Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Aktywni w mieście, fot  D Paszlinski, www gdansk pl (20)
Zdjęcie portretowe: Marcin Szeląg

Marcin Szeląg
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 22:11

Najbardziej aktywni wolontariusze w mieście nagrodzeni

Gala ,,Aktywni w Mieście" to jeden z głównych punktów kończącego się Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu, a zarazem doskonały moment na wręczenie nagród dla najbardziej zaangażowanych. To również hołd dla tych, którzy na co dzień czynią miasto lepszym miejscem do życia.

Podczas gali, która kolejny rok z rzędu odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności, nagrodzono laureatów i laureatki konkursu „Aktywni w Mieście 2024”. Obecna na wydarzeniu Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, podkreśliła wagę działań wolontariackich.

– Działacie na rzecz drugiego człowieka, zwierząt czy przyrody. To wy dostrzegacie, gdzie ta pomoc jest potrzebna. Razem z Regionalnym Centrum Wolontariatu promujecie mądrość łączenia pomocy innym i dbania o własne szczęście. Bo wolontariat to szczepionka na brak sensu życia i na samotność - mówiła podczas gali Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - To co robicie na co dzień jest naprawdę wzrosłe. Bardzo Wam dziękuję i gratuluję w imieniu prezydent Aleksandry Dulkiewicz.

Na wydarzeniu pojawili się także m.in. Szymon Hołownia, Marszałek Sejmu RP oraz posłowie Agnieszka Buczyńska i Piotr Adamowicz. Obecni byli także wolontariusze i przyjaciele wolontariatu. Wydarzenie uświetniła muzyka Gdańskiej Orkiestry Akademickiej. 

- To wielki zaszczyt, że mogę stawać przed Wami na uroczystości, która honoruje wolontariuszy. Wolontariusz to ktoś, kto swoją postawą, oddaniem, pokazuje, że mamy w sobie altruizm. To ktoś, kto oddaje siłę, kompetencję, wiedzę, umiejętności zupełnie za darmo, bezinteresownie, innym ludziom. Bez wolontariatu ten świat byłby gorszy – mówił Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP. – Regionalne Centrum Wolontariatu to modelowa instytucja w skali kraju. To wielki honor i zaszczyt stać dziś przed Wami. Życzę Wam, by nigdy nie zabrakło Wam wiary w sens w Waszej pracy. Bo wy naprawiacie świat i bardzo Wam za to dziękuję.

Laureaci Aktywni w mieście 2024

W tym roku lista zwycięzców konkursu „Aktywni w Mieście” prezentuje się następująco:

  • Główna nagroda w kategorii „Wolontariusz/-ka” - Krzysztof Kowalski
  • Wyróżnienie w kategorii „Wolontariusz/-ka” - Illia Balabai
  • Główna nagroda w kategorii „Koordynator/-ka wolontariatu” - Magdalena Walczak
  • Wyróżnienie w kategorii „Koordynator/-ka wolontariatu” - Zofia Cebula
  • Główna nagroda w kategorii „Grupa/Klub wolontariacka/-ki” - Szkolna Grupa Ratownicza „Salvator”
  • Wyróżnienie w kategorii „Grupa/Klub wolontariacka/-ki” - Południe Gdańska dla Południa Polski
  • Główna nagroda w kategorii „Organizacja/Firma przyjazna wolontariuszom” - LPP S.A.

Gdański Tydzień Wolontariatu

Gdański Tydzień Wolontariatu co roku odbywa się na przełomie listopada i grudnia, w związku z obchodzonym 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. Inicjatywa jest nie tylko formą podziękowania dla wolontariuszy, ale również szansą do szerzenia idei wolontariatu wśród tych, którzy jeszcze nigdy takich działań nie podjęli.

Podczas tegorocznego Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu, który rozpoczął się w poniedziałek, 2 grudnia, mieszkańcy i mieszkanki mogli uczestniczyć w różnorodnych inicjatywach promujących ideę wspólnego działania i solidarności. Już na początku tygodnia po trasie Oliwa-Siedlce kursował tramwaj „Droga do wolontariatu”, który stał się mobilnym centrum informacji. W środę natomiast odbyła się akcja pisania pocztówek z podziękowaniami i wsparciem dla organizacji pozarządowych w całej Polsce. Dzień później, 5 grudnia, podczas Parady Gdańskich Wolontariuszy, ulice miasta rozbłysły kolorami, a mieszkańcy i organizacje wspólnie świętowali Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W piątek natomiast, na Długim Targu pojawił się nietypowy Święty Mikołaj – jako wolontariusz rozdawał słodycze najmłodszym, przypominając o sile pomagania. Tego samego dnia odbyło się także wspólne dekorowanie pierników, które następnie przekazano potrzebującym podczas Gali „Aktywni w Mieście”.

Twarze Wolontariatu

Tegoroczny Tydzień Wolontariatu promowała niezwykła kampania „Twarze Wolontariatu”. Ukazywała różnorodność ludzi zaangażowanych w pomoc innym, inspirując mieszkańców do działania. Bohaterami kampanii były osoby w różnym wieku i zawodach, m.in. DJ, urzędnik, nauczycielka, pracowniczka IT, uczeń i seniorka, których historie pokazały, że każdy może znaleźć czas na wolontariat. Ich sylwetki prezentowano w mediach społecznościowych oraz na plakatach w przestrzeni miejskiej Gdańska. Podczas gali zaprezentowano film podsumowujący i zaprezentowano na żywo bohaterów kampanii.

Biogramy laureatów konkursu Aktywni w mieście 2024

  • Główna nagroda w kategorii „Wolontariusz/-ka” - Krzysztof Kowalski

Aktywnie wspiera działania Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku oraz Europejskiego Centrum Solidarności i choć jego historia jako wolontariusza może wydawać się krótka, jest jedną z nielicznych osób, na których obecność i wsparcie zawsze można liczyć. Na każdą z akcji przychodzi wcześniej, a wychodzi jako ostatni. Mimo młodego wieku, wykazuje się dużą odpowiedzialnością, sumiennością i zaangażowaniem. Jest godny zaufania i niezawodny. Swoją osobą rozświetla każde wydarzenie, mobilizując do działania również pozostałych wolontariuszy, a nierzadko i samych koordynatorów.

  • Wyróżnienie w kategorii „Wolontariusz/-ka” - Illia Balabai

Illia jest osobą, która łączy wszechstronne umiejętności techniczne, organizacyjne i interpersonalne, wnosząc ogromną wartość do działań Fundacji RC i społeczności, z którą współpracuje. Jego zaangażowanie i gotowość do działania w nagłych sytuacjach wyróżniają go jako wyjątkowego wolontariusza. Swoimi działaniami wspiera budowanie mostów międzykulturowych, promuje integrację i rozwija świadomość społeczną wśród młodego pokolenia. Jego niezawodność, kreatywność i pasja czynią go wzorem do naśladowania.

  • Główna nagroda w kategorii „Koordynator/-ka wolontariatu” - Magdalena Walczak.

Magdalena koordynuje działania wolontariuszy na rzecz osób starszych oraz osób z niepełnosprawnością w społeczności seniorów Domu Pomocy Społecznej, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego oraz seniorów z gdańskiego Przymorza. Nie tylko scala zespół wolontariuszy i powiększa go, ale przede wszystkim dba o ich rozwój i promocję wolontariatu w Gdańsku. Z jej inicjatywy powstały liczne działania międzypokoleniowe, skupione na poprawie jakości życia osób starszych. Stanowi wzór profesjonalnego podejścia do koordynacji wolontariatu, a jej oddanie i kompetencje sprawiają, że jest prawdziwą inspiracją dla innych.

  • Wyróżnienie w kategorii „Koordynator/-ka wolontariatu” - Zofia Cebula.

Jest uznawana za wzór w społeczności instruktorskiej ZHP Chorągwi Gdańskiej. Tylko w tym roku koordynowała kilkanaście działań na rzecz mieszkańców Miasta Gdańska, województwa pomorskiego czy nawet społeczności ogólnopolskiej. W ramach swoich obowiązków koordynuje system szkoleń, warsztatów i spotkań wspierających rozwój i właściwe działania wolontariuszy. Jej zaangażowanie jest zawsze planowane długofalowo tak, by znaleźć czas dla każdego na spotkanie i rozmowę, bo na tym opiera swój podstawowy warsztat koordynatora.

  • Główna nagroda w kategorii „Grupa/Klub wolontariacka/-ki” - Szkolna Grupa Ratownicza „Salvator”.

To grupa młodych ludzi, licealistów, których połączyła wspólna pasja – pasja do ratowania ludzkiego życia. Swoją przygodę z ratownictwem rozpoczęli w marcu bieżącego roku, kiedy po raz pierwszy poznali definicję „pierwszej pomocy”. Po zaledwie 8 spotkaniach stanęli na podium XXX Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK, zajmując 3 miejsce w swoich pierwszych zawodach. Miesiąc później wzięli udział w XIII Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Starogardzkiego, gdzie w ramach „gościnnego występu” zdobyli największą liczbę punktów, pokonując pozostałe drużyny. Ich działania nie ograniczają się jednak jedynie do pokazów – zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystują w realnym życiu, udzielając pierwszej pomocy potrzebującym w przestrzeni publicznej w Polsce i za granicą.

  • Wyróżnienie w kategorii „Grupa/Klub wolontariacka/-ki” - Południe Gdańska dla Południa Polski.

Południe Gdańska dla Południa Polski to inicjatywa, która narodziła się spontanicznie, ale z ogromnym zaangażowaniem i sercem. Grupa została stworzona w odpowiedzi na dramatyczne skutki powodzi, które dotknęły mieszkańców południowej Polski. Jej głównym celem jest niesienie wsparcia osobom poszkodowanym poprzez organizację zbiórek darów wśród mieszkańców Gdańska oraz ich bezpośrednie przekazywanie najbardziej potrzebującym. W krótkim czasie grupa zorganizowała już 15 wyjazdów do najbardziej dotkniętych miejscowości. Grupa stanowi dowód na to, że w obliczu tragedii potrafimy działać razem, przekraczając granice regionów i pokazując prawdziwe oblicze międzyludzkiej solidarności.

  • Główna nagroda w kategorii „Organizacja/Firma przyjazna wolontariuszom” - LPP S.A.

LPP realizuje wewnętrzny program wolontariatu pracowniczego, który ukierunkowany jest na wyrównanie szans osób zagrożonych wykluczeniem, wzmocnienie ich i włączenie do społeczeństwa. Wolontariat w LPP opiera się na dwóch głównych formułach: odgórnie organizowanych akcji wolontariackich, na które ogłaszany jest nabór chętnych pracowników, oraz programie minigranty, w ramach którego pracownicy zgłaszają własne inicjatywy. Dzięki szerokiemu wachlarzowi projektów, każdy z pracowników-wolontariuszy może znaleźć akcję bliską jego potrzebom i wartościom. Celem programu wolontariatu pracowniczego jest integracja pracowników wokół idei pomagania, zwiększenie poczucia sprawczości oraz osobistej satysfakcji wolontariuszy.

fot. www.gdansk.pl

Załączniki