Alicja Mongird
Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot
Data publikacji 13:23
Świętujemy pierwsze urodziny MEVO!
Bezpłatne przejazdy, wspólny tort, zwiedzanie siedziby operatora - za nami pierwsze urodziny roweru metropolitalnego MEVO. Przez rok najnowocześniejszy system rowerowy w kraju wypróbowało prawie 400 tys. użytkowników, którzy przejechali wspólnie prawie 10 milionów kilometrów. Jak wyglądało pierwsze 12 miesięcy w liczbach i jakie zmiany w systemie czekają nas w najbliższym czasie? Kto dołączy w przyszłym roku do MEVO?
Od roku rower metropolitalny MEVO działa w 16 gminach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot: w Trójmieście, Tczewie, Rumi, Pruszczu Gdańskim, Redzie, Kartuzach, Pucku, Władysławowie, Sierakowicach, Żukowie, Somoninie, Stężycy, Kosakowie i Kolbudach. Najnowocześniejszy w kraju system rowerowy ruszył dokładnie rok temu - 16 listopada 2023 r. Od tego czasu kilkaset tysięcy użytkowników przejechało 10 milionów kilometrów i udowodniło, że rower metropolitalny stał się pełnoprawnym elementem systemu transportu publicznego.
Sobota 16 listopada należała do MEVO. Tego dnia, w siedzibie Operatora, katalońskiej firmy Inurba, przy ul. Reja w Gdańsku, spotkali się użytkownicy systemu, dziennikarze oraz samorządowcy. Wśród nich prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, wiceprezydent Sopotu Michał Banacki, Piotr Borawski zastępca prezydenta Gdańska, Eunika Niemc wójt gminy Kosakowo, Weronika Chmielowiec - wójt gminy Pruszcz Gdański, Fernando Garcia Alonso - prezes City Bike Global oraz prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot - Michał Glaser.
- Świętujemy urodziny! MEVO to projekt, na który długo czekaliśmy. Dzisiaj kończy rok, z czego bardzo się cieszymy, a jeszcze bardziej z tego, że projekt się rozwija. W Gdańsku w uzgodnieniu z mieszkańcami rozbudowaliśmy sieć o 25 nowych stacji. Wiosną kolejne stacje pojawią się w dzielnicach południowych, Kokoszki i Osowa. Rower jest ważnym elementem strategii Gdańska i metropolii. Chcemy pokazywać, że to nie tylko środek transportu na weekend, ale może służyć do codziennych przejazdów do pracy i szkoły. To, że rower MEVO odnosi tak duży sukces ma także odzwierciedlenie finansowe. Po roku notujemy nadwyżkę finansową w projekcie, którą planujemy przeznaczyć na rozwój MEVO i naszej metropolii - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
- Gdańsk już od połowy tego roku jest światową stolicą mobilności. Przejął odpowiedzialność za organizację przyszłorocznej największej na świecie konferencji mobilnościowej VeloCity. Oczy całego rowerowego świata będą w czerwcu skierowane na Gdańsk i na MEVO. Nasz rower był prezentowany także w zeszłym tygodniu na targach Smart City Expo w Barcelonie, jako przykład największych flot elektrycznych w Europie. System się rozwija i jednocześnie angażuje w działania społeczne. Podobnie jak w zeszłym roku, także i w tym ogłosimy konkurs dla Organizacji Pożytku Publicznego, w którym mogą one otrzymać darmowe roczne abonamenty dla swoich pracowników - mówił Michał Glaser, prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
10 mln przejechanych kilometrów
Przez rok użytkownicy mogli korzystać z 4099 rowerów - z czego 3099 ma wspomaganie elektryczne, natomiast pozostały 1000 rowerów - to pojazdy tradycyjne. Jak wyglądało MEVO przez ostatnie 12 miesięcy?
- Użytkownicy przejechali blisko 10 mln kilometrów i wykonali ponad 3 miliony podróży w 16 gminach metropolii. W systemie jest zarejestrowanych 390 tysięcy użytkowników i regularnie obserwujemy, jak ta liczba się powiększa. W samej Gdyni mieszkańcy dokonali 450 tys. wypożyczeń i przejechali ponad 1,5 mln km, pokonując też średnio dystans 3,5 km dziennie. Wiemy, że rowery to jeden z bardziej ekologicznych środków transportu. Pomagają zredukować wytwarzane zanieczyszczenia i pozytywnie oddziałują na klimat. Pokonując prawie 9,7 mln km i wypożyczając MEVO prawie 3 miliony razy, wspólnie zaoszczędziliśmy 2,5 tys. ton CO2 - mówiła Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.
- Ponad 4000 rowerów i 700 stacji wymaga regularnych kontroli i weryfikacji ze strony Operatora i OMGGS. Co jest przede wszystkim sprawdzane? Hamulce, łańcuchy, dzwonki i siodełka rowerów, ale też stan rowerów i stacji. Od 1 grudnia, gdy na ulicach dostępnych będzie 50% dostępnej floty rowerów, Operator zacznie przeprowadzanie dokładnego serwisu wszystkich pojazdów. Każdy z rowerów zostanie szczegółowo sprawdzony i przygotowany do ponownego korzystania z niego przez mieszkańców metropolii - dodał Michał Banacki, wiceprezydent Sopotu.
Nowe gminy w MEVO
MEVO to obecnie 16 gmin metropolii, w tym Kosakowo, które jako jedno z ostatnich dołączyło do projektu.
- Bardzo się cieszę, że także Kosakowo uczestniczy w projekcie. Nasza gmina rozbudowała sieć stacji o 5 dodatkowych punktów. To wynika ze znacznej popularności roweru MEVO w naszej gminie. Mieszkańcy przez ostatni rok przejechali 110 tys. km odbywając 23 tys. podróży. Średnia podróż trwała 35 minut, a średni dzienny pokonywany dystans to 4,8 km. Mieszkańcy najchętniej podróżują między stacjami w Pogórzu od ul. Szkolnej do stacji w Suchym Dworze przy ul. Paska i pomiędzy stacjami w Mechelinkach przy ul. Nadmorskiej i Rewie przy ul. Morskiej - mówiła Eunika Niemc, wójt gminy Kosakowo.
Jakie zmiany szykują się w przyszłym roku w MEVO - o tym opowiedziała Weronika Chmielowiec, wójt gminy Pruszcz Gdański.
- Ja dzisiaj w roli gościa, ale mam ogromną nadzieję, że w przyszłym roku będę stała razem z uczestnikami systemu MEVO. Moja gmina zamierza przystąpić do systemu. W projekcie budżetu na przyszły rok przedstawiłam radnym taką pozycję. Jestem po wstępnych rozmowach z Radą Gminy i mam nadzieję, że zakończy się to pozytywną oceną radnych. Skąd pomysł? Moja gmina otacza Gdańsk od południa aż po wyspę Sobieszewską i nasi mieszkańcy, obserwując projekt MEVO, po prostu zazdroszczą sąsiadom i chcą korzystać - jak my na to mówimy “z małej komunikacji”. Dzisiaj gmina Pruszcz Gdański jest zaklinowana korkami z powodu remontu i przebudowy węzła Gdańsk Południe, a komunikacja rowerowa pomogłaby mieszkańcom wydostać się z najbardziej zakorkowanych miejsc. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będę mogła powiedzieć, że w gminie mamy 15 nowych stacji i 75 rowerów MEVO - mówiła wójt Pruszcza Gdańskiego.
Pierwsze urodziny MEVO - korzystaj za darmo, ile się da!
Z okazji pierwszych urodzin MEVO w sobotę 16 listopada 2024 roku rowery są dostępne bezpłatnie dla wszystkich użytkowników. Jak skorzystać z MEVO bezpłatnie? Po wejściu do aplikacji MEVO należy wybrać pole „subskrypcja” i nową taryfę „urodziny MEVO”. Co w sytuacji, gdy użytkownik ma zakupiony abonament miesięczny czy roczny? Każdy z użytkowników dostanie automatycznie 1 dodatkowy dzień do aktualnie trwającej subskrypcji. Uwaga! Pozostałe funkcje MEVO pozostają bez zmian. W elektronicznym portfelu w aplikacji MEVO nadal trzeba mieć 10 zł i obowiązuje opłata 10 zł za pozostawienie roweru poza stacją.
Praca operatora zza kulis
Z okazji pierwszych urodzin użytkownicy mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć zza kulis jak wygląda praca operatora MEVO - katalońskiej firmy City Bike Global. Pasjonaci MEVO mogli obejrzeć magazyn, zobaczyć jak serwisowane są rowery, dowiedzieć się jak ładowane są baterie oraz jak wygląda praca Centrum Kontaktu.
- Obsługa 4099 rowerów w 16 gminach metropolii to duże wyzwanie organizacyjne i logistyczne. Codziennie ponad 60 osób sprawdza stan rowerów, na bieżąco usuwa drobne usterki, sprawdza również poprawność działania aplikacji. Nasi pracownicy odbierają również telefony od użytkowników systemu. Przez rok pracownicy infolinii odpowiedzieli na ponad 100 tys. zgłoszeń: odebrali ponad 40 tys. połączeń, przeprowadzili 43 tys. rozmów w aplikacji i odpisali na 45 tys. maili. Pytania do infolinii dotyczą najczęściej kwestii technicznych związanych z obsługą konta, np. instrukcja zrobienia przerwy w podróży czy możliwość wypożyczenia dwóch rowerów za pośrednictwem jednego konta. Równie często pojawiały się zgłoszenia związane z nieprawidłowym wykorzystaniem rowerów przez innych użytkowników oraz propozycje dobudowania dodatkowych stacji postoju czy zwiększenia lub zmniejszenia liczby rowerów w danej lokalizacji - mówił Fernando Garcia Alonso - Prezes City Bike Global.