Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska
Data publikacji 10:30
Tablica upamiętni polskiego przedwojennego bankowca z Wolnego Miasta Gdańska
W sobotę, 7 września, o godz. 11.30 na fasadzie kamienicy przy Długim Targu 17/18 zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona dr. Michałowi Szucy. Pochodzący z kaszubskich Brus Michał Szuca był ekonomistą, sportowcem, nauczycielem oraz społecznikiem. Choć odebrał wykształcenie w Niemczech, a nawet w czasie I wojny światowej służył w armii niemieckiej, za przywiązanie do Polski został rozstrzelany przez Niemców 22 marca 1940 roku.
Wniosek o upamiętnienie Michała Szucy w postaci pamiątkowej tablicy, na fasadzie budynku zamieszkiwanego przez rodzinę Szuców w okresie Wolnego Miasta Gdańska, złożyło Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Zbiór pamiątek po polskim działaczu społecznego trafił również w dwóch transzach z Fryburga Bryzgowiskiego w Niemczech do zbiorów Muzeum Gdańska.
Upamiętnieniu będą towarzyszyć dwie wystawy plenerowe. Pierwszą, poświęconą wyłącznie postaci uhonorowanego, będzie można zobaczyć bezpośrednio przy kamienicy przy Długim Targu 17/18. Druga, przybliżająca historie Polskich bankowców z okresu Wolnego Miasta Gdańska, zostanie udostępniona w okolicy Zespołu Przedbramia przy Targu Węglowym.
W uroczystościach odsłonięcia tablicy pamiątkowej wezmą udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Witold Ossowski, burmistrz Brus, Jan Wyrowiński i Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz rodzina Szuców z Polski oraz Niemiec.
Dlaczego warto pamiętać o Michale Szucy?
Michał Szuca był publicystą, nauczycielem, działaczem społeczno–politycznym i bankowcem. Władał biegle językiem polskim i niemieckim. Odebrał wszechstronne wykształcenie w Collegium Marianum w Pelplinie, Uniwersytecie w Würzburgu, Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie we Fryburgu Bryzgowijskim, gdzie uzyskał stopień doktora. Od młodych, szkolnych lat związany z ruchem młodokaszubskim. W czasie I wojny światowej powołany do armii niemieckiej; służbę pełnił w garnizonach na terenie Niemiec oraz na terenie kongresówki, m.in. w Warszawie.
Po wojnie współtworzył organizacje Polaków z Wolnego Miasta. Był jednym z siedmiu „ojców założycieli” Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki. Był również sportowcem, członkiem i prezesem sekcji wioślarskiej KS Gedania. W mieście znany był głównie jako bankowiec i ekonomista: dyrektor gdańskiej filii Banku Dyskontowego w Bydgoszczy oraz radca finansowy Rady Portu i Dróg Wodnych. Współtworzył również polskie banki ludowe na terenie Niemiec, w Opolu i Bytomiu. W dniu wybuchu II wojny światowej został aresztowany i osadzony w Victoriaschule.
Za propolską działalność został rozstrzelany w grupie 67 działaczy gdańskich i pomorskich w Wielki Piątek 22 III 1940 w Stutthoffe. Jego zwłoki i pozostałych straconych ekshumowano i pochowano na cmentarzu na Zaspie.
Przed II wojną światową M. Szuca był mieszkańcem kamienicy przy Długim Targu 18 w Gdańsku. Żonaty z Veroniką, ub wzięli po zakończeniu I wojny światowej w 1919 roku we Fryburgu Bryzgowijskim, rodzinnym mieście panny młodej, miejscu gdzie małżonek studiował i gdzie się poznali. W tym samym roku przyjechali do Gdańska, tu też urodziły się ich dzieci Stanisław, Jan, Piotr oraz między innymi Felix (zm. 3 XII 2022).
Upamiętniają ważne miejsca i osoby
Tablice pamiątkowe to projekt realizowany przez Urząd Miejski w Gdańsku. Założeniem inicjatywy jest umieszczanie w przestrzeni Gdańska spójnych wizualnie oznaczeń w celu upowszechniania wśród mieszkańców i turystów wiedzy o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii kraju i regionu. System tablic pamiątkowych zainicjowany został w czerwcu 2018 roku. Tablica dr. Michała Szucy będzie 39. z cyklu.
Upamiętnienie dr. Michała Szucy
7 września 2024 (sobota), godz. 11.30
- Miejsce: Długi Targ 17/18
- Wstęp: wolny
Uroczystości towarzyszy wystawa plenerowa „Michał Szuca - bankowiec i społecznik”. W uroczystości wezmą udział m.in Witold Ossowski, burmistrz Brus, Jan Wyrowiński, Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, dr Leszek Molendowski oraz rodzina Szuców z Polski oraz Niemiec.
Polscy bankowcy z Wolnego Miasta Gdańska
7 września 2024 (sobota)
- Miejsce: plac między Katownią a Bramą Wyżynną, Targ Węglowy 26
- Ceny biletów: wstęp wolny
Opis wydarzenia:
Wystawa plenerowa „Polscy bankowcy z Wolnego Miasta Gdańska” przywołuje postaci, których biografie kształtowały się na styku świata finansów i życia społecznego gdańskiej Polonii. Są to zarówno osoby znane i mające upamiętnienie w przestrzeni nadmotławskiego grodu, jaki i takie, które – mimo niewątpliwych zasług - czekają jeszcze na uhonorowanie. Wystawę przygotowano w setną rocznicę reformy walutowej w Polsce i Wolnym Mieście Gdańsku.
fot. www.gdansk.pl