Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Sesja inauguracyjna Gdańskiej Rady Seniorów II kadencji, fot  Piotr Wittman (11)
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:30

Sesja inauguracyjna Gdańskiej Rady Seniorów II kadencji

W poniedziałek, 23 września w Nowym Ratuszu odbyła się inauguracyjna sesja Gdańskiej Rady Seniorów na lata 2024-2028. Zadaniem i wyzwaniem 34 członków Rady będzie wspieranie oraz inicjowanie działań na rzecz seniorów, a także konsultowanie miejskiej polityki senioralnej.

W programie inauguracyjnej sesji znalazło się uroczyste ślubowanie członków Rady a także wybory przewodniczącego oraz dwóch wiceprzewodniczących. Ponownie na przewodniczącego wybrany został Aleksander Żubrys. Wiceprzewodniczącymi zostali Irena Samson i Janusz Ożarków.

- Mam nadzieję, że będzie nam się dobrze współpracowało. Reprezentują państwo głos gdańskich seniorek i seniorów, a my w Radzie Miasta Gdańska będziemy starali się słyszeć wszystkie wnioski i opinie, bo państwa zdanie jest bardzo istotne. Deklaruję bycie zawsze do państwa dyspozycji i zachęcam do kontaktu – mówiła Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. - Mam nadzieję, że w tej kadencji również uda się podnieść wiele tematów istotnych dla gdańskich seniorów, a państwo będą mieli poczucie, że robicie coś ważnego, macie sprawczość i możecie realizować ważne projekty.

W wydarzeniu wzięła udział także Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Serdecznie gratuluję wyboru do Gdańskiej Rady Seniorów. Z częścią z państwa spotykamy się po raz drugi. Rada liczy 34 osoby, z czego 16 osób wybranych zostało po raz kolejny. To daje dużą szansę na kontynuację projektów. Jestem przekonana, że jako wybrana reprezentacja różnych środowisk senioralnych w Gdańsku, to państwo mają najlepszą wiedzę i rozeznanie co do wyzwań i potrzeb seniorek i seniorów w naszym mieście. Liczę na to, że wspólnie będziemy pracować nad inicjatywami, które bezpośrednio będą wpływać na wzrost jakości życia osób starszych. Razem możemy sprawić, że nasze miasto będzie miejscem, gdzie każdy, niezależnie od wieku, czuje się szanowany, zaopiekowany i ma możliwość czerpania radości z życia.

Czym jest Gdańska Rada Seniorów

Rada Seniorów w Gdańsku została powołana w 2018 roku. W wyborach wyłoniono wtedy 31 osób, w większości przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz gdańskich seniorów. W pierwszej kadencji zwołano 20 sesji i podjęto 35 uchwał (więcej o pierwszej kadencji Rady w artykule).

Rada ma charakter doradczy i inicjatywny. Współpracuje także z organami miasta w zakresie planowania i realizacji polityki senioralnej. W jej skład wchodzi 34 członków, przedstawicieli osób starszych oraz podmiotów działających na rzecz osób starszych.

Wybory członków Gdańskiej Rady Seniorów drugiej kadencji odbyły się 20 czerwca. Wybrano 34 Radnych.

Gdańsk dla seniorów

Gdańsk w ramach polityki senioralnej realizuje zadania z obszaru wsparcia i opieki oraz działania związane z szeroko rozumianą aktywizacją osób starszych.

Główne założenia polityki senioralnej w Gdańsku to aktywność (różnorodność oferty dla różnych grup wiekowych i osób z różną sprawnością), samodzielność, udostępnianie różnorodnych form wsparcia i pomocy oraz edukacja i profilaktyka dotycząca zdrowego starzenia się.

Adresatami i odbiorcami polityki senioralnej w Gdańsku są osoby samodzielne 60+, osoby niesamodzielne oraz osoby starsze w kryzysie, opiekunowie rodzinni, członkowie związków i stowarzyszeń kombatanckich, a także organizacje senioralne (NGOsy i grupy nieformalne m.in. kluby i koła seniora).

W mieście funkcjonuje:

  • Centrum Informacji i Animacji Senioralnej
  • Centrum Weterana i Edukacji Patriotycznej
  • Centrum Pracy Seniorek i Seniorów
  • Gdański Fundusz Senioralny (granty dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, a od tego roku również wsparcie finansowe klubów i kół seniora)
  • Gdańska Akademia Seniora i 3 filie
  • Gdański Model Teleopieki Domowej
  • Zwolnienie z opłat za usługi opiekuńcze osób 95+
  • Kalendarz wydarzeń stałych (m.in. Parada i Piknik Seniorów, Gdańskie Dni Seniora, Targi Pracy i Aktywności Seniorów)
  • Informator Gdańsk dla Seniorów

Gdańsk znalazł się także w światowej sieci miast przyjaznych osobom starszym WHO. To sieć, zrzeszająca ponad 1500 miast i społeczności, znajdują się miejscowości i organizacje z ponad 50 krajów. Celem inicjatywy jest wymiana dobrych praktyk i współpraca na rzecz seniorów, a także zyskanie dostępu do wyników specjalistycznych badań, analiz i rekomendacji. Do sieci należy m.in. wiele miast Stanów Zjednoczonych i Australii, a także z Ameryki Południowej, Azji i Europy.

W odpowiedzi na postulaty wynikające m.in. z prac Rady Seniorów I kadencji, miasto powołało do życia Centrum Informacji i Animacji Senioralnej oraz Centrum Weterana i Edukacji Patriotycznej, których rolą jest:

  • koordynowanie działań Miasta dedykowanych osobom starszym w Gdańsku,
  • zbudowanie sieci wymiany informacji i zarządzanie tą informacją,
  • animowanie działań potrzebnych i oczekiwanych przez środowiska senioralne,
  • centrum jako punkt informacyjny oraz otwarte i przyjazne miejsce aktywności senioralnych
  • integrowanie środowisk kombatanckich,
  • organizowanie edukacji patriotycznej,
  • zachowanie pamięci historycznej przez budowanie więzi międzypokoleniowej.

Odpowiedzią na oczekiwania środowisk senioralnych jest także nowa odsłona zakładki senioralnej na portalu gdansk.pl. Jej głównym celem i zadaniem jest usprawnienie komunikacji i łatwego dostępu do informacji o ofercie skierowanej do osób starszych.

W celu rozwoju oferty kulturalnej i edukacyjnej dla seniorów realizowane są przedsięwzięcia i wydarzenia dedykowane seniorkom i seniorom w Gdańsku.

Należą do nich m.in.

  • Parada i Piknik Seniorów (od 2012 r.); organizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Osób Starszych,
  • Konkurs „Aktywni Seniorzy” (od 2012 r.) nagradzanie aktywności społecznej seniorów,
  • Miejski Bal Seniora (od 2006 r.); wydarzenie organizowane w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Starszych
  • Gdańskie Dni Seniora (od 2012 r.); cykl wydarzeń w październiku, m.in. Dzień Zdrowia Seniora, Dzień Cyfrowy itp.
  • Festiwal Pracy i Aktywności Seniora (od 2018 r.),
  • Benefis Dojrzałości (od 2017 r.); Gdański Konkurs Poetycki dla seniorów oraz uroczysta Gala w ramach Gdańskich Dni Seniora – październik.

Miasto stanowi także przestrzeń do samorealizacji, nawiązywania nowych relacji oraz angażowania się w życie społeczne. Aktywność w grupach formalnych i nieformalnych, czynnym udziale w wolontariacie czy zajęciach edukacyjnych lub sportowo-rekreacyjnych daje poczucie sensu i wzmacnia więzi międzypokoleniowe, które są cenne dla całej wspólnoty.

Najlepszym przykładem wspierania potencjału seniorów są Gdańskie Fundusze: senioralny, sąsiedzki, sportowo-reakreacyjny oraz równości.

Gdański Fundusz Senioralny to fundusz na działania integrujące i aktywizujące środowisko gdańskich seniorów. W projekcie realizowanym od 2013 do 2024 r. odbyło się 21 edycji, w których dofinansowano 712 inicjatyw dla ponad 17 000 uczestników.

fot. www.gdansk.pl

Załączniki