Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku
- Inwestycje
- Komunikat
- Komunikacja
- Zagospodarowanie przestrzenne
- Środowisko
- Działalność Urzędu Miejskiego w Gdańsku
Data publikacji 14:35
Podjęte uchwały podczas IX sesji Rady Miasta Gdańska
Od dziś na mapie Gdańska pojawiły się trzy nowe pomniki przyrody a skwer i rondo zyskały nazwę. Radni zdecydowali także o przekazaniu działki na cele lecznicze, o wydłużeniu okresu zwolnienia z czynszu z 24 do 36 miesięcy dla najemców oraz o pomocy finansowej dla województwa pomorskiego na integrację komunikacji publicznej.
Skwer położony w Gdańsku – Kokoszkach, na północ od ulicy Goplańskiej, będzie nosił nazwę skweru im. Henryka Lenarciaka. Z wnioskiem o nadanie tej nazwy wystąpił Społeczny Komitet Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku.
Henryk Lenarciak - opozycjonista, działacz NSZZ Solidarność, inicjator budowy pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Pracę w Stoczni Gdańskiej rozpoczął w 1952 r. Był w komitecie strajkowym podczas wydarzeń grudnia 1970 r. Już w 1971 r. wystąpił z wnioskiem o budowę pomnika Poległych Stoczniowców. W sierpniu 1980 r. prowadził kasę Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. 10 września 1980 r. został wybrany na przewodniczącego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku i doprowadził do wybudowania pomnika w ciągu trzech miesięcy pomimo oporu władz. Zaangażował się w budowę kościoła na gdańskim Przymorzu. Zginął tragicznie, potrącony przez tramwaj. Spoczął na cmentarzu w Kiełpinie Górnym. Henryk Lenarciak został odznaczony w 1981 r. Złotym Krzyżem Zasługi, następnie pośmiertnie w 2006 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz w 2018 r. Krzyżem Wolności i Solidarności.
Rondo położone na skrzyżowaniu ulic Św. Brata Alberta i Szafranowej w Gdańsku-Kokoszkach będzie nosić nazwę ronda im. ks. ppłk. Józefa Wryczy. Z wnioskiem o nadanie tej nazwy wystąpiło Kaszubsko – Kociewskie Stowarzyszenie im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.
Ks. ppłk Józef Wrycza, znany pod pseudonimami: „Rawycz”, „Delta”, „Śmiały” – kapelan Wojska Polskiego, duchowny rzymskokatolicki, niepodległościowy działacz na Pomorzu w latach 1917-1920, przywódca organizacji konspiracyjnych podczas okupacji hitlerowskiej. Związany z ruchem młodo-kaszubskim był autorem wielu artykułów w piśmie „Gryf”, które popularyzowało regionalizm kaszubski i tradycje więzi z Polską. Jako bibliotekarz parafialny zorganizował ponad 40 ludowych wypożyczalni książek. Aktywnie działał na polu społecznym, organizował kwesty na cele narodowe. W 1917 roku założył tajne Towarzystwo Młodzieży Polskiej, którego zadaniem było propagowanie czynu narodowego zmierzającego do odbudowy państwa polskiego. 28 stycznia 1919 r. został oskarżony o zdradę stanu i aresztowany przez Niemców, skazany na śmierć i osadzony w cytadeli w Grudziądzu. Uwolniony po interwencji prezesa Rady Ludowej z Torunia. Brał udział w wojnie polsko - bolszewickiej. Księdza Wryczę w 1924 r. przeniesiono do rezerwy, został wikarym w Kowalewie, następnie objął parafię we Wielu. Podczas II wojny światowej był poszukiwany przez Niemców, co nie przeszkadzało mu w prowadzeniu działalności konspiracyjnej. Po wojnie wrócił do Wiela jako proboszcz, został również dziekanem czerskim, następnie kanonikiem. W 1948 r. przeniesiono go do Tucholi. Do końca życia był obserwowany i nękany przez Urząd Bezpieczeństwa, który doszukiwał się w jego pracy duszpasterskiej wrogiej działalności przeciw władzy ludowej. Za zasługi ks. Wrycza został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Frontu Pomorskiego. Księdza Józefa Wryczę pochowano na cmentarzu parafialnym w Tucholi.
Gdańsk wzbogaca się o trzy nowe pomniki przyrody
Rada Miasta Gdańska przyjęła również uchwały ustanawiające trzy nowe pomniki przyrody.
Pierwszym z nich jest okazały jesion wyniosły z bluszczem pospolitym, rosnący w parku w Królewskiej Dolinie. Drzewo o wysokości 35 metrów, obwodzie pnia wynoszącym 310 cm i szacunkowym wieku 140 lat, wyróżnia się malowniczą koroną o rozpiętości 18 metrów. Współtowarzyszący mu bluszcz dorasta do 25 metrów, tworząc niezwykły krajobraz w historycznym otoczeniu parku.
Drugi pomnik przyrody to również jesion wyniosły, który znajduje się w Parku im. Daniela Gralatha. Drzewo mierzy 24 metry wysokości, ma obwód pnia 420 cm i liczy około 120 lat. Jego rozłożysta korona o średnicy 18 metrów czyni je cennym elementem przyrodniczym oraz krajobrazowym Gdańska.
Ochroną pomnikową zostanie także objęta lipa drobnolistna, która została zgłoszona przez mieszkańca w ramach akcji „zgłoś drzewo na pomnik przyrody”. Drzewo rośnie na terenie podwórka przy ul. Waryńskiego i jest w bardzo dobrym stanie zdrowotnym. Jest to lipa o obwodzie pnia 226 cm i wysokości 16,5 m, a jej szacunkowy wiek to 100 lat.
Podjęte uchwały pozwolą na zachowanie tych wyjątkowych okazów w historycznym środowisku miejskim. Drzewa stanowią nie tylko ważne elementy ekosystemu, ale także część dziedzictwa kulturowego miasta. Nowe pomniki przyrody będą chronione zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Gdańsk dołącza do projektu LIFE Pom GOZilla.PL na rzecz gospodarki cyrkularnej
Rada Miasta Gdańska przyjęła uchwałę wyrażającą wolę przystąpienia Gminy Miasta Gdańska do wspólnej realizacji projektu „LIFE Pom GOZilla.PL – Wdrożenie Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Pomorskiego (PGOWP)”. Projekt ten, realizowany we współpracy z partnerami, ma na celu efektywne wdrożenie zasad gospodarki cyrkularnej i hierarchii postępowania z odpadami komunalnymi w regionie.
W ramach wartej 2,72 mln euro, gdańskiej części projektu, powstanie innowacyjna aplikacja mobilna i platforma internetowa „Gdańska Strefa Obiegu Zamkniętego”. Narzędzia te umożliwią mieszkańcom korzystanie z usług naprawczych, wymianę przedmiotów oraz wsparcie dla rzemiosła. Działania te mają przyczynić się do zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów oraz promowania kultury naprawiania i ponownego wykorzystywania zasobów.
Projekt wpisuje się w globalne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, a także odpowiada na lokalne potrzeby ekologiczne i społeczne, wspierając Gdańsk w budowaniu odpowiedzialnej i świadomej społeczności.
Zwolnienie z czynszu o rok dłużej
Na wniosek Emilii Lodzińskiej, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa, radni podjęli decyzję o wydłużeniu okresu zwolnienia z czynszu z 24 do 36 miesięcy dla najemców, którym wskazano do zasiedlenia lokal przeznaczony do remontu. Takie rozwiązanie ma motywować najemców, którzy przyjęli ofertę najmu lokalu, do wykonywania remontu na własny koszt. Jest to dodatkowo uzasadnione rosnącymi cenami materiałów budowlanych i usług remontowych.
W ramach uchwały przedłużono także okres obowiązywania wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasta Gdańska na lata 2020-2024 o okres 1 roku. Ten dodatkowy rok pozwoli na dokładniejsze zdiagnozowanie potrzeb mieszkaniowych oraz dostosowanie nowego programu do obowiązującej strategii Miasta 2030 plus oraz wynikających z niej programów rozwoju.
Zapisy programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta dostosowano natomiast do aktualnego rozwiązania organizacyjnego, polegającego na realizowaniu systemu zamiany lokali przez Wydział Mieszkalnictwa. Poprzednio zadanie to było realizowane przez Gdańskie Nieruchomości.
Działki za 52 miliony na cele lecznicze – tereny zielone dla Województwa Pomorskiego
Wolą Rady, miasto przekazało grunt w rejonie alei Jana Pawła II, w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala Św. Wojciecha, samorządowi Województwa Pomorskiego, które wystąpiło z wnioskiem o darowiznę na realizację zadań związanych z ochroną zdrowia. Wartość rynkowa prawa własności działek wynosi 52.437.648,00 zł netto.
Województwo Pomorskie planuje budowę Centrum Medycznego w skład którego mają wejść: Centrum Leczenia Chorób Mózgu, Centrum Pediatryczne, które będzie stanowić zaplecze dla powstającego wysokospecjalistycznego Centrum Pediatrycznego UCK w Gdańsku, oraz przeniesione i rozbudowane Wojewódzkie Centrum Onkologiczne.
Na pozyskanych od Gdańska terenach zaplanowane jest stworzenie zielonych terenów rekreacyjnych, które będą sprzyjać profilaktyce pozawałowej. Dodatkowo utworzone zostaną ścieżki do Nordic Walkingu, co stanowi doskonałą formę rehabilitacji. Pozyskane tereny umożliwią także przeniesienie edukacyjnego placu zabaw dla dzieci.
Warto przypomnieć, że w kwietniu tego Gdańsk i władze województwa pomorskiego zapowiedziały szeroką współpracę dla stworzenia Centrum Pediatrycznego i podpisały porozumienie na kwotę 4,5 miliona złotych.
Nowe perspektywy dla dawnej wioski rybackiej w Jelitkowie
Przyjęcie przez Radę Miasta Gdańska miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Jelitkowo rejon ulic Kaplicznej i Bałtyckiej to element prowadzonych przez miasto działań mających poprawić funkcjonalność i wizerunek rejonu dawnej wioski rybackiej w Jelitkowie.
Cały obszar dawnej wsi rybackiej Jelitkowo wpisany jest do rejestru zabytków, w związku z tym nowa zabudowa i zagospodarowanie terenu musi spełniać konkretne wymogi konserwatorskie. Plan miejscowy narzuca m.in. ograniczenia związane z powierzchnią rzutu oraz wysokością budynków. Istniejące chaty mają maksymalnie niewiele ponad 300 m kw. w rzucie – nowa zabudowa nie będzie mogła przekraczać 300 m kw. Wysokość chat to maksymalnie 7 metrów. Dopuszczona wysokość nowych budynków to 8 m (do trzech pięter) wzdłuż ulicy Bałtyckiej, 10-12 m na pozostałym obszarze, z dominantą 15 m – na rogu ulic Piastowskiej i Kaplicznej.
Przyjęty przez Radnych plan gwarantuje zachowanie dziedzictwa historycznego tego terenu. Wpisane do rejestru zabytków dawne checze rybackie, po wyremontowaniu, staną się wyrazistym symbolem, przypominającym o dawnej funkcji Jelitkowa – współcześnie rekreacyjnej części Gdańska, chętnie odwiedzanej przez turystów. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w artykule na stronie internetowej miasta.
Pomoc finansowa na integrację komunikacji publicznej
Gdańsk udzieli pomocy finansowej w wysokości 6,5 mln zł Województwu Pomorskiemu. Środki te zostaną przeznaczone na dalszą organizację publicznego transportu kolejowego w wojewódzkich przewozach pasażerskich w granicach Gdańska. Podobne wsparcie zostało udzielone w poprzednich latach, dzięki czemu pasażerowie podróżujący po Gdańsku i posługujący się biletem okresowym mogli korzystać nie tylko z autobusów i tramwajów, ale też z kolejek SKM, PKM oraz POLREGIO.
Integracja transportu publicznego
Działania, podjęte przez Województwo Pomorskie, przy wykorzystaniu środków pochodzących z otrzymanej dotacji znacznie ułatwiły mieszkańcom Gdańska, korzystającym z biletów okresowych i posiadającym aktywną Kartę Mieszkańca poruszanie się komunikacją miejską i koleją w obrębie Gdańska. Przekazane środki pokrywają koszty przejazdów koleją przez mieszkańców, którzy posługują się biletem okresowym. Wspólny bilet na terenie Gdańska to ważny krok prowadzący do integracji transportu publicznego na obszarze całej Metropolii. Takie rozwiązanie oznacza oszczędność pieniędzy i czasu, a także nieporównywalnie większą elastyczność podczas przemieszczania się po Gdańsku.