Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 14:02
Roczne podsumowanie działalności Straży Miejskiej
Na corocznej odprawie podsumowano ostatni rok działalności Straży Miejskiej. Strażniczki i strażnicy odebrali ponad 22 tys. zgłoszeń i podjęli prawie 36 tys. interwencji. Spotkanie było też okazją do podziękowań i przedstawiania planów na kolejne miesiące.
W tegorocznej odprawie, która odbyła się 12 lutego w siedzibie Straży Miejskiej w Gdańsku, wziął udział Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa oraz Karol Ważny, przewodniczący Bezpieczeństwa, Handlu i Współpracy z Mieszkańcami. W spotkaniu uczestniczyli również dyrektorzy wydziałów i jednostek bezpośrednio współpracujących ze Strażą Miejską.
- Jak co roku wszystkim dziękuję za współpracę. Jak wiemy, tylko wspólne działania przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w naszym mieście – zaznaczył Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. mobilności i bezpieczeństwa. - Naszym priorytetem jest zaplanowanie działań i pracy tak, by miały one oddźwięk oczekiwań mieszkańców. Pracujemy dalej, by nie tylko mieszkankom i mieszkańcom naszego miasta zapewnić bezpieczeństwo ale także odwiedzających nas turystów.
Pierwsze miesiące nowego roku to dobry czas na podsumowanie minionych dwunastu miesięcy i omówienie planów bieżących. Celem prezentowania corocznego raportu jest podsumowanie działań miejskich służb porządkowych oraz statystyczne ujęcie ich pracy. Raport wskazuje również, jakie zgłoszenia najczęściej wpływały do strażników miejskich oraz jakie interwencje najczęściej podejmowali.
Działania i interwencje
Działania, które podejmuje Straż Miejska są odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców, a także osób odwiedzających Gdańsk. Większość zgłoszeń jest przyjmowana pod numerem 986. Jest on obsługiwany całodobowo przez funkcjonariuszy z Referatu Kierowania. W 2024 roku pod numerem 986 przyjęli do realizacji 22 016 zgłoszeń. Ponad 55% wszystkich przyjętych zgłoszeń było związanych z nieprawidłowym parkowaniem. Ponad 11% dotyczyło ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Wśród nich najczęściej pojawiały się zgłoszenia na temat spalania odpadów, zaśmiecania i nieporządku oraz niszczenia zieleńców. Ponad 11% zgłoszeń związanych było z zakłócaniem porządku i spokoju publicznego. Dotyczyły one najczęściej osób nietrzeźwych i spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Ponad 10% zgłoszeń dotyczyło zwierząt.
Ruch drogowy
Podobnie jak w ubiegłych latach, najwięcej interwencji podjętych przez strażników dotyczyło wykroczeń drogowych. Było ich 28 371, co stanowiło ponad 79% spośród wszystkich interwencji podjętych w roku 2024. Mundurowi nałożyli 11 029 blokad na koła źle zaparkowanych aut i wydali 303 dyspozycje usunięcia pojazdów na podstawie art. 130a Prawa o ruchu drogowym. Ostatecznie na parking administracyjny trafiło 165 samochodów. Dzięki działaniom podjętym przez strażników z gdańskich ulic zniknęło 560 pojazdów nieużytkowanych (tzw. wraków). 167 zostało usuniętych przez funkcjonariuszy, a z 393 zrobili porządek właściciele po interwencji mundurowych.
System monitoringu miejskiego
Bardzo ważna w kwestii ochrony spokoju i porządku publicznego jest rola monitoringu miejskiego, który prowadzi całodobową obserwację rejonów objętych zasięgiem kamer.
Operatorzy monitoringu wizyjnego, po ujawnieniu zdarzeń, przekazali 1831 zdarzeń dyżurnym policji.
Zdarzenia zarejestrowane przez operatorów monitoringu w 2024 r.
- spożywanie alkoholu w miejscu publicznym,
- nieprawidłowe parkowanie,
- plakaty i graffiti
- inne m.in.: dewastacje i uszkodzenia mienia,
- nielegalny handel,
- kradzieże
- bójki i rozboje
- zakłócanie ładu i porządku publicznego
Ochrona zwierząt
Referat Ekologiczny stanowi element miejskiego systemu pomocy zwierzętom. Trafiają tu zgłoszenia dotyczące drobnych zwierząt dzikich, egzotycznych oraz drobnych zwierząt domowych. Referat posiada specjalistyczny pojazd do przewozu zwierząt, wyposażony m.in. w sprzęt do ich odławiania i transportu. W tym roku funkcjonariusze z Referatu Ekologicznego podjęli 501 interwencji dotyczących zwierząt, a w ich rezultacie 171 chorych lub rannych zwierząt zostało przewiezionych do lecznicy. Mundurowi odłowili 13 zwierząt domowych i egzotycznych. Były to: papugi, agama wąsata, gekon lamparci, królik, pająki ptaszniki, skolopendra, szynszyla, żółw stepowy i wąż zbożowy. Zwierzęta trafiły do domów tymczasowych, azylów lub schronisk. Funkcjonariusze Referatu Ekologicznego odłowili także 188 zwierząt dziko bytujących. Były to m.in. nietoperze, borsuki, myszołowy, jeże, lisy, łabędzie, mewy, a także jastrząb, czapla czy zaskroniec. Chore lub ranne trafiły do lecznicy, zdrowe zostały wypuszczone w bezpiecznych dla nich miejscach. Strażnicy egzekwują obowiązek humanitarnego traktowania zwierząt, a w przypadkach znęcania się nad nimi podejmują czynności zmierzające do odebrania zwierzęcia. W 2024 r. przeprowadzili 194 kontroli warunków utrzymania zwierząt domowych. W 5 przypadkach czasowo odebrali je opiekunom – w sumie były to 72 psy, w tym 66 odebranych z jednej pseudohodowli. Do zadań mundurowych należy również podejmowanie działań informacyjnych i prewencyjnych, które m.in. propagują właściwy stosunek do zwierząt.
Podsumowanie
Straż Miejska w Gdańsku rozpoczęła swoją działalność 30 września 1991 roku. Wówczas spokoju i porządku w mieście strzegło 35 funkcjonariuszy. Dziś jest ich ponad 300 i nadal starają się, by mieszkańcy i turyści, odwiedzający Gdańsk, czuli się w nim dobrze. W gdańskiej Straży Miejskiej pracuje 201 mężczyzn i 113 kobiet. Średni wiek funkcjonariusza, to 47 lat. Na wyposażeniu Straży Miejskiej są 33 radiowozy, 4 motocykle, 5 motorowerów, 11 rowerów i łódź.
fot. www.gdansk.pl