Sylwia Ressel
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Data publikacji 12:30
Kontroluj emocje, bądź lepsza/y dla bliskich
Pod całodobowym numerem telefonu: 58 511 01 21 mieszkanki i mieszkańcy Gdańska stosujący przemoc domową, otrzymają informację o bezpłatnym, specjalistycznym wsparciu. Zawalcz o siebie i o poprawę relacji z bliskimi, zmiany są możliwe!
Wystarczy zadzwonić pod numer tel.: 58 511 01 21 Ośrodka Interwencji Kryzysowej (OIK) Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy pl. Ks. Gustkowicza 13 w Nowym Porcie lub napisać na adres e-mail: mopr-wsparcie@gdansk.gda.pl, aby uzyskać szczególnie wsparcie psychologiczne. W ramach długofalowej kampanii społecznej gdańskiego MOPR pt. „Bądź po dobrej stronie. Chcę być lepsza/y dla bliskich” działa też pomocowa infolinia: +48 508 293 279 (pn. – sob. w godz. 8.00 – 20.00), dla uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy, którzy mają problem z zachowaniami agresywnymi. W razie konieczności, pod tym numerem otrzymają oni informację i poradę w ojczystym języku.
Bezpłatna oferta wsparcia w mieście - dostosowana do potrzeb
Po konsultacji specjalistka lub specjalista OIK MOPR skieruje osobę stosującą przemoc domową do udziału w odpowiednim pomocowym, profilaktycznym programie bądź projekcie. Realizują je dla mieszkanek i mieszkańców organizacje pozarządowe. Podejmowane działania mają na celu m.in. zatrzymanie i ograniczenie problemu społ. Również utrwalenie zaprzestania stosowania agresji wobec bliskich. Potrzebujący mogą wziąć udział np. w poradnictwie dotyczącym kontroli zachowań, świadczonym przez specjalistów w formie konsultacji indywidualnych. Podczas sesji uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się m.in. jak poradzić sobie w sytuacji stresu, napięcia, załagodzić je. Specjalista podpowie, jak panować nad negatywnymi emocjami, by nie doszło do ich eskalacji wobec osób bliskich. Jest także możliwość udziału w programach o charakterze korekcyjno-edukacyjnym lub psychologiczno-terapeutycznym, w sesjach indywidualnych lub grupowych. Psycholodzy, terapeuci postarają się zmotywować osoby z problemem zachowań agresywnych, do pracy nad zmianą postaw. Wskażą działania, które pozwolą uczestnikom odbudować relacje w rodzinie. Czas trwania oraz zakres świadczonej pomocy są dostosowane do potrzeb beneficjentów.
Ważna decyzja w życiu
Kampania MOPR „Bądź po dobrej stronie. Chcę być lepsza/y dla bliskich” ma charakter pomocowy, informacyjny, przeciwdziała przemocy domowej. W 2024 roku w jej ramach OIK MOPR przyjął 119 zgłoszeń od osób stosujących przemoc wobec bliskich, które poprosiły o wsparcie, w tym wskazanie możliwości udziału w skutecznej terapii dostępnej w mieście. Zdecydowały się zawalczyć o życie swoje i rodziny. „Bądź po dobrej stronie…” wpisuje się także w kampanię społeczną „Gdańsk Miastem Równości”. Szczegółowe informacje o prowadzonych działaniach, programach na rzecz mieszkanek i mieszkańców doświadczających społ. problemu oraz o wsparciu dla osób wykazujących agresję, dostępne są na stronie „Dom bez przemocy”, gdańskiego MOPR.
fot. MOPR