Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 20:12
Wręczono Medale Św. Wojciecha i Medale Księcia Mściwoja II
Wręczono najważniejsze - obok tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska – odznaczenia Rady Miasta Gdańska dla wybitnych osób i organizacji działających na rzecz naszego miasta. W tym roku Medale św. Wojciecha otrzymali: prof. Kazimierz Darowicki, Maciej Grabski i prof. Dorota Kolak-Michalska. Medale Księcia Mściwoja II trafiły do: Natalii Partyki, prof. Piotra Stepnowskiego i Komitetu Obrony Demokracji – Region Pomorze.
Medale Księcia Mściwoja II oraz św. Wojciecha wręczono podczas uroczystej, X sesji Rady Miasta Gdańska, która odbyła się 2 grudnia w Dworze Artusa. Sesję tradycyjnie otworzyła Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca RMG, która przybliżyła zgromadzonym ideę tej wyjątkowej dla miasta inicjatywy.
Medale św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II ustanowiła w 1996 roku Rada Miasta Gdańska. Są one przyznawane obywatelom polskim i zagranicznym, instytucjom oraz organizacjom za wybitne zasługi na rzecz naszego miasta. Odznaczenia otrzymują Ci, którzy przyczyniają się do rozsławienia Gdańska zarówno w regionie, kraju, jak i na świecie. Wybierana przez Radę Miasta Gdańska Kapituła nagradza osoby, które podejmują pożyteczne publiczne inicjatywy, wyróżniają się swoją pracą, bądź zainteresowaniami, które wyrastają ponad przeciętność dając impuls do zmian i kreowania nowej, lepszej rzeczywistości. Działania dostrzegane przez kapitułę są z różnych dziedzin, dotyczą kultury, nauki, służby zdrowia, spraw społecznych czy gospodarki. Dodatkowo medal św. Wojciecha przyznawany jest również za pracę na rzecz współpracy i pojednania między narodami oraz za wyjątkowe przedsięwzięcia na rzecz tolerancji i dialogu między przedstawicielami różnych wyznań i religii.
W Dworze Artusa, na cześć laureatów, wystrzeliła zabytkowa feluka. Uroczystość uświetniły muzyczne aranżacje Cappelli Gedanensis. Przed wręczeniem medali przemawiał Mistrz Kapituły – prof. Edmund Wittbrodt. Laudacje dla każdego z laureatów wygłaszali członkowie Kapituły.
Medale św. Wojciecha otrzymali
- prof. dr hab. inż. Kazimierz Darowicki - za wybitne osiągnięcia naukowe oraz wdrożeniowe, rozpoznawalne i uznane w wymiarze światowym, za powołanie w Gdańsku jednego z największych europejskich korozyjnych ośrodków dydaktyczno-badawczych oraz za zbudowanie silnej gdańskiej szkoły naukowej „Spektroskopii impedancyjnej”.
Laudację wygłosił prof. Edmund Wittbrodt.
- Maciej Grabski - za zbudowanie i utworzenie centrum biznesowego i biurowego Olivia Business Centre, przyciągającego licznych inwestorów krajowych
i zagranicznych, stanowiącego nowoczesną i innowacyjną wizytówkę Gdańska.
Laudację wygłosił prof. Cezary Obracht-Prondzyński.
- prof. dr hab. Dorota Kolak-Michalska - za niezwykłe dokonania artystyczne, którymi jako wybitna aktorka Teatru Wybrzeże rozsławia Pani Gdańsk poza jego granicami.
Laudację wygłosiła Anna Czekanowicz-Drążewska.
Medale Księcia Mściwoja II otrzymali
- Natalia Partyka - za wybitne osiągnięcia sportowe rozsławiające Gdańsk
w kraju i na świecie oraz determinację w dążeniu do wyznaczonego celu i życiową postawę będącą wzorem do naśladowania.
Laudację wygłosił Bogusława Kaczmarek.
- prof. dr hab. Piotr Stepnowski - za podniesienie rangi Uniwersytetu Gdańskiego wśród europejskich uczelni wyższych osiągnięcia naukowe w zakresie badań nad zanieczyszczeniem środowiska oraz zaangażowanie w powstanie i działania Związku Uczelni im. D. Fahrenheita.
Laudację wygłosiła Agnieszka Owczarczak.
- Komitet Obrony Demokracji – Region Pomorze - za nieugiętość i konsekwencję w działaniu na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego oraz za obronę Konstytucji RP.
Laudację wygłosiła Barbara Szczepuła-Ponikowska.
Medal Św. Wojciecha i Medal Księcia Mściwoja II
Medale, zostały zaprojektowane przez znanego gdańskiego rzeźbiarza i grafika Wawrzyńca Sampa.
Medal św. Wojciecha na awersie ma postać św. Wojciecha z pastorałem, dynamicznie kroczącego po drewnianym moście i błogosławiącego wczesnośredniowiecznemu Gdańskowi, którego charakterystyczny pejzaż widoczny jest z prawej strony awersu. Rewers medalu to herb naszego miasta i napis „Gdańsk dziękuje”.
Medal Księcia Mściwoja II na awersie przedstawia popiersie księcia. W otoku na wstędze napis: książę Mściwoj II 1266-1294 oraz godło Pomorza na tle królewskiego orła Przemysława II, będące symbolem mądrej polityki, jaką konsekwentnie prowadził Mściwoj II. Rewers prezentuje kompozycję historycznych budowli gdańskich i maksymę miasta NEC TEMERE NEC TIMIDE.
Kapituła Medali
Medale przyznane zostały przez dziewięcioosobową Kapitułę, w której zasiadają:
- Agnieszka Owczarczak – działaczka samorządowa i przedsiębiorczyni, Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska,
- dr hab. inż. Edmund Wittbrodt – naukowiec, polityk (były senator RP, minister edukacji), działacz społeczny,
- Andrzej Januszajtis – docent, fizyk, popularyzator historii Gdańska, autor wielu publikacji o Gdańsku,
- Barbara Szczepuła-Ponikowska – dziennikarka, reportażystka, felietonistka, pisarka-autorka książek związanych z Gdańskiem,
- Małgorzata Omilanowska- Kiljańczyk, historyczka sztuki, była podsekretarz stanu, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
- Jan Zarębski – polityk, przedsiębiorca, w latach 1999-2002 marszałek województwa pomorskiego,
- Anna Czekanowicz-Drążewska – poetka, prozaiczka, dramaturżka, tłumaczka,
- dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński – socjolog, antropolog, historyk, popularyzator kultury kaszubskiej,
- Bogusław Kaczmarek – piłkarz, trener piłkarski, komentator telewizyjny.
Sylwetki laureatów
prof. dr hab. inż. Kazimierz Darowicki
Prof. dr hab. inż. Kazimierz Darowicki to wybitny uczony, innowator i lider naukowy o uznanej renomie międzynarodowej, specjalizujący się w dziedzinie korozji, inżynierii materiałowej oraz spektroskopii impedancyjnej. Jest profesorem zwyczajnym Politechniki Gdańskiej i jednym z najważniejszych promotorów polskiej nauki w obszarze korozji oraz inżynierii materiałowej na arenie światowej. Autor ponad 260 prac indeksowanych w bazie SCOPUS oraz 120 prac spoza tej bazy.
Twórca Dynamicznej Elektrochemicznej Spektroskopii Impedancyjnej, a także różniczkowych, całkowych i względnych widm impedancyjnych, które znajdują szerokie zastosowanie w praktyce pomiarowej i badaniach naukowych. Realizator około 500 projektów badawczych dla kluczowych polskich i zagranicznych przedsiębiorstw.
Założył Szkołę Doktorską Wdrożeniową oraz Centrum Technologii Wodorowych, znacząco rozwijając potencjał naukowo-badawczy Politechniki Gdańskiej. Wypromował 24 doktorów oraz 8 doktorów habilitowanych, tworząc silną szkołę naukową w dziedzinie korozji i inżynierii materiałowej. Na Politechnice Gdańskiej założył międzywydziałowy kierunek studiów “Inżynieria Materiałowa” oraz “Korozja”. Wprowadził również studia podyplomowe “Zabezpieczenia Przeciwkorozyjne” oraz specjalistyczny kurs “Inspektor nadzoru powłok malarskich statków morskich”, który uzyskał prestiżowe akredytacje Det Norskie Veritas i Polskiego Rejestru Statków.
Prof. Darowicki jest cenionym ekspertem w zakresie ochrony antykorozyjnej oraz monitorowania instalacji rafineryjnych i petrochemicznych. Opracowane przez niego sensory korozyjne zdobyły prestiżowe nagrody na międzynarodowych targach innowacyjności. Jego prace znajdują zastosowanie w przemyśle chemicznym, energetycznym, stoczniowym, spożywczym oraz wodno-kanalizacyjnym.
Jako przedstawiciel Polski w Światowej Radzie Korozji i Europejskiej Federacji Korozyjnej, prof. Darowicki aktywnie promuje polską naukę na forum międzynarodowym. Jego dorobek naukowy i wkład w rozwój technologii antykorozyjnych podnoszą prestiż Gdańska oraz Polski na arenie światowej. Jego działalność naukowa, dydaktyczna i wdrożeniowa jest przykładem doskonałości akademickiej, która przyczyniła się do rozwoju zgłębianych przez profesora dziedzin zarówno na poziomie lokalnym jak i globalnym.
Maciej Grabski
Maciej Grabski, rodowity gdańszczanin, jedna z najbardziej wpływowych postaci współczesnego Gdańska. Rozpoczął działalność gospodarczą w latach 90., początkowo zajmując się importem części samochodowych. Jego zdolności przedsiębiorcze oraz strategiczne podejście do biznesu umożliwiły mu dynamiczny rozwój. Kluczowym momentem było zainwestowanie w 1998 roku w firmę Wirtualna Polska, która stała się jednym z filarów polskiego rynku nowych technologii. Jako współzałożyciel i największy udziałowiec, Maciej Grabski był współodpowiedzialny za stworzenie pierwszego dużego portalu internetowego w Polsce, który zmienił sposób komunikacji i pozyskiwania informacji przez miliony Polaków. Dzięki współpracy z lokalnymi uczelniami, w tym z Politechniką Gdańską i siecią TASK, Wirtualna Polska stała się centrum innowacyjnych technologii informatycznych.
Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem Macieja Grabskiego jest jednak OLIVIA CENTRE, nowoczesny kompleks biurowo-biznesowy, który zmienił oblicze Gdańska. Zainwestowane środki i współpraca z prezydentem Pawłem Adamowiczem oraz organizacją Invest in Pomerania doprowadziły do powstania tego wyjątkowego miejsca. OLIVIA CENTRE nie jest tylko skupiskiem biur – to tętniące życiem centrum innowacji, przedsiębiorczości i edukacji.
Działalność Macieja Grabskiego znacząco wpłynęła na rozwój Gdańska jako nowoczesnego ośrodka innowacji. OLIVIA CENTRE stało się wizytówką miasta, symbolem jego otwartości na świat i dynamicznego rozwoju. Przyciąga inwestorów, tworzy nowe miejsca pracy i podnosi prestiż regionu na arenie międzynarodowej.
Maciej Grabski jest człowiekiem wizji, który łączy przedsiębiorczość z pasją do rozwoju swojego miasta. Dzięki jego inicjatywom Gdańsk stał się miejscem, które łączy historię z nowoczesnością, biznes z nauką, a lokalną społeczność z międzynarodowym środowiskiem. To nie tylko wybitny przedsiębiorca, ale także ambasador Gdańska na świecie. Jego działania – od stworzenia Wirtualnej Polski, przez restrukturyzację Pekabeksu, aż po realizację OLIVIA CENTRE – przyniosły miastu prestiż, innowacje i nowe możliwości. Jest przykładem osoby, która wykorzystuje swoje zdolności i środki nie tylko do realizacji własnych celów, ale także do budowy lepszej przyszłości dla całej społeczności.
prof. dr hab. Dorota Kolak-Michalska
Prof. Dorota Kolak, pierwsza dama gdańskiej sceny, mistrzyni emocji i pedagog. Aktorka o niezwykłej charyzmie i głębokiej wrażliwości, od ponad czterech dekad niezmiennie zachwyca widzów teatru, filmu i telewizji. Pochodząca z Krakowa artystka wywodzi się z rodziny od trzech pokoleń związanej z teatrem. To od najmłodszych lat kształtowało jej związek ze sztuką i sceną. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie w 1980 roku, a swoją drogę zawodową rozpoczęła w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Jednak to Gdańsk stał się jej domem i miejscem, gdzie osiągnęła artystyczne szczyty.
Od 1982 roku Dorota Kolak jest nieodłączną częścią Teatru Wybrzeże, gdzie wykreowała niemal sto niezapomnianych ról. Jej kreacje wyróżniają się nie tylko techniczną doskonałością, ale przede wszystkim autentycznością i zdolnością do wzbudzania intensywnych emocji w widzach. Artystka potrafi całkowicie wcielać się w swoje postacie, przeistaczając się z każdą rolą i pozostawiając widzów z głębokimi przeżyciami, które na długo zapadają w pamięć.
Wśród najważniejszych ról Doroty Kolak znajdują się m.in. Antygona (1983), Hekabe w „Trojankach”, Anna Schuster w „Placu Bohaterów”, Matka u Witkacego czy Kaniewska w „Wiśniowym sadzie”. Każda z tych kreacji jest dowodem jej talentu i mistrzostwa scenicznego. Szczególną cechą jej gry jest umiejętność przekraczania granic emocji – od subtelnych gestów po intensywne dramatyczne wybuchy, które chwytają za serce. Dorota Kolak z zaangażowaniem dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem jako profesorka sztuk filmowych i teatralnych. Jej działalność pedagogiczna wpłynęła na kształcenie wielu młodych aktorów, którzy z wdzięcznością wspominają jej wsparcie, profesjonalizm i niezwykłą wrażliwość. Potrafiła nie tylko inspirować, ale także wymagać, co pozwalało jej studentom rozwijać się i osiągać sukcesy.
Dorota Kolak jest jednym z najważniejszych ambasadorów Gdańska w dziedzinie kultury. Jest również laureatką licznych nagród teatralnych i odznaczeń, co potwierdza jej wyjątkowe miejsce w polskim teatrze i kinematografii. Dzięki jej pasji i talentowi, Gdańsk zyskał artystkę, która rozsławia miasto na polskiej i międzynarodowej scenie.
Dorota Kolak to niekwestionowana mistrzyni aktorskiego kunsztu, której działalność od ponad czterech dekad wzbogaca polską kulturę. Jako wybitna aktorka, reżyserka, profesorka i mentorka, stała się ikoną gdańskiej sceny teatralnej. Dzięki niej Gdańszczanie doświadczają niezwykłych chwil wzruszeń i emocji, które pozostają w pamięci na lata. Jej twórczość to wyraz najwyższego artystycznego poziomu, a sama Dorota Kolak zasługuje na miano jednej z najwybitniejszych postaci polskiego teatru i filmu.
Natalia Partyka
Natalia Partyka, urodzona 27 lipca 1989 roku w Gdańsku, jest jedną z najwybitniejszych tenisistek stołowych na świecie, od lat inspirującą zarówno sportowców, jak i osoby spoza sportowego środowiska. Urodzona bez prawego przedramienia, od najmłodszych lat pokazywała niezwykłą determinację i talent, które pozwoliły jej osiągnąć niebywałe sukcesy.
Już jako siedmiolatka zaczęła trenować tenis stołowy w klubie MRKS Gdańsk. W wieku zaledwie 11 lat po raz pierwszy wystąpiła na igrzyskach paraolimpijskich w Sydney w 2000 roku, stając się najmłodszą zawodniczką w historii tych zawodów. Cztery lata później, w Atenach, zdobyła swój pierwszy złoty medal, rozpoczynając dominację na światowych arenach. Natalia jest sześciokrotną mistrzynią paraolimpijską – wygrywała w Atenach (2004), Pekinie (2008), Londynie (2012), Rio de Janeiro (2016) i Tokio (2020). W Paryżu (2024) wywalczyła srebrny medal, potwierdzając swoją przynależność do światowej czołówki.
Równocześnie z sukcesami na paraolimpiadach, Natalia rywalizuje z pełnosprawnymi zawodniczkami na najwyższym poziomie. Jest jedną z zaledwie dwóch osób na świecie, które wystąpiły zarówno na igrzyskach olimpijskich, jak i paraolimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Brała udział także w igrzyskach olimpijskich w Londynie (2012), Rio de Janeiro (2016) i Tokio (2020), reprezentując Polskę w zawodach seniorek. W swojej karierze zdobyła osiem tytułów mistrzyni Polski w grze podwójnej w rywalizacji z pełnosprawnymi zawodniczkami.
Na arenie międzynarodowej może pochwalić się tytułami sześciokrotnej indywidualnej mistrzyni świata, mistrzynią świata w mikście (2022, z Patrykiem Chojnowskim), a także medalami mistrzostw Europy i Polski. Z drużyną KTS Tarnobrzeg zdobywała mistrzostwa Polski, a w 2015 roku została wicemistrzynią Champions League ETTU.
Poza osiągnięciami sportowymi Natalia Partyka jest wzorem determinacji i odwagi. Nigdy nie pozwoliła, aby jej niepełnosprawność ograniczała ambicje. Porażki mobilizują ją do jeszcze większego wysiłku, co sama określa jako jeden z kluczy do sukcesu. Swoją postawą inspiruje nie tylko młodych sportowców, ale także osoby, które zmagają się z przeciwnościami losu.
Za swoje wybitne osiągnięcia i promocję Polski na arenie międzynarodowej została wielokrotnie odznaczona: Krzyżem Kawalerskim (2008), Oficerskim (2013), Komandorskim (2016) i Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2021). W 2013 roku otrzymała Medal Świętego Brata Alberta za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, a w 2017 roku jej gwiazda pojawiła się w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie.
Mieszkająca i trenująca w Gdańsku Natalia Partyka jest ambasadorką sportu i wzorem do naśladowania dla pokoleń. Swoim życiem udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych, a ciężka praca i wiara w siebie pozwalają osiągać najwyższe cele.
prof. dr hab. Piotr Stepnowski
Prof. dr hab. Piotr Stepnowski to znakomity naukowiec i wybitny organizator życia akademickiego, który od lat z zaangażowaniem działa na rzecz rozwoju nauki i edukacji w Polsce, a zwłaszcza na Pomorzu. Urodzony 30 czerwca 1970 roku w Gdańsku, całe swoje życie i karierę zawodową związał z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie najpierw zdobywał wiedzę jako student Ochrony Środowiska, a następnie rozwijał swoją działalność naukową i dydaktyczną.
Dorobek naukowy prof. Stepnowskiego jest imponujący i znacząco przyczynił się do rozwoju chemii środowiskowej. Prowadzi badania nad mechanizmami rozprzestrzeniania i przemian chemicznych zanieczyszczeń środowiska, które znajdują zastosowanie w ochronie przyrody i zdrowia człowieka. Jest autorem i współautorem ponad 260 publikacji naukowych opublikowanych w renomowanych czasopismach międzynarodowych, redaktorem 8 książek oraz współautorem 3 podręczników akademickich. Jego osiągnięcia w nauce zostały wielokrotnie docenione, a on sam aktywnie działa w licznych gremiach i towarzystwach naukowych.
W 2020 roku prof. Stepnowski został wybrany Rektorem Uniwersytetu Gdańskiego, a w 2024 roku ponownie powierzono mu tę funkcję, co świadczy o zaufaniu społeczności akademickiej. Jako rektor konsekwentnie dąży do podnoszenia pozycji UG na mapie polskich i europejskich uczelni wyższych. Dzięki jego działaniom uniwersytet wzmacnia swoją konkurencyjność i rozwija nowe kierunki współpracy naukowej.
Jednym z największych osiągnięć prof. Stepnowskiego jest stworzenie federacji trzech największych gdańskich uczelni: Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita. Powstała w 2020 roku federacja, której prof. Stepnowski jest przewodniczącym od 2024 roku, przyczyniła się do pogłębienia współpracy pomiędzy uczelniami, budując na Pomorzu jeden z najsilniejszych ośrodków akademickich w Polsce.
W 2024 roku został wybrany Przewodniczącym Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) na lata 2024–2028. To prestiżowe stanowisko daje mu możliwość jeszcze większego wpływu na rozwój nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. Jego działalność, łącząca naukę, zarządzanie i współpracę międzynarodową, jest przykładem nowoczesnego podejścia do wyzwań stojących przed akademickim światem.
Prof. dr hab. Piotr Stepnowski to nie tylko wybitny naukowiec, ale również skuteczny lider akademicki, którego działania na rzecz Uniwersytetu Gdańskiego oraz współpracy międzyuczelnianej przynoszą wymierne korzyści dla całego regionu i kraju. Jego osiągnięcia w dziedzinie chemii środowiskowej, liczne publikacje oraz zdolność do budowania innowacyjnych struktur naukowych i edukacyjnych czynią go jednym z najważniejszych filarów polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Dzięki jego pracy Gdańsk staje się symbolem nowoczesnego i silnego ośrodka akademickiego, a on sam zasługuje na najwyższe uznanie.
Komitet Obrony Demokracji (KOD) Region Pomorze
Komitet Obrony Demokracji (KOD) Region Pomorze to organizacja obywatelska, której działalność wyrasta z głębokiej troski o wartości demokratyczne, praworządność oraz poszanowanie Konstytucji RP. Powstała w odpowiedzi na zagrożenia dla polskiej demokracji, które uwidoczniły się pod koniec 2015 roku. Zainicjowany w grudniu tamtego roku wiec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku stał się symbolicznym początkiem aktywności pomorskiego KOD-u. Wydarzenie to zgromadziło mieszkańców Wybrzeża, którzy zaniepokojeni politycznymi zmianami i łamaniem Konstytucji RP zdecydowali się działać na rzecz ochrony demokratycznych fundamentów państwa.
Region Pomorze KOD-u skupia obywateli, którzy od lat z zaangażowaniem walczą o utrzymanie demokratycznego ładu w Polsce. Organizacja stawia sobie za cel edukację obywatelską, budowanie społeczeństwa otwartego, solidarnego i świadomego swoich praw oraz obowiązków. Fundamentem działalności KOD-u jest przekonanie o konieczności obrony takich wartości jak niezawisłość sądów, wolność mediów, przestrzeganie zasad państwa prawa i poszanowanie praw człowieka.
Od początku swojego istnienia stowarzyszenie podejmuje różnorodne formy aktywności, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w sferze edukacyjnej oraz integracyjnej.
Pomorski KOD organizuje także spotkania integracyjne, flash-moby oraz mniejsze, lokalne protesty skierowane do sympatyków idei stowarzyszenia. Szczególnie istotnym przedsięwzięciem edukacyjnym była uruchomiona w czasie pandemii Akademia Społeczeństwa Otwartego – cykl wykładów i dyskusji online poświęconych demokracji, prawom człowieka, ekologii, mediom i praworządności. Było to istotne narzędzie podtrzymywania więzi społecznych oraz rozwijania wiedzy obywatelskiej w czasie, gdy bezpośredni kontakt był utrudniony.
Pandemia COVID-19 stanowiła wyzwanie dla więzi społecznych, jednak Region Pomorze KOD z powodzeniem zaadaptował swoje działania, wykorzystując technologię do organizowania spotkań online. Działania te nie tylko pozwoliły na kontynuację misji edukacyjnej, ale także na utrzymanie zaangażowania społecznego w trudnym czasie izolacji.
Od 2016 roku patronem KOD-u jest prof. Władysław Bartoszewski – uznawany za autorytet moralny III Rzeczypospolitej. Jego postać jest dla członków organizacji inspiracją do działania na rzecz ochrony praw człowieka, praworządności i budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Komitet Obrony Demokracji Region Pomorze to organizacja skupiająca ludzi świadomych zagrożeń dla demokracji i gotowych aktywnie działać na rzecz jej ochrony. Stowarzyszenie stanowi ważny głos w debacie publicznej, łącząc działalność edukacyjną z bezpośrednimi działaniami obywatelskimi. Działalność pomorskiego KOD-u wpisuje się w szerszy kontekst walki o podstawowe wartości demokratyczne i praworządność, a jego inicjatywy mają wymiar zarówno lokalny, jak i ogólnopolski.
Region Pomorze KOD to przykład aktywnego społeczeństwa obywatelskiego, które swoją działalnością przyczynia się do budowy świadomej i solidarnej wspólnoty, gotowej stawić czoła wyzwaniom współczesnego świata. Jako organizacja wolnościowa doskonale wpisuje się w gen Gdańska, miasta wolności.
fot. www.gdansk.pl