Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

VC25-Gdansk-logo
Zdjęcie portretowe: Paulina Chełmińska

Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 15:00

Ruszył nabór prelegentów na konferencję Velo-city 2025 w Gdańsku

Gdańsk, jako pierwsze miasto w Europie środkowo-wschodniej, w czerwcu 2025 roku będzie gospodarzem Światowego Kongresu Rowerowego Velo-city, który zgromadzi blisko 1500 uczestników. Prelegenci mogą zgłaszać swoje propozycje do poniedziałku, 4 listopada. Konferencja będzie prowadzona w języku angielskim.

Velo-city to wydarzenie poświęcone promocji zrównoważonego transportu i dekarbonizacji. Pod hasłem przewodnim „Energising Solidarity” (Energetyzująca Solidarność) prelegenci mogą wybrać spośród 9 formatów wystąpień, aby podzielić się inspirującymi historiami i doświadczeniami. Szczegółowe zasady oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej konferencji.

Międzynarodowa konferencja Velo-city 2025 odbędzie się w dniach 10-13 czerwca, a jej hasło nawiązuje do dziedzictwa Solidarności - ruchu, który odegrał kluczową rolę w polskiej transformacji ustrojowej. Temat został doceniony przez Europejską Federację Cyklistów (ECF), gdyż „Solidarność” symbolizuje wspólny wysiłek na rzecz poprawy jakości życia. Podobnie, jak jazda na rowerze symbolizuje wolność, zrównoważony rozwój i bliskość z innymi ludźmi. Rower sprzyja zdrowiu, a także wspiera zmiany w kierunku bardziej zrównoważonego życia.

Główne wątki tematyczne konferencji

  • Potęga jazdy na rowerze

Jazda na rowerze to coś więcej, niż transport. Może wspierać integrację i równość społeczną. Wystąpienia w tej części odpowiedzą na pytanie, jak rower może ożywiać przestrzenie publiczne i wspierać dialog między różnymi użytkownikami dróg. Uwzględniamy tu także potrzeby dzieci, osób starszych, osób z niepełnosprawnościami i innych grup.

  • Wspólne kształtowanie transformacji miejskiej

Podkreślamy tu rolę współpracy pomiędzy mieszkańcami miast, urzędnikami i ekspertami, aby wspólnie zmieniać przestrzeń miejską, systemy transportowe i tworzyć miasta gotowe na wyzwania klimatyczne. Ważną rolę odgrywają tu dane i zintegrowane systemy mobilności, jak rowery, piesi, czy mikromobilność.

  • Solidarność polityczna na rzecz sprawiedliwej transformacji

Zrównoważona mobilność musi być dostępna dla wszystkich. W tej części omówimy, jak tworzyć alternatywy dla samochodów i zapewniać, że nikt nie zostanie pominięty w tej ekologicznej transformacji.

  • Jazda na rowerze dla zdrowia i przyjemności

Jazda na rowerze to nie tylko transport, ale także radość, zdrowie i turystyka. Dowiemy się, jak zachęcać ludzi do częstszego korzystania z rowerów, nie tylko w czasie wolnym, ale także na co dzień.

  • Jazda na rowerze pobudza gospodarkę i oszczędza energię

Rower może znacząco przyczynić się do dekarbonizacji gospodarki. W tej części omówimy, jak rowery wspierają lokalne miejsca pracy, zdrowie publiczne oraz logistykę, na przykład w dostawach towarów.

Od 1980 roku Velo-city jest corocznym, flagowym wydarzeniem Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF), promującym aktywną mobilność i zrównoważony rozwój miast. Jest to wyjątkowa platforma wymiany wiedzy, innowacji oraz pomysłów, które mogą inspirować do wspierania rowerowej infrastruktury i codziennego korzystania z rowerów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Velo-city Conference.

fot. www.gdansk.pl