Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

rocznica panstwo podziemne 003 2500x1666
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 15:00

Uroczystości 85. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów

Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kombatanci wojenni, samorządowcy, żołnierze i harcerze uczczą 85. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. Uroczystość odbędzie się w piątek, 27 września, o godzinie 17.00 przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym w Gdańsku.

Wydarzenie rozpocznie odegranie hymnu państwowego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej. Podczas części oficjalnej, planowane jest m.in. wystąpienie Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta ds. mobilności i bezpieczeństwa. Uczestnicy obchodów będą mogli wziąć  udział w modlitwie, wysłuchać apelu pamięci i pieśni patriotycznej. Uroczystość zakończy złożenie wiązanek przy Pomniku PPP oraz złożenie kwiatów przy pobliskim Pomniku Harcerek i Harcerzy Miasta Gdańska potocznie nazwanym Pomnikiem Harcerstwa.

Polskie Państwo Podziemne

Polskie Państwo Podziemne powstało w nocy z 26 na 27 września 1939 roku, w Warszawie. Początkiem było utworzenie Służby Zwycięstwu Polski (SZP), która dwa miesiące później przekształcona została w Związek Walki Zbrojnej, a następnie - w lutym 1942 r. - w Armię Krajową (AK). PPP miało tajne struktury - zarówno cywilne, jak i wojskowe. Podlegało Rządowi RP na uchodźstwie. Działało na terytorium państwa polskiego  okupowanym przez III Rzeszę i ZSRR. Była to największa tego typu organizacja podziemna na obszarze Europy, zajętym przez reżimy totalitarne. Pod koniec 1942 roku AK liczyła około 200 tys. członków.

Harcerze w konspiracji

Szare Szeregi to kryptonim konspiracyjny Związku Harcerstwa Polskiego, podczas okupacji niemieckiej, w latach II wojny światowe. Powołano je 27 września 1939 r. w Warszawie. Szare Szeregi współpracowały z Delegaturą Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj oraz Komendą Główną AK. Szare Szeregi w połowie 1944 roku skupiały ponad 15 tys. członków, w tym 7 tys. harcerek.

Zmiany w ruchu drogowym

W związku z przygotowaniami do uroczystości oraz samym wydarzeniem ul. Targ Rakowy od godz. 18.00, 26 września (czwartek) do 27 września (w piętek) do godz. 18.30 zostanie wyłączony z ruchu. Obowiązywał będzie również zakaz zatrzymywania się na miejscach postojowych wzdłuż tej ulicy.

fot. www.gdansk.pl