Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 16:00
Gdańsk na tropie natury – spacery przyrodnicze z Budżetu Obywatelskiego
Mieszkańcy Gdańska będą mogli odkryć bogactwo przyrodnicze swojego miasta podczas serii spacerów przyrodniczych organizowanych dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. Te zwycięskie projekty oferują edukacyjne spacery tematyczne, które pozwolą na bliższe poznanie roślin, drzew, grzybów, ptaków oraz zwierząt żyjących blisko nas i obserwowanie przyrody przygotowującej się do zimy.
Budżet Obywatelski to narzędzie, które nie tylko zmienia infrastrukturę miasta, ale także wzbogaca życie mieszkańców o wartościowe inicjatywy edukacyjne. Choć często kojarzy się z projektami inwestycyjnymi, jak budowa placów zabaw, remonty ulic czy modernizacja parków, daje również przestrzeń na rozmaite inicjatywy, kulturalne, sportowe, edukacyjne czy społeczne. Warsztaty, różnego rodzaju spacery, spotkania z ekspertami – to tylko niektóre z przykładów miękkich projektów, które każdego roku zdobywają uznanie i głosy mieszkańców. Dzięki nim uczestnicy mogą lepiej poznać przyrodę, historię czy kulturę swojego miasta.
Co w przyrodzie piszczy
W najbliższych tygodniach mieszkanki i mieszkańcy Gdańska będą mogli skorzystać z pięciu spacerów przyrodniczych, które są zwycięskimi projektami Budżetu Obywatelskiego. Dwa najbliższe spotkania odbędą się już w najbliższą sobotę, 9 listopada. Grzybiarzy z pewnością zainteresuje spacer mykologiczny, którego tematem będą grzyby jadalne i trujące. Uczestnicy będą poszukiwać ciekawych okazów w lasach otaczających dzielnice Matemblewo i Brętowo. Tego samego dnia na Suchaninie i Aniołkach wszyscy chętni będą mogli zaobserwować jak przyroda przygotowuje się do zimy. Kolejne spotkania odbędą się w sobotę, 30 listopada w dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, gdzie zaplanowano spacer ornitologiczny oraz w sobotę, 7 grudnia na Zaspie, gdzie tematem przewodnim będą drzewa i krzewy w zimowej odsłonie. Cały cykl zamknie spacer tropem zwierząt, który odbędzie się 14 grudnia na Wyspie Sobieszewskiej. Na wszystkie te wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy.
- Każdy spacer to doskonała okazja do pogłębiania wiedzy o środowisku naturalnym Gdańska pod okiem doświadczonych przewodników. Zapisy już ruszyły – liczba miejsc jest ograniczona, więc warto się pospieszyć. To szansa, aby spędzić czas na świeżym powietrzu, odkryć urokliwe zakątki miasta i dowiedzieć się więcej o lokalnej przyrodzie – mówi Piotr Kryszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Zielonego Gdańska.
Lista nadchodzących spacerów przyrodniczych
- Matemblewo, Nowiec, Brętowo - Grzyby jadalne i trujące
Spacer mykologiczny – 9 listopada 2024
- Aniołki, Suchanino - Przygotowania do zimowania
Spacer o tym, jak przyroda przygotowuje się do zimy – 9 listopada 2024
- Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia - Ptaki zimujące w Gdańsku
Spacer ornitologiczny – 30 listopada 2024
- Zaspa Rozstaje, Zaspa - Zimowa dendrologia
Spacer o drzewach i krzewach w zimowej odsłonie – 7 grudnia 2024
- Wyspa Sobieszewska - Tropimy zwierzęta
Spacer tropem zwierząt – 14 grudnia 2024
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału i wspólnego odkrywania uroków gdańskiej przyrody.
fot. www.gdansk.pl