Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Czeki Fot GPEC

Grzegorz Blachowski
GPEC

Data publikacji 11:00

Najlepsze EKO Spółdzielnie wybrane

Spółdzielnie mieszkaniowe, które realizują projekty proekologiczne, zostały wyróżnione w konkursie „EKO-Spółdzielnia” zorganizowanym przez Fundację ARMAG. We wtorek 10 grudnia odbyła się uroczysta gala, na której wręczono nagrody ufundowane przez gdańską Grupę GPEC, patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Miasto Gdańsk.

Fundacja Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Gdańsk-Gdynia-Sopot (czyli ARMAG) zaprosiła do udziału w konkursie EKO - Spółdzielnia gdańskie spółdzielnie mieszkaniowe dbające o środowisko naturalne i promujące zrównoważony rozwój. Celem było wyróżnienie inicjatyw, które obejmują zarządzanie energią, oszczędzanie wody, rozwijanie zielonych przestrzeni oraz wprowadzanie innowacyjnych technologii. Okazało się, że ilość zgłoszeń i jakość zgłaszanych pomysłów zaskoczyła organizatorów.

- Od ponad 30 lat działamy na rzecz środowiska, głównie jakości powietrza. Wiemy, jak ważne jest zachęcanie spółdzielni i mieszkańców do aktywności w tym zakresie - wyjaśnia Michalina Bielawska, dyrektor Fundacji ARMAG. – Niezmiernie cieszy nas, że otrzymaliśmy dużo zgłoszeń z pomysłami, których innowacyjność i kreatywność były na wysokim poziomie. To najlepiej pokazuje, jak rośnie świadomość społeczeństwa, że dbanie o lepsze powietrze wokół nas to konieczność.

Konkurs EKO-Spółdzielca został zorganizowany pod honorowym patronatem gdańskiego Ratusza. Piotr Kryszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Zielonego Gdańska, wręczył nagrody najlepszym projektom.

- Konkurs EKO-Spółdzielnia 2024 to wspaniały przykład tego, jak lokalne społeczności mogą łączyć troskę o środowisko z poprawą jakości życia mieszkańców. Gratuluję wszystkim laureatom, a w szczególności Gdańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która dzięki kompleksowym i innowacyjnym rozwiązaniom udowadnia, że zrównoważony rozwój to realne korzyści ekologiczne i ekonomiczne – mówi Piotr Kryszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Zielonego Gdańska. - Takie inicjatywy, jak instalacje fotowoltaiczne, inteligentne węzły cieplne czy zielone przestrzenie, nie tylko zmniejszają ślad węglowy, ale także budują przyjazne otoczenie dla przyszłych pokoleń. Dziękuję organizatorom i partnerom konkursu, szczególnie Fundacji ARMAG oraz Grupie GPEC, za wspieranie ekologicznej transformacji w naszym mieście. Razem tworzymy przyjazny mieszkańcom zielony Gdańsk, który może być inspiracją dla innych miast– podsumował Piotr Kryszewski.

W konkursie walczyły spółdzielnie mieszkaniowe z Gdańska. Zgłoszono niemal 50 proekologicznych rozwiązań. Ostatecznie jury nagrodziło 3 najlepsze Spółdzielnie. Fundatorem nagród i partnerem merytorycznym konkursu była Grupa GPEC. Firma wśród swoich usług ma inteligentne węzły, które działają na rzecz efektywności energetycznej w coraz większej liczbie gdańskich spółdzielni.

- Wspólnie z klientami zarządzamy tzw. krzywą grzewczą i tym samym dostosowujemy zużycie ciepła do potrzeb i nawyków mieszkańców. Tym bardziej cieszy, że najbardziej odpowiedzialne za środowisko i własne budżety spółdzielnie w Gdańsku korzystają już z tego właśnie rozwiązania. Najlepsza jest w końcu ta energia, której nie trzeba produkować - wyjaśnia Marcin Lewandowski, prezes zarządu GPEC.

Łączna wartość nagród wyniosła 60 tys. złotych, a na podium znalazły się: Gdańska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Spółdzielnia Mieszkaniowa Orunia oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Suchanino.

Zwycięski projekt obejmował instalację paneli fotowoltaicznych na dachach budynków połączone z pompą ciepła, systemy oszczędzania wody, zielone przestrzenie, czyli ekologiczne ogrody, które poprawiają jakość powietrza i wpływają na integrację lokalnej społeczności.

fot. www.gdansk.pl