Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Bluszcz Fot Dominik Paszliński
Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 15:45

Gdańsk dołącza do europejskiej inicjatywy na rzecz zielonych miast

Piotr Kryszewski, dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska, podpisał umowę o przystąpieniu miasta do prestiżowego projektu ClimaGen, inicjatywy finansowanej przez Unię Europejską w ramach Programu Ramowego Horyzont Europa. Tym samym Gdańsk stanie się jednym z pięciu miast demonstracyjnych w Europie, które będą testować innowacyjne rozwiązania w zakresie zazieleniania i renaturalizacji obszarów miejskich. Celem projektu jest stworzenie bardziej odpornych, przyjaznych dla mieszkańców i neutralnych klimatycznie miast. Wartość całego projektu przekracza 12 mln euro, z czego do Gdańska trafi prawie 600 tys. euro. Pomysłodawczynią projektu jest prof. dr hab. inż. arch. Lucyna Nyka.

ClimaGen, czyli zieleń miejska i przywracanie jej naturalnego charakteru dla odnowy miast, odporności i neutralności klimatycznej, to innowacyjna inicjatywa mająca na celu stworzenie bardziej zielonych, odpornych na zmiany klimatu miast. W ramach projektu Gdańsk otrzyma pełne dofinansowanie w wysokości 584 875 euro.

Bardziej zielono w Gdańsku dzięki ClimaGen

W ramach projektu ClimaGen Gdańsk wraz z Politechniką Gdańską i Stowarzyszeniem Inicjatywa Miasto skupi się na rewitalizacji obszarów Młodego Miasta oraz części Starego Miasta. Planuje się zazielenienie wybranych fragmentów tego terenu poprzez regenerację istniejących publicznych przestrzeni oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań opartych na przyrodzie, takich jak powierzchnie przepuszczalne, wymiana gleby, rabaty retencyjne czy nasadzenia sprzyjające zapylaczom. Działania te przyczynią się do poprawy jakości powietrza, zwiększenia bioróżnorodności, a także ograniczenia skutków zmian klimatycznych.

Dlaczego Gdańsk bierze udział w projekcie ClimaGen?

Gdańsk od lat stawia na zrównoważony rozwój. Projekt ClimaGen wpisuje się w strategię miasta, której celem jest stworzenie bardziej zielonego i przyjaznego dla mieszkańców środowiska. Dzięki uczestnictwu w projekcie Gdańsk będzie mógł skorzystać z najnowszych rozwiązań i doświadczeń innych europejskich miast, a także przyczynić się do rozwoju wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju miast.

Co dalej?

Projekt ClimaGen będzie realizowany przez cztery lata, do końca 2028 roku. W tym czasie Gdańsk będzie współpracował z innymi miastami uczestniczącymi w projekcie, a także z ekspertami z różnych dziedzin. Efektem projektu będzie nie tylko zwiększenie powierzchni zielonych, ale także opracowanie nowych standardów i narzędzi, które będą mogły być wykorzystane przez inne miasta w Europie. Przystąpienie do projektu ClimaGen to ważny krok w kierunku budowy bardziej zrównoważonego miasta.

fot. www.gdansk.pl