Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

2767810
Zdjęcie portretowe: Marcin Szeląg

Marcin Szeląg
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:47

33. finał WOŚP. Gdańsk znów podzieli się dobrem

W niedzielę, 26 stycznia prawie 1400 wolontariuszy będzie kwestować do puszek podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie miejskich wydarzeń znajdą się m.in. koncerty polskich artystów, atrakcje survivalowe, warsztaty pierwszej pomocy i zajęcia ratownictwa drogowego, a także tradycyjne światełko do nieba. Będzie można także wziąć udział w charytatywnych aukcjach.

Cel tegorocznej zbiórki WOŚP to: „Gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej!”. Motywem przewodnim 33. finału jest natomiast bezpieczeństwo i zdrowie dzieci.

- Siema! Już w przyszłą niedzielę, jak co roku od 33 lat, nasze serca zabiją szybciej, ponieważ będziemy wspólnie zbierać pieniądze na rzecz wielkiej, pięknej idei, jaką jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska. - Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Nie będę mówić z czym wiążą się te słowa, bo każdy z nas o tym dobrze wie, ale jest to motto, które towarzyszy każdej naszej akcji, również tej ubiegłorocznej. Cały czas staramy się wspierać nie tylko Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, ale także tworzyć społeczność aktywnych wolontariuszek i wolontariuszy wrażliwych na potrzeby tych, którzy chcą i potrzebują naszego wsparcia.

W ostatnią niedzielę stycznia wolontariusze będą kwestować na ulicach, w sklepach i instytucjach, a także pojazdach.

- Gdańsk zawsze razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Oczywiście nie tylko zbieramy, nie tylko kwestionujemy, ale również będziemy się dobrze bawić. Na mieszkańców czekają przeróżne atrakcje, które są przygotowane przez organizacje, instytucje, ale również szkoły, a nawet sam Oddział Onkologii w Gdańsku - mówił Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - Gramy do jednej bramki, czyli zbieramy do puszek specjalnie przygotowanych przez Fundację WOŚP z oznaczeniem 33 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariuszy można rozpoznać po tym, że każdy z nich ma identyfikator oraz puszkę. W Gdańsku wszyscy wolontariusze dodatkowo otrzymali od Fundacji LLP specjalne koszulki.

Każdy z wolontariuszy będzie wyposażony w identyfikator oraz puszkę 33. finału WOŚP. Wielu z nich pomagać będzie w sztabie głównym organizowanym w Europejskim Centrum Solidarności. Jak wiadomo, WOŚP nie odbyłoby się bez rzeszy wolontariuszy. Prosimy więc wszystkie firmy o wsparcie osób kwestujących np. poprzez serwowanie darmowych ciepłych napojów dla wolontariuszy.

Miasteczko wolontariuszy

Do dyspozycji wolontariuszy i osób wspierających Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy będzie także miasteczko zlokalizowane przy Europejskim Centrum Solidarności. Od godz. 15.30 do 21.30 każdy będzie mógł wziąć udział w licznych atrakcjach.

Swoje stoiska ustawi m.in. firma Adiutare, Związek Harcerstwa Polskiego, Policja, Ochotnicza Straż Pożarna, Morski Oddział Straży Granicznej i spółki Copernicus. Odwiedzający miasteczko będą mogli bezpłatnie wykonać drobne badania medyczne, wziąć udział w zajęciach pierwszej pomocy, zobaczyć od środka wóz strażacki i karetkę oraz zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym w służbie w Straży Granicznej. W Krwiobusie przez cały czas funkcjonowania miasteczka będzie prowadzona zbiórka krwi.

Na stoisku Gdańskiego Automobilklubu GEPARD będzie można sfotografować się w sportowym samochodzie przygotowanym do rajdów off-road czy aucie do driftu. Będą tam również motocykle motocrossowe oraz gokarty, symulatory do nauki jazdy, PIT-STOP, gdzie będzie można sprawdzić się w wymianie koła na czas.

Na odwiedzających będą czekały także stoiska militarne i survivalowe. Klub motocyklowy Cruiseriders zaprezentuje swoje pojazdy, a także zaserwuje zwiedzającym pyszną grochówkę. W ramach pokazów będzie można także wziąć udział w treningu użycia gaśnicy.    

Koncerty przy ECS

- 26 stycznia serce Gdańska będzie w Europejskim Centrum Solidarności, ale także na terenach wokół ECS, w miasteczku wolontariuszy i na wielki gdańskim koncercie. Jak co roku Gdańsk gra dla orkiestry i Gdańsk dzieli się dobrem. Mamy przygotowany ambitny program na kilka godzin grania. Oprócz znanych polskich artystów, będą także ci z Trójmiasta – mówił Karol Gzyl, wiceprezes Fundacji Gdańskiej. - Punktem kulminacyjnym każdego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest Światełko do nieba, które odbędzie się kilka chwil przed godziną 20:00. Wtedy specjalnie dla państwa, dla gdańszczanek i gdańszczan, odbędzie się kilkunastominutowy pokaz „światło i dźwięk”.

Głównym punktem dnia będą koncerty polskich artystów. Od godz. 16:00 na scenie wystąpią przedstawiciele trójmiejskiej sceny muzycznej: na początek zespół Iwer, a godzinę później, o 17:00, usłyszymy grupę Trolling Stones, nawiązujący swoją nazwą do klasyki rocka The Rolling Stones. O 17:45 zagra 7PO, a o 18:45 na scenie pojawi się Bovska, znana z alternatywnego popu i introspektywnych tekstów.

Tuż przed godziną 20.00, tradycyjnie już, zostanie wypuszczone Światełko do nieba. Po nim odbędzie się koncert Dawida Kwiatkowskiego, idola nastolatek, muzyka i autora tekstów, który na swoim koncie ma aż 8 albumów studyjnych.

Przedstawiciele mediów mogą zgłaszać się po akredytację. Formularz akredytacyjny można wypełnić najpóźniej do 24 stycznia 2025 (piątek) do godz. 12:00. Po tym terminie zgłoszenia nie będą przyjmowane. Po potwierdzeniu przyznania akredytacji (przesłane mailowo 24 stycznia) osoba akredytowana będzie upoważniona do wniesienia sprzętu foto/video/mikrofon na teren koncertu przy Europejskim Centrum Solidarności.

E-skarbonka i iluminacje

Przed Złotą Bramą, nieopodal tablicy upamiętniającej prezydenta Pawła Adamowicza, podobnie jak w ubiegłych latach, stanęła e-puszka. Jest ona zainstalowana na podświetlanej instalacji przedstawiającej prawdziwą, oklejoną serduszkami puszkę WOŚP. Umieszczony jest na niej panel z kodem QR linkującym do e-skarbonki WOŚP, którą prowadzi Regionalne Centrum Wolontariatu.

To nie jedyna iluminacja, nawiązująca do akcji Jurka Owsiaka. Tuż obok budynku Nowego Ratusza, przy ulicy Wały Jagiellońskie stanie ogromnych rozmiarów, rozświetlone serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Instalacja będzie wysoka na 3,35 m, a jej szerokość przekroczy 3 m.

Charytatywne licytacje

Na portalu Allegro w specjalnej zakładce Gdańsk dla WOŚP trwają charytatywne aukcje. Przedmioty na licytację można przekazać do dnia 17 stycznia 2025 roku. Licytacje potrwają zaś do 31 stycznia 2025 roku. Niebawem swoje przedmioty za pośrednictwem swoich profili w mediach społecznościowych, zaprezentuje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Na aukcjach można wylicytować także atrakcje związane z Uniwersytetem Gdańskim. Wśród nich rejs statkiem naukowo-badawczym R/V Oceanograf, „sto lat” zaśpiewane przez chór uczelni, grę w golfa z rektorem UG czy wykład w biegu z dziekanem Wydziału Ekonomicznego.

Nowych właścicieli, w charytatywnym geście szuka także zdjęcie Daru Młodzieży z autografem Jurka Owsiaka, plecak z grafiką Nowego Ratusza autorstwa artystki Magdy Berendy, czy voucher na studia podyplomowe na WSB Merito.

Można wylicytować także wycieczkę zakamarkami tunelu pod Martwą Wisłą, wspólne pieczenie ciasta z europosłanką Magdaleną Adamowicz, sesję zdjęciową w strojach Zespołu Pieśni i Tańca Jantar czy warsztaty dot. zarządzania finansami oraz wealth managementu na Kaszubach.  

Gdańskie jednostki, szkoły i instytucje kultury grają z WOŚP

Gdański Ogród Zoologiczny zwycięzcom swoich licytacji zaoferuje wyjątkową szansę spędzenia dnia jako opiekunowie lwów lub żyraf. Uczestnicy tych atrakcji będą mogli z bliska poznać zwierzęta, pomóc w przygotowywaniu dla nich posiłków, uczestniczyć w treningach oraz zwiedzić zaplecza lwiarni lub żyrafiarni, odkrywając tajniki opieki nad tymi gatunkami. To doskonała okazja, by nie tylko spełnić marzenie o dniu w świecie dzikiej przyrody, ale także wesprzeć szczytny cel WOŚP. Aukcje przewidziane będą dla osób od 16. roku życia, a całość wizyty będzie ustalana indywidualnie po jej wygraniu. Aukcja zostanie zaprezentowana niebawem.

Muzeum Gdańska przygotowało z kolei niezwykły kolekcjonerski żeton – klipę wykonaną ze srebra próby 925, pozyskanego z biżuterii przekazanej przez pracowników. Wybity w jedynym egzemplarzu w Kuźni Wodnej w Oliwie, żeton symbolizuje siłę wspólnego działania i stanie się częścią licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dzięki gdańskiej Capelli Gedanensis, można wylicytować koncertowy frak Konstantego Andrzeja Kulki, jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków. Frak, uszyty w 1968 roku w krawiectwie Mody Polskiej, towarzyszył artyście podczas występów na najważniejszych estradach świata – w Europie, Azji, obu Amerykach i Australii. Konstanty grał w nim z prestiżowymi orkiestrami, takimi jak Filharmonia Narodowa, Chicago Symphony czy London Symphony Orchestra. Frak ma za sobą wiele ciekawych historii, m.in. zgubienie w drodze na koncert w Bejrucie, gdy zamiast tam trafił do Bangkoku, czy udział w występie z fajerwerkami w Hollywood Bowl w 1982 roku. Po latach służby artystycznej frak czeka na nowego właściciela, a wraz z nim przekazane zostanie zdjęcie Konstantego Andrzeja Kulki w tym stroju, z autografem i dedykacją. Dochód z licytacji wesprze cel WOŚP – pomoc dziecięcej onkologii i hematologii.

Miejski Teatr Miniatura na WOŚP przekazuje natomiast voucher rodzinny (dla 4 osób) na wszystkie premiery nowych spektakli w 2025 roku oraz zestaw gadżetów promocyjnych. Premiery to wyjątkowe wydarzenia w życiu teatru, więc towarzyszy im zawsze wiele atrakcji: działania przygotowane przez Dział Edukacji, premierowy poczęstunek, a w foyer można spotkać aktorów i innych artystów. W 2025 roku Miniatura ma w planach cztery premiery: 9 marca „Gdybym był dorosły” w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy na podstawie rozmów z przedszkolakami o tym, jak wyobrażają sobie dorosłość (Scena Kameralna, dla dzieci 3+), 27 kwietnia „Nowe szaty cesarza” w reżyserii Pawła Szkotaka, współczesna lalkowa wersja znanej baśni H. Ch. Andersena (Duża Scena, dla dzieci 6+), w Dzień Dziecka „Wyspa skarbów” Roberta Louisa Stevensona w reżyserii Jakuba Roszkowskiego i scenografii Mirka Kaczmarka, co gwarantuje spektakl zrealizowany z rozmachem i fantazją (Duża Scena, dla dzieci 7+), a w październiku spektakl Alicji Morawskiej-Rubczak, specjalistki od teatru dla najmłodszej widowni, dzieci już od pół roku (Scena Kameralna, dla dzieci 0,5+).

Europejskie Centrum Solidarności również aktywnie wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, oferując przedmioty, ale i doświadczenia w ramach aukcji charytatywnych. Na licytację trafiły m.in. katalog wystawy stałej z autografem Lecha Wałęsy, książka z dedykacją oraz kuratorski spacer po wystawie stałej ECS, a także rodzinny spacer z przewodnikiem po tej samej wystawie, a tym samym okazję do wspólnego poznawania historii Solidarności. Dodatkowo można wylicytować zestaw ,,Moda na Stocznię" m.in. z bluzą i plecakiem, który łączy design inspirowany industrialnym charakterem stoczni z misją wsparcia WOŚP.

Na innych licznych aukcjach wystawionych przez instytucję kultury znaleźć można znaleźć m.in. godzinę użytkowania lodowiska GAK (na własność lub z grupą 200 znajomych lub nieznajomych). Więcej podobnych można znaleźć na portalu Allegro.pl.

W gdańskich szkołach organizowane są liczne działania towarzyszące WOŚP: licytacje, kawiarenki czy mecze charytatywne. W dniu finału, w Państwowych Szkołach Budownictwa w Gdańsku odbędą się tzw. Strzyżówki. Jest to festiwal gier, na którym będzie można zagrać w gry planszowe z animatorami, zobaczyć klockowe pociągi i wziąć udział w atrakcjach strefy retro-komputerów z dawnymi grami. W ramach wydarzenia odbędą się też pokazy pierwszej pomocy - każdy będzie mógł kompleksowo nauczyć się jak uratować komuś życie. Oprócz zastrzyku praktycznej wiedzy oraz integracji w świecie gier, każdy będzie mógł zabrać ze sobą sobą ręcznie robione finałowe upominki - do zdobycia za dobrowolną cegiełkę na rzecz 33. Finału WOŚP.

Gdańskie Autobusy i Tramwaje również grają

Także Gdańskie Autobusy i Tramwaje, jak zawsze, grają z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W tym roku pod hasłem: „Gramy na zdrowie!”. 26 stycznia w ramach akcji „Trójmiejska Komunikacja dla Orkiestry” uruchomione zostaną specjalne bezpłatne linie, obsługiwane m.in. przez zabytkowe pojazdy GAiT. Na ich pokładach kwestować będą wolontariusze.

Linie specjalne funkcjonujące w dniu 26 stycznia 2025 r.:

  • trolejbusowa 33T obsługiwana przez nowoczesne bateryjne trolejbusy z floty PKT na trasie: GDYNIA DWORZEC GŁÓWNY – Skwer Kościuszki Infobox – Wzgórze Św. Maksymiliana SKM – Orłowo SKM – Sopot Reja – GDAŃSK OLIWA,
  • tramwajowa 33S obsługiwana przez zabytkowe i współczesne pojazdy z floty Gdańskie Autobusy i Tramwaje Sp. z o.o. na trasie: OLIWA – Strzyża – Wrzeszcz – Kliniczna – Stocznia (Miasteczko WOŚP) – Plac Solidarności – Dworzec Główny – SIEDLCE,
  • autobusowa 33J obsługiwana przez pojazdy z floty GAiT i Czeska Deska na trasie: WRZESZCZ PKP – Jaśkowa Dolina – Nowolipie – SIEDLCE – Łostowicka – Havla – Świętokrzyska – JAWORZNIAKÓW,
  • autobusowa 33P obsługiwana przez pojazdy z floty MAN NL222&NG313, Kultowy Ikarus, Najlepsze Numery i Fundacji Retro Zajezdnia na trasie: OLIWA – Czyżewskiego – Niepodległości – Sopot PKP – Polna – Jelitkowo – Chłopska – Hynka – Żołnierzy Wyklętych – Rakoczego – Nowolipie – SIEDLCE,
  • drezynowa 33D obsługiwana przez drezyny.pl na trasie: WĘZEŁ GRODECCA – Nowe Ogrody – DWORZEC PKS,
  • autobusowa 33H obsługiwana przez Fundację Retro Zajezdnia na trasie: PLAC SOLIDARNOŚCI – Dworzec Główny – Toruńska – Łąkowa – BRAMA ŻUŁAWSKA.

Za poruszenie Trójmiasta odpowiadać będą: Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Stowarzyszenie Grupa Tramwajowo-Autobusowa WPK GG oraz Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego wraz z partnerami.

Zmiany w organizacji ruchu

Ze względu na budowę sceny, od czwartku 23 stycznia od północy zamknięty będzie przejazd ul. Nowomiejską – od ul. Jana z Kolna do ul. Robotniczej. Dojazd do budynku Europejskiego Centrum Solidarności i biurowca Eternum możliwy będzie ul. Nowomiejską od strony ul. ks. J. Popiełuszki. 

W niedzielę 26 stycznia od godz. 6.00 zamknięty zostanie przejazd ul. Nowomiejską od ul. Jana z Kolna do skrzyżowania z ul. ks. J. Popiełuszki. Wjazd – od strony ul. ks.  J. Popiełuszki – możliwy będzie tylko dla posiadaczy specjalnych identyfikatorów wydanych przez organizatora koncertu finałowego.

Ruch na ul. Nowomiejskiej będzie przywracany sukcesywnie względem demontaży infrastruktury koncertowej. W nocy z niedzieli na poniedziałek otworzony zostanie przejazd od skrzyżowania z ul. ks. J. Popiełuszki do ul. Robotniczej, a ruch na całej ulicy zostanie przywrócony najdalej w nocy z poniedziałku na wtorek (26/27 stycznia). 

Dodatkowo, od piątku 24 stycznia do poniedziałku 27 stycznia zostanie wyłączony z ruchu fragment ul. Doki – między historyczną bramą Stoczni Gdańskiej a budynkiem Wydziału Remontowego. Dwa miejsca postojowe zarezerwowane dla osób niepełnosprawnych zostaną udostępnione w obszarze nieobjętym wyłączeniem ruchu.

Linie 106, 130: tymczasowa zmiana trasy w rejonie ECS

Od czwartku 23.01.2025 r. do końca dnia w poniedziałek 27.01.2025 r. obowiązywać będą też zmiany na liniach 106 i 130. Jest to związane z organizacją XXXIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i koncertu, który odbędzie się na parkingu przy Europejskim Centrum Solidarności przy ul. Nowomiejskiej.

  • Linia 106: w obu kierunkach

Między przystankami „Plac Solidarności” 03 a „Rybaki Górne” 01 oraz „Muzeum II Wojny Światowej” 02 a „Dworzec Główny” 12 autobusy pojadą zmienioną trasą ulicami: Wałową -  Łagiewniki – i dalej po stałej trasie.  Przystanki „Europejskie Centrum Solidarności” 01 i 02 oraz „Rybaki Górne” 02 nie będą obsługiwane. W czasie trwania objazdu autobusy zatrzymają się na przystankach „Łagiewniki” 01, „Aksamitna” 01 i  „Plac Solidarności” 04. Odjazdy z przystanku „Muzeum II Wojny Światowej” 02 będą opóźnione o 3 minuty względem rozkładowych. Odjazdy z przystanku „Dworzec Główny” 12 – bez zmian.

  • Linia 130: w kierunku Muzeum II Wojny Światowej

Między przystankami: „Plac Solidarności” 03 a „Rybaki Górne” 01 obowiązywać będzie zmieniona trasa ulicami: Wałową i Łagiewniki. Czasowo zawieszona zostanie obsługa przystanku „Europejskie Centrum Solidarności” 02.Na zmienionej trasie autobusy zatrzymywać się będą na przystanku „Łagiewniki” 01.

Więcej szczegółów: www.gdanskdlaorkiestry.pl.

 

Rozkład wydarzeń - okolice Europejskiego Centrum Solidarności

  • 15:30 OTWARCIE BRAM
  • 16:00 IWER
  • 17:00 TROLLING STONES
  • 17:45 7PO
  • 18:45 BOVSKA
  • 20:00 ŚWIATEŁKO DO NIEBA
  • 20:15 DAWID KWIATKOWSKI

fot. www.gdansk.pl

Załączniki