Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Uczestnicy konferencji. W tle Stadion Polsat Plus Arena.
Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:30

Gdańsk Pomaga osobom dotkniętym powodzią

Gdańszczanki i gdańszczanie po raz kolejny pokazują swoją solidarność i zaangażowanie w pomoc potrzebującym. Trwa trzecia odsłona akcji Gdańsk Pomaga, która tym razem skierowana jest do osób dotkniętych powodzią. Działania te są wielosektorowe, obejmując pomoc psychologiczną, techniczną, rzeczową oraz finansową.

W pierwszym dniu powodzi, która miała miejsce na południu Polski, Fundacja Gdańska uruchomiła zbiórkę finansową. Zebrane fundusze będą dedykowane konkretnym gminom, które najbardziej ucierpiały w wyniku tragicznych zdarzeń. Pomoc dla poszkodowanych powodzią osób i samorządów to nie tylko wsparcie finansowe. O szczegółach działań poinformowano podczas briefingu, w którym wzięła udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- To kolejna odsłona naszej akcji Gdańsk Pomaga. Dzisiaj dziękuję wszystkim, którzy otworzyli swoje serca i przede wszystkim portfele. Dzięki temu mogliśmy kupić, chociażby osuszacze, które pracują w różnych miejscowościach Kotliny Kłodzkiej. Następny transport sprzętu kupionego dzięki państwa hojności to między innymi kolejne osuszacze i agregaty prądotwórcze. One już czekają na to, żeby wyjechać na południe Polski – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Ale teraz proszę przede wszystkim o otwartość, szczodrość, i pomoc, ale z głową. Musi być ona bardzo jasno i precyzyjnie wycelowana i przede wszystkim muszą to być rzeczy, których aktualnie potrzebują, ponieważ nie mają gdzie tego magazynować. Dziękuję wszystkim osobom prywatnym ale także przedsiębiorcom, którzy również otworzyli swoje serca. Zachęcam do tego żebyśmy przy okazji sobotnich zakupów pomyśleli o osobach, które są naprawdę w trudnej sytuacji życiowej. Ważne jest również, że jako miasto uczestniczymy w programach, które inicjowane są przez rząd. Nasza pomoc będzie długofalowa i nie skończy się na wysłaniu sprzętu, który pomoże osuszyć miejsca zamieszkania, szkoły, urzędy, czy miejsca działalności publicznej. 

Pomoc psychologiczna, rzeczowa i techniczna

Gdańsk, jak wiele innych miast w Polsce, aktywnie włączył się w akcję pomocy ofiarom tragicznej powodzi, która dotknęła południową część kraju. Miasto organizuje zbiórki darów oraz funduszy, które mają wspierać osoby poszkodowane przez kataklizm. Lokalne organizacje charytatywne oraz wolontariusze pomagają w koordynacji działań, zapewniając pomoc materialną, żywność, odzież oraz inne niezbędne środki. Gdańsk planuje także wysłać wsparcie w postaci służb ratowniczych oraz sprzętu, aby pomóc w odbudowie zniszczonych terenów.

- Pokazaliśmy się z piękną akcyjną solidarnością, natomiast pamiętajmy, że ta pomoc będzie potrzebna nie tylko dzisiaj, ale także za miesiąc czy dwa - podkreśliła Dobrawa Morzyńska, wiceprezeska Fundacji Gdańskiej. -  W ramach akcji Fundacja Gdańska zebrała do tej pory 324 624,38 zł. Z tego miejsca chciałabym też bardzo podziękować firmom, które same się do nas odzywają, które wspierają nas finansowo i rzeczowo, wśród nich są: Get Response, Flex, STBU, Exellent Iława, firma Home & You, która przekazała 8 palet z podstawowymi artykułami gospodarstwa domowego oraz Fundacja JohnnyBros, która podarowała sprzęt (osuszacze, agregaty, wentylatory) do sztabu w Opolu o łącznej wartości 200 tysięcy złotych. I jedna ważna rzecz, którą należy podkreślić. Bardzo chciałam podziękować społeczności ukraińskiej. Od samego początku, nasi bracia i siostry z Ukrainy zgłaszają się do pomocy, czy to w formie wolontariatu, czy stałych, regularnych wpłat. Dziękuję za wszystkie gesty solidarności.

Do starostwa w Wałbrzychu dotarło pierwsze 10 osuszaczy. Kolejnym transportem z Gdańska zostanie wysłanych 37 osuszaczy oraz 50 agregatów prądotwórczych wraz z olejem. Wsparcie obejmuje również wóz asenizacyjny Gdańskich Wodociągów, który wraz z ekipą rusza na zalane tereny. Pracownicy Gdańskich Wodociągów również zgłosili swoją gotowość do pomocy, a wcześniejszy zespół wspierał już działania we Wrocławiu.

- Gdańsk jest solidarny - taka jest natura naszego miasta, ale też takie mamy doświadczenia. Pamiętamy sytuację powodziową w Gdańsku 2001 roku, pamiętamy rok 2016 i 2017. Dzięki tym doświadczeniom mamy „know how” aby poradzić sobie z takimi sytuacjami kryzysowymi jak ta na Dolnym Śląsku. Mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydent. - Gdańskie Wodociągi przed kilkoma dniami wysłały dwie osoby, które pracują na zalanych terenach, koordynowane przez sztab kryzysowy na Dolnym Śląsku. W przyszłym tygodniu rusza pierwszy wóz asenizacyjny. Rozważamy ewentualnie skierowanie na południe kraju większej ilości wozów asenizacyjny. Kluczowe jest, żeby jak najwięcej pomocy z całego kraju trafiało bezpośrednio do tych mieszkańców, którzy są teraz w najtrudniejszej sytuacji.

Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku uruchomił specjalną infolinię dla osób potrzebujących wsparcia emocjonalnego. Szczególnie istotne jest to dla seniorów oraz osób wykluczonych.

Podczas konferencji prasowej dyrektor Ośrodka, Elżbieta Chomiuk, przedstawiła szczegóły tego wsparcia:

- Doświadczenie powodzi to przeżycie traumatyczne. Warto również zadbać o wsparcie społeczne, dlatego w miarę naszych możliwości uruchomiliśmy nasze zasoby, czyli infolinię pod numerem 797 136 212 od w poniedziałku do niedzieli, całodobowo dyżurują specjaliści, psychologowie, którzy na co dzień pracują z osobami w kryzysach. Wsparcie mogą uzyskać także osoby, które pomagają i nie wiedzą, jak takie wsparcie prowadzić. Można zadzwonić, dowiedzieć się, jak pomagać, można też uzyskać pierwszą pomoc psychologiczną. Jesteśmy gotowi, by ta infolinia była tak długo czynna, jak to będzie potrzebne.

Pomagajmy z głową

Gdańsk Pomaga to również platforma, która umożliwia włączenie biznesu w akcje pomocowe. Przedsiębiorcy, chcący dołączyć do akcji mogą to zrobić na dwa sposoby: finansowo lub rzeczowo. Miejskie spółki również aktywnie włączają się w pomoc. Gdańskie Wodociągi, Port Lotniczy w Gdańsku oraz GIWK przekazały po 50 tys. zł na wsparcie akcji.

Na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk trwa zbiórka artykułów chemicznych, takich jak płyny do sprzątania i detergenty. Mieszkańcy Gdańska proszeni są o przynoszenie tych produktów do punktu, który jest czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-18.00 z wyjątkiem dni 27, 28 i 29 września.

Co ważne, zbierane są wyłącznie artykuły chemiczne: płyny do sprzątania i różnego rodzaju detergenty:

  • silne środki czystości do sprzątania
  • środki odkażające
  • preparaty do dezynfekcji powierzchni
  • preparaty do dezynfekcji urządzeń sanitarnych
  • preparaty do dezynfekcji rąk
  • płyny do mycia rąk
  • żele antybakteryjne
  • roztwory wybielacza (chloru) i inne środki odkażające
  • rękawice nylonowe i gumowe (L i XL)
  • rękawice robocze (L i XL)

- Wolontariusze, ludzie dobrych serc nie zawiedli wtedy, kiedy była potrzeba w pandemii COVID. Nie zawiedli, kiedy rosyjski najeźdźca zaczął okupować i walczyć z Ukrainą, kiedy przyjęliśmy tysiące imigrantów z Ukrainy. Wiem, że gdańscy i pomorscy wolontariusze już teraz też są mocno zaangażowani w pomoc powodzianom. Chce poprosić o jeszcze, ale też podziękować wszystkim społecznikom ze stowarzyszeń, fundacji, organizacji społecznych za to, co czynicie. Możemy zawsze na was polegać. Na Pomorzu jest 9000 organizacji pozarządowych, zdecydowana większość działa w pomocy społecznej. Są też takie, które nie mają statutowej działalności typu pomoc powodzianom czy pomoc potrzebującym, ale na przykład zajmują się działalnością sportową – i takie organizacje również wspierają, solidarnie to, co się dzieje na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku – powiedział Andrzej Kowalczys, Radny Miasta Gdańska.

 - Gdańszczanie jak zwykle pokazują, że są szczodrzy, że mają potrzebę pomocy, że solidaryzują się z tymi, którzy potrzebują pomocy – mówi Maximilian Kieturakis, radny Miasta Gdańska. - Ta pomoc będzie prowadzona tak długo, jak będzie potrzebna, ale pomagajmy z głową. Nasze miasto jest w stałym kontakcie z samorządowcami z południa Polski i dokładnie wiemy, jakie są potrzeby mieszkańców.

Działania pomocowe będą kontynuowane tak długo, jak będzie potrzebna. Solidarność między polskimi miastami w obliczu takich tragedii jest szczególnie widoczna, a zaangażowanie Gdańska jest jednym z przykładów, jak społeczności mogą się zjednoczyć, aby wspierać potrzebujących w kryzysie.

 

fot. www.gdansk.pl