Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

WGK KampaniaSZKŁO SoMeFeed
Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 10:00

Segreguj szkło - jak to robić prawidłowo

Choć segregacja szkła wydaje się najmniej skomplikowana, bo w tej frakcji powinny znaleźć się wyłącznie butelki i słoiki, to nadal jakość tego odpadu nie jest idealna. W dalszym ciągu zbyt dużo tego surowca trafia do odpadów zmieszanych. Od poniedziałku, 16 września rusza kampania edukacyjna mająca na celu zwrócenie uwagi na prawidłową segregację tego rodzaju odpadów.

Szkło to materiał, który można w pełni przetwarzać bez utraty jakości. Jego właściwa segregacja sprawia, że może ono być wielokrotnie wykorzystane w procesie produkcji nowych opakowań i przedmiotów.

Dlaczego to ważne?

Poszczególne frakcje mają swoje specyficzne cechy i wymagania, dlatego ważne jest, aby każdy z nas wiedział, jakie odpady powinny do nich trafić.

Szkło jest jednym z najbardziej ekologicznych materiałów – może być przetwarzane wielokrotnie bez utraty jakości. Jednak, aby recykling szkła był możliwy, musimy odpowiednio te odpady segregować. Zanieczyszczone lub nieprawidłowo segregowane szkło nie nadaje się do ponownego przetworzenia. Często wyrzucane jest do odpadów resztkowych, co obciąża środowisko oraz uniemożliwia jego dalszy recycling.

- Mówiąc o segregacji szkła, zwracamy mieszkańcom uwagę, że segregujemy szkło opakowaniowe, tj. szklane butelki po napojach czy słoiki. Oczywiście szklane odpady powinny być opróżnione z zawartości i wrzucane do pojemnika bez worka. To są podstawowe zasady segregacji szkła – mówi Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.

O tym trzeba pamiętać 

Szkło to nie tylko przezroczyste butelki, ale również kolorowe opakowania szklane. Przed wrzuceniem butelek i słoików do pojemnika, należy zdjąć zakrętki oraz korki. Plastik i tworzywa sztuczne oraz szkło to dwa różne materiały, które wymagają różnych procesów recyklingu, dlatego należy je rozdzielić. Nie wszystkie rodzaje szkła nadają się do recyklingu. Szkło żaroodporne, lustra, szyby oraz szkło okularowe ze względu na inny skład chemiczny oraz właściwości nie powinny być wrzucane do pojemników zielonych. Taki rodzaj szkła należy wrzucić do pojemnika czarnego lub szarego, gdzie gromadzone są odpady resztkowe. Z kolei szyby okienne należy oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), natomiast żarówki, lampy energooszczędne należy zanieść do specjalnych pojemników na elektroodpady lub do jednej z gdańskich sorterowni.

- Opakowania szklane nigdy nie powinny trafiać do pojemników na odpady resztkowe. W ten sposób nie tylko zmniejszamy możliwość recyklingu, ale także zwiększamy masę odpadów resztkowych – mówi Piotr Kryszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Zielonego Gdańska. - Prawidłowa segregacja szkła to nie tylko obowiązek, ale i wkład w ochronę środowiska. Dzięki niej zmniejszamy ilość odpadów trafiających na składowiska, oszczędzamy surowce naturalne i redukujemy emisję dwutlenku węgla.

To czeka szkło w Zakładzie Utylizacyjnym

- Pojazd po przejeździe przez wagę wjazdową udaje się do strefy deponowania szkła. Z magazynu przyjęte szkło za pomocą ładowarki kołowej kierowane jest do zasobnika linii sortowniczej. W kabinie sortowniczej manualnie usuwane są zanieczyszczenia i frakcje nie będące szkłem opakowaniowym. Tak doczyszczone materiał trafia do magazynu wyrobów gotowych. Po zgromadzeniu odpowiedniej ilości przekazywane jest do zakładów recyklingu – wyjaśnia Jacek Wojda-Gburek, dyrektor produkcji Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.


Recycling szkła zużywa mniej energii niż produkcja nowego szkła z surowców pierwotnych. Przetwarzanie generuje mniej dwutlenku węgla w porównaniu do produkcji szkła od podstaw. Każdy kilogram przetworzonego szkła to mniejsze zużycie piasku, sody kalcynowanej i wapna, które są potrzebne do jego produkcji. Im więcej szkła poddajemy recyklingowi, tym mniej trafia do zakładów utylizacyjnych.

Więcej na temat prawidłowej segregacji odpadów na stronie czystemiasto.gdansk.pl oraz w aplikacji mobilnej Czyste Miasto Gdańsk.

 

fot. www.gdansk.pl