Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 15:58
Orszak Trzech Króli 2025
W Święto Objawienia Pańskiego, które przypada na 6 stycznia, z ulicami Gdańska przejdzie kolorowy Orszak Trzech Króli. Hasłem wydarzenia będzie “Kłaniajcie się królowie!”. Orszak zacznie się zbierać w poniedziałek o godz. 11.30 na ulicy Piwnej, przed wejściem do Bazyliki Mariackiej. Punktualnie w południe rozpocznie się modlitwa Anioł Pański a po niej zgromadzeni ruszą w stronę Wielkiej Zbrojowni.
Na czele Orszaku podążać będą Trzej Królowie ze Wschodu, prowadzeni przez gwiazdę, przy akompaniamencie werblistów, otoczeni dziecięcymi grupami rycerzy, dam dworu oraz dworzan niosących dary. Pod Zbrojownią napotkają Heroda, który za wszelką cenę spróbuje ich zatrzymać – próbując przekonać ich, by pozostali na jego dworze, lub przynajmniej wrócili do niego z informacją o miejscu pobytu Dzieciątka.
Orszak skręci następnie w lewo, w ulicę Tkacką, a później w ulicę Długą. Tam uczestnicy będą świadkami symbolicznej walki dobra ze złem. Tegoroczna stajenka zostanie zlokalizowana na przedprożach Dworu Artusa, gdzie Święta Rodzina będzie oczekiwać przybycia pielgrzymów. Przed stajenką zostanie odmówiona modlitwa, a Kacper, Melchior i Baltazar oddadzą pokłon Dzieciątku i złożą swoje dary. Na zakończenie odbędzie się wspólne śpiewanie kolęd wraz z chórem Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf” z Trąbek Wielkich.
Tradycja przedstawień Objawienia Pańskiego, znanych dziś jako „jasełka,” liczy sobie już 800 lat i została zapoczątkowana przez św. Franciszka z Asyżu. Nazwa „jasełka” wywodzi się od słowa „jasło,” które oznacza przenośne koryto do karmienia zwierząt. To właśnie takie jasło, znane też jako żłóbek, stało się pierwszą kołyską dla nowo narodzonego Dzieciątka. Choć pierwotne znaczenie słowa „jasło” mogło się zatrzeć, jego echo przetrwało w nazwie świątecznych jasełek.
Tegoroczne hasło Orszaku Trzech Króli 2025 – „Kłaniajcie się królowie!” – pochodzi z pastorałki „Do szopy, hej pasterze.” Utwór ten został po raz pierwszy opublikowany w 1931 roku we Lwowie, w śpiewniku Ottona Mieczysława Żukowskiego pt. „Śpiewajmy Panu.” Tekst pastorałki zaprasza Królów do oddania pokłonu Dzieciątku i zawiera poruszające słowa: „Padnijmy na kolana, to Dziecię to nasz Bóg.”
Pokłon Trzech Królów stanowi kulminacyjny moment każdego Orszaku Trzech Króli i w chrześcijańskiej tradycji odkrywa prawdę o tym, że Mędrcy uznali Chrystusa za swego Króla i Pana. Pokłon władców będzie w 2025 r. tematem przewodnim, ze względu na ogłoszony przez Papieża Franciszka Rok Jubileuszowy – 2025 lat od narodzenia Chrystusa oraz ze względu na przypadającą 1000 rocznicę koronacji pierwszego Króla Polski, Bolesława Chrobrego. Ewangeliczny pokłon Mędrców, zwanych w tradycji królami, złożony Dziecku uznanemu za Króla wszystkich narodów, pobudza do refleksji nad znaczeniem tego aktu oddania i czci oraz nad rolą władców ziemskich, którzy swoją funkcję otrzymują z namaszczenia Bożego.
Orszak Trzech Króli w Gdańsku jest wydarzeniem kulturalno-religijnym organizowanym przez Parafię Najświętszej Maryi Panny i jej proboszcza Ireneusza Bradtke oraz Stowarzyszenie SUM przy wsparciu Stowarzyszenia Kulturalnego Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER).
Patronat nad Orszakiem Trzech Króli sprawuje Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Arcybiskup Metropolita Gdański Tadeusz Wojda.