Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Data publikacji 20:05
Za nami Tydzień z Gdańską Palmiarnią
W pilotażowym projekcie wzięło udział blisko 500 osób – uczniowie szkół podstawowych, średnich, mieszkańcy Gdańska oraz podopieczni DPS „Ostoja”. Uczestnicy oprowadzani przez specjalistów zobaczyli kolekcję roślin zgromadzonych w oranżerii i rotundzie oraz wzięli udział w warsztatach mikroskopowych w niedostępnych na co dzień podziemiach Palmiarni.
Projekt realizowany był w pierwszym tygodniu października. W zajęciach w Palmiarni udział wzięli uczniowie szkół podstawowych, średnich i branżowych (w tym uczniowie Zespołu Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Architektoniczno-Projektowych), a także mieszkańcy Gdańska i seniorzy z Domu Pomocy Społecznej „Ostoja”.
W ramach Tygodnia z Palmiarnią każde zajęcia podzielone były na dwa półgodzinne bloki. W trakcie pierwszego z nich uczestnicy zwiedzali oranżerię i rotundę w towarzystwie dra Piotra Madaneckiego – przyrodnika i biologa, który opowiadał o najciekawszych roślinach, ich mechanizmach obronnych, specyficznych właściwościach oraz naturalnych siedliskach. Szczególne zainteresowanie wzbudzała okazała araukaria Bidwilla oraz bananowce i ich niecodzienna budowa.
Warsztaty w podziemiach Palmiarni były drugim blokiem, w którego trakcie pracownicy GZDiZ zaprezentowali interesujące rośliny, m.in. mimozę wstydliwą, która składa listki pod wpływem dotyku, niezmiernie rzadko kwitnący płomień Afryki, oraz niepozorne jeżówki, które skrywają wiele tajemnic. Uczestnicy warsztatów mieli także okazję doświadczyć kontaktu z patyczakami, zobaczyć larwy motyli oraz obejrzeć straszyka. Największe zainteresowanie i entuzjazm wzbudziły samodzielne obserwacje materii pod mikroskopami. Wśród preparatów były m.in. jajeczka patyczaków, oprzęd jedwabnika, ciernie opuncji, skrzydła motyla, ziarenka maku, nasiona ponadkilogramowej szyszki araukarii, liście paproci z zarodnikami oraz kasztany jadalne.
Egzotyka na wyciągnięcie ręki
Tydzień z Palmiarnią był okazją do obcowania z egzotyczną przyrodą, pogłębienia wiedzy dotyczącej uprawy, rozmnażania i pielęgnacji roślin, usłyszenia wielu ciekawostek o tropikalnej florze i faunie oraz zobaczenia pod mikroskopem tego, co zwykle niedostrzegalne. Zasadniczym celem projektu było popularyzowanie wiedzy – zarówno o roślinach zgromadzonych w Palmiarni, jak i szerzej, o ekosystemach, w których żyją konkretne okazy. Uwrażliwienie na piękno, różnorodność i znaczenie flory i fauny były równie ważne. Dzięki zaangażowaniu zarówno prowadzących, jak i uczestników zajęć, miniony tydzień był pełen fascynujących odkryć, ciekawostek oraz inspirujących spotkań z naturą. To był czas nie tylko nauki, ale także głębokiego zachwytu nad światem roślin i zwierząt.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz partnerom wydarzenia: InPost, Gdański Uniwersytet Medyczny, Zespół Szkół Architektoniczno-Projektowych w Gdańsku oraz Rada Dzielnicy Oliwa. Tydzień z Palmiarnią był dla nas okazją do podzielenia się wiedzą i pasją oraz zamiłowaniem do przyrody.