Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Monika Arczyńska odbiera nominację od Lodzińskiej i Edyty Damszel-Turek podczas posiedzenia MKUA.
Zdjęcie portretowe: Katarzyna Błaszkowska

Katarzyna Błaszkowska
Biuro Rozwoju Gdańska

Data publikacji 09:10

Nowa kadencja Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej

Pod koniec sierpnia, decyzją Prezydenta Miasta Gdańska, powołana została Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna. 2 września w Biurze Rozwoju Gdańska odbyło się uroczyste posiedzenie komisji w nowym składzie i wręczenie nominacji przez zastępczynię prezydenta Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa Emilię Lodzińską.

Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna (MKUA) to organ doradczy, do zadań którego należy współpraca z Biurem Rozwoju Gdańska w zakresie planowania przestrzennego. Zasady jego funkcjonowania ustala regulamin. Pierwsza komisja została powołana przez prezydenta Gdańska w 2003 roku. W skład MKUA wchodzą osoby o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym związanym bezpośrednio z teorią i praktyką planowania przestrzennego.

Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna w obecnym składzie została powołana zarządzeniem prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Część osób to doświadczeni członkowie komisji poprzednich kadencji, którzy na przełomie lat zaopiniowali wiele dokumentów przygotowywanych przez BRG, w tym m.in. studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego czy Gminny Program Rewitalizacji. Wśród nowo wybranych członków są m.in. urbaniści, architekci, architekci krajobrazu, czy inżynierowie transportu. Przewodniczącym komisji został prof. dr hab. inż. arch. Antoni Taraszkiewicz.

- Niezwykle mnie cieszy, że zgodzili się państwo uczestniczyć w pracach Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, że przyjęliście państwo zaproszenie prezydent Aleksandry Dulkiewicz – przywitała członków komisji Emilia Lodzińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa. Cieszy mnie, że są w tym gronie osoby z bardzo bogatym doświadczeniem architektonicznym, urbanistycznym, ale także praktycznym. Mam nadzieję, że kadencja, która jest przed nami będzie czasem owocnych rozmów i spojrzenia na cały proces planistyczny z różnych perspektyw.

Realizując swoje zadania MKUA opiniuje plany miejscowe, wnioski o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej (składane w ramach tzw. lex deweloper), dokumenty związane z rewitalizacją. Komisja analizuje także inne opracowania sporządzane zarówno przez BRG, jak i inne jednostki miejskie. MKUA będzie również opiniować jeden z najważniejszych dla miasta dokumentów – opracowywany obecnie plan ogólny. Przed komisją zatem wiele wyzwań i tematów, które będą poruszane podczas cyklicznych posiedzeń.

Skład Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej

  1. dr hab. inż. arch. Antoni Taraszkiewicz – Przewodniczący MKUA
  2. dr hab. inż. arch. Karolina Krośnicka – Zastępca przewodniczącego MKUA
  3. dr inż. arch. Monika Arczyńska
  4. mgr inż. arch. Dżafar Bajraszewski
  5. dr inż. Krystian Birr
  6. mgr inż. arch. Ryszard Gruda
  7. mgr inż. arch. Paweł Mrozek
  8. mgr Jakub Pietruszewski
  9. dr hab. inż. arch. Katarzyna Rozmarynowska
  10. dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański
  11. dr inż. arch. Paulina Szewczyk

Więcej o pierwszym posiedzeniu Komisji w artykule.