Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 17:44
Nowo powołany zespół ds. bezpieczeństwa
Prezydent Gdańska powołała zespół ds. bezpieczeństwa komunikacji publicznej, który przeprowadzi szczegółowy przegląd przejść pętli tramwajowych i przejść pieszych w ich obszarze. Celem tego działania jest identyfikacja miejsc wymagających poprawy oraz wdrożenie rozwiązań, które zwiększą bezpieczeństwo wszystkich użytkowników infrastruktury miejskiej - lub transportu tramwajowego.
W piątek, 18 października Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska spotkała się z nowo powołanym zespołem, który rozpoczął prace nad kompleksową kontrolą pętli tramwajowych oraz istotnych węzłów przesiadkowych i znajdujących się w ich obszarach przejść dla pieszych, w tym również sugerowanych.
- Bezpieczeństwo na naszych drogach, chodnikach, przystankach, pętlach, trasach rowerowych, skrzyżowaniach jest dla mnie priorytetem. Po ostatnim tragicznym wypadku na pętli Świętokrzyska-Havla poleciłam przegląd naszej infrastruktury. Na początek wytypowaliśmy 21 miejsc, którym nasi specjaliści przyjrzą się szczególnie uważnie. Na tej liście są m.in pętlę tramwajowe na Siedlcach, w Oliwie, Strzyży, a także przystanki i pętle autobusowe Ujescisko, Śródmieście, Brzeźno - Dom Zdrojowy. - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dodatkowo trwają przygotowania do kampanii społecznej dot bezpiecznego poruszania po przejściach przez torowiska. Pamiętajmy, że tramwaj ma pierwszeństwo!
Zespół pracuje nad szczegółową analizą tych obszarów. Ich efektem ma być propozycja działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych oraz użytkowników transportu publicznego. W skład tego interdyscyplinarnego zespołu wchodzą przedstawiciele zarówno Policji i Straży Miejskiej, a także jednostek odpowiedzialnych za realizację i organizację ruchu drogowego i transportu zbiorowego m.in. Agata Lewandowska, dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym, Łukasz Kłos, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego oraz Grzegorz Krajewski, pełnomocnik prezydenta ds. pieszych.
Efektem prac zespołu mają być także usprawnienia dla użytkowników w zakresie poruszania się w obszarach przesiadkowych, identyfikacja miejsc nieczytelnych i potencjalnie niebezpiecznych. Analizowana jest zarówno infrastruktura, zachowania pieszych, jak i widoczność dla motorniczych czy kierowców autobusów.
W pierwszej kolejności sprawdzone będą najważniejsze pętle tramwajowo-autobusowe jak Siedlce, Ujeścisko i Świętokrzyska-Havla oraz węzły przesiadkowe jak przystanek Wilanowska, Płocka, Przemyska.