Katarzyna Błaszkowska
Biuro Rozwoju Gdańska
Data publikacji 09:10
Nowa kadencja Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej
Pod koniec sierpnia, decyzją Prezydenta Miasta Gdańska, powołana została Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna. 2 września w Biurze Rozwoju Gdańska odbyło się uroczyste posiedzenie komisji w nowym składzie i wręczenie nominacji przez zastępczynię prezydenta Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa Emilię Lodzińską.
Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna (MKUA) to organ doradczy, do zadań którego należy współpraca z Biurem Rozwoju Gdańska w zakresie planowania przestrzennego. Zasady jego funkcjonowania ustala regulamin. Pierwsza komisja została powołana przez prezydenta Gdańska w 2003 roku. W skład MKUA wchodzą osoby o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym związanym bezpośrednio z teorią i praktyką planowania przestrzennego.
Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna w obecnym składzie została powołana zarządzeniem prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Część osób to doświadczeni członkowie komisji poprzednich kadencji, którzy na przełomie lat zaopiniowali wiele dokumentów przygotowywanych przez BRG, w tym m.in. studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego czy Gminny Program Rewitalizacji. Wśród nowo wybranych członków są m.in. urbaniści, architekci, architekci krajobrazu, czy inżynierowie transportu. Przewodniczącym komisji został prof. dr hab. inż. arch. Antoni Taraszkiewicz.
- Niezwykle mnie cieszy, że zgodzili się państwo uczestniczyć w pracach Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, że przyjęliście państwo zaproszenie prezydent Aleksandry Dulkiewicz – przywitała członków komisji Emilia Lodzińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa. Cieszy mnie, że są w tym gronie osoby z bardzo bogatym doświadczeniem architektonicznym, urbanistycznym, ale także praktycznym. Mam nadzieję, że kadencja, która jest przed nami będzie czasem owocnych rozmów i spojrzenia na cały proces planistyczny z różnych perspektyw.
Realizując swoje zadania MKUA opiniuje plany miejscowe, wnioski o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej (składane w ramach tzw. lex deweloper), dokumenty związane z rewitalizacją. Komisja analizuje także inne opracowania sporządzane zarówno przez BRG, jak i inne jednostki miejskie. MKUA będzie również opiniować jeden z najważniejszych dla miasta dokumentów – opracowywany obecnie plan ogólny. Przed komisją zatem wiele wyzwań i tematów, które będą poruszane podczas cyklicznych posiedzeń.
Skład Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej
- dr hab. inż. arch. Antoni Taraszkiewicz – Przewodniczący MKUA
- dr hab. inż. arch. Karolina Krośnicka – Zastępca przewodniczącego MKUA
- dr inż. arch. Monika Arczyńska
- mgr inż. arch. Dżafar Bajraszewski
- dr inż. Krystian Birr
- mgr inż. arch. Ryszard Gruda
- mgr inż. arch. Paweł Mrozek
- mgr Jakub Pietruszewski
- dr hab. inż. arch. Katarzyna Rozmarynowska
- dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański
- dr inż. arch. Paulina Szewczyk
Więcej o pierwszym posiedzeniu Komisji w artykule.