Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku
- Środowisko
- Działalność Urzędu Miejskiego w Gdańsku
- Inwestycje
- Rewitalizacja
- Aktywność obywatelska
- Wydarzenia
- Zagospodarowanie przestrzenne
Data publikacji 14:25
Park nad Opływem Motławy - proces partycypacyjny
We wtorek, 22 października odbędzie się spotkanie inaugurujące cykl konsultacji poświęconych przyszłości Parku nad Opływem Motławy. Przedsięwzięcie to realizowane będzie w formule partycypacyjnej, dając możliwość aktywnego włączenia się mieszkańców oraz interesariuszy w kształtowanie przyszłości tego cennego obszaru historycznego, przyrodniczego i rekreacyjnego. Spotkanie odbędzie się przy ul. Dolna Brama 8, o godzinie 17.00.
Lokalizacja projektu
Teren objęty projektem obejmuje obszar opływu Motławy od Bastionu Gertrudy do ujścia w Martwą Wisłę. Obejmuje on zarówno pas nabrzeżny od strony północnej i zachodniej, jak również szeroki teren przylegający od strony Olszynki, zlokalizowany pomiędzy ulicami: Olszyńska, Pusta, Na Szańcach, Modra, Osiedle, oraz wzdłuż opływu aż do Martwej Wisły.
Charakter przedsięwzięcia
Powierzchnia parku Opływu Motławy to obecnie 11 hektarów. Obejmuje on m.in. teren z charakterystycznymi bastionami nad rzeką Motławą, na odcinku od ul. Okopowej do ul. Elbląskiej, od strony Dolnego Miasta. Miasto planuje, by parkiem stał się cały teren opływu Motławy, także od strony Olszynki i Oruni-Św. Wojciecha-Lipiec, dzięki czemu jego powierzchnia wyniesie aż 42 hektary.
Planowana inwestycja ma charakter techniczny, przestrzenny, środowiskowy oraz społeczny. Jej głównym celem jest przywrócenie funkcji użytkowych i przyrodniczych obszaru. Projekt ma na celu zwiększenie wartości przyrodniczej, rekreacyjnej oraz turystycznej tego miejsca, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na kwestie bioróżnorodności i zmian klimatu.
Zakres planowanych działań dotyczących stworzenia Parku nad Opływem Motławy
- Inwentaryzacja przyrodnicza wraz z programem rekultywacji, ochrony i wielofunkcyjnego wykorzystania zasobów przyrodniczych.
- Proces partycypacyjny – zaproszenie mieszkańców do udziału w Gdańskich Warsztatach Projektowych – prace nad wspólną strategię rozwoju POM.
- Budowa infrastruktury rekreacyjnej: mostki, kładki, ścieżki piesze i rowerowe, miejsca integracji społecznej, punkty odpoczynku oraz węzły transportowe.
- Gospodarka zielenią i zasobami przyrodniczymi: nasadzenia drzew, krzewów, traw oraz ochronę ekosystemów wodnych i nadbrzeżnych.
- Wyposażenie Parku Opływu Motławy w infrastrukturę umożliwiającą dostępność: mała architektura, zaplecze sanitarne, oświetlenie oraz mała gastronomia.
Cele projektu
- Poprawa jakości przestrzeni publicznych,
- Ochrona i rozwój zasobów przyrodniczych,
- Zwiększenie odporności miasta na skutki zmian klimatycznych,
- Promowanie dziedzictwa historycznego oraz turystycznego,
- Kompleksowe zagospodarowanie obszaru w sposób zrównoważony i dostępny dla wszystkich mieszkańców.
Zaproszenie do konsultacji
Kolejne spotkania odbędą się:
- 9 listopada, w sobotę o godz. 12:00 – spacer badawczy
- 20 listopada, w środa, godz. 17:00 – warsztaty
Wszystkie spotkania odbędą się lub rozpoczną tuż obok Bramy Nizinnej i w okolicy bastionu św. Gertrudy – w budynku Dolna Brama 8.