałbym podkreślić, że wszystkie dzieci wieku od 3 do 6 lat, zamieszkałe na terenie naszej gminy mają zapewnioną możliwość wychowania przedszkolnego – powiedział Andrzej Kowalczys, Radny Miasta Gdańska. – Z kolei tegoroczna sieć szkół podstawowych uwzględnia również nową szkołę przy Morenowym Wzgórzu, gdzie podejmie naukę wiele dzieci z okolic Piecek-Migowa i nie tylko.
Ustalany plan dotyczyć będzie sieci publicznych przedszkoli, zerówek oraz punktów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez miasto oraz sieci publicznych szkół podstawowych, dla których zostaną określone granice obwodów. Wszystkie dzieci w wieku od 3 do 6 lat, zamieszkałe na terenie Gdańska, mają zapewnioną możliwość uczęszczania do przedszkoli. Wszyscy przyszli pierwszoklasiści mają również zapewnione miejsce w szkole podstawowej, przypisanej do swojego miejsca zamieszkania.
Sieć szkół podstawowych gwarantuje dzieciom uczęszczanie do placówki, biorąc pod uwagę maksymalną odległość z ich domu do szkoły:
- 3 km – w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych,
- 4 km – w przypadku uczniów klas V-VIII szkół podstawowych.
W przypadku przekroczenia tej odległości, miasto zapewnia dzieciom bezpłatny dowóz i opiekę.
W propozycji uchwały, nad którą pochylą się jutro radni, w stosunku do ubiegłorocznego planu:
- uwzględniono nową szkołę przy ul. Morenowe Wzgórze, która rozpocznie działalność 1 września 2025 r.
- w szkołach podstawowych (SP 2, 85, Pozytywnej Szkole Podstawowej) wykreślono ulice, które znalazły się w obwodzie szkoły przy ul. Morenowe Wzgórze.
- dopisano nowe ulice i numerację budynków,
- drobnej korekcie uległy obwody SP1 i SP2.
fot. www.gdansk.pl