Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

1 września Westerplatte, fot Piotr Połoczański (1)
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:51

85. rocznica wybuchu II wojny światowej upamiętniona w Gdańsku

1 września, jeszcze przed świtem rozpoczęły się w Gdańsku uroczystości upamiętniające 85. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Trwają one cały dzień. Złożono kwiaty w ważnych historycznie miejscach naszego miasta i wspominano tych, którzy dzielnie walczyli oddając życie za naszą wolność.

Przedstawiciele władz miasta oddali hołd ofiarom wojny na Westerplatte, przy tablicy upamiętniającej zamordowanych polskich nauczycieli z Wolnego Miasta Gdańska, przy tablicy upamiętniającej harcmistrza Jana Ożdżyńskiego, która znajduje się na budynku Dyrekcji Kolei, przy dawnej Victoriaschule, gdzie wisi tablica upamiętniająca Polaków torturowanych i zamęczonych w pierwszych dniach II Wojny Światowej oraz na Placu Obrońców Poczty Polskiej. 

Uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się o godz. 4.45. O tej godzinie 85 lat temu padły pierwsze strzały armatnie z niemieckiego pancernika “Schleswig-Holstein" w kierunku polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. 1 września w wydarzeniu przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża udział wzięli m.in. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, premier Donald Tusk wraz z całym rządem, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska wraz z zastępcami, a także parlamentarzyści, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze oraz mieszkańcy i turyści. Były to pierwsze po pięciu latach przerwy uroczystości na Westerplatte organizowane wspólnie przez Miasto Gdańsk i Ministerstwo Obrony Narodowej.

Relację z uroczystości oraz transmisję wideo można znaleźć na portalu gdansk.pl.

Oddano hołd poległym pocztowcom

O godz. 12.00 rozpoczęły się uroczystości na Placu Obrońców Poczty Polskiej. W wydarzeniu wzięli udział m.in. kombatanci i weterani walk o wolność Rzeczpospolitej, komandor w st. spoczynku Roman Rakowski i prof. Jerzy Grzywacz, a także przedstawiciele Koła Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, parlamentarzyści, przedstawiciele korpusów dyplomatycznych oraz Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska i Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- To już 85 rocznica wybuchu tej straszliwej wojny, która w piekło zamieniła życie milionów ludzi. 85 lat temu, w południe, pocztowcy już od ponad 7 godzin mężnie bronili przed Niemcami tej polskiej wysepki w Wolnym Mieście Gdańsku. Walczyli, choć wynik był przesądzony. Tylko pięciu uczestnikom obrony dane było przeżyć okupację. Już na zawsze obrona Poczty Polskiej zapisała się na kartach historii,  jako jeden z pierwszych aktów oporu wobec Hitlera w czasie II wojny światowej – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - 85 lat to bardzo długo. Nikomu z nas, tu obecnych, nie muszę przypominać, dlaczego co roku gromadzimy się na tym placu. Rodzą się jednak kolejne pokolenia dzieci, których dziadkowie nie pamiętają wojny. Z jednej strony to dobrze, udaje nam się kolejne dziesięciolecia żyć nad Wisłą w pokoju i nie przenosić na kolejne pokolenia traum wojennych. Z drugiej jednak strony, na nas wszystkich – rodziców, nauczycieli, muzealników, nakłada to poważne zobowiązanie ocalenia pamięci o bohaterach tamtych dni i takiego opowiadania o wojnie, które budzi pragnienie pokoju.

Poza złożeniem kwiatów i oficjalnymi przemowami, przy pomniku Obrońców Poczty Polskiej odbyła się także uroczysta inauguracja roku szkolnego dla uczennic i uczniów Zespołu Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte oraz Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej. 

- Drodzy uczniowie, gratuluję wam patronów i życzę, by ten nowy rok szkolny był dla was pasmem sukcesów, a szkoła miejscem kształtowania charakterów, źródłem wiedzy, ale przede wszystkim dobrze przygotowała was do dorosłego życia. Ważne jest, by nigdy nie przestać pytać – mówiła wojewoda Beata Rutkiewicz. - Zawsze znajdujcie słuszne odpowiedzi i rozwiązania, które służyć będą nam wszystkim. To wy jesteście naszą przyszłością. Zawsze miejcie odwagę myśleć samodzielnie i umiejcie wyzwalać się spod narzuconych prawd i opinii. Szanowni nauczyciele, dziękuję za to, że wskazujecie młodym ludziom ścieżki prowadzące do zrozumienia współczesnego świata, że kształtujecie ich umiejętności i pomagacie w przełamywaniu wszelkich barier. To trudna praca. Wszystkim życzę dobrego nowego roku szkolnego z pamięcią o naszych bohaterach. 

Miejsce spoczynku

1 września o godz. 17.00  na cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego zostaną złożone wieńce. Zaplanowano także modlitwę i przemówienia. Na zakończenie Cappella Gedanensis wykona pieśni patriotyczne. 

To właśnie na gdańskiej Zaspie odkryto zbiorowy grób zamordowanych w egzekucji obrońców Poczty Polskiej. Po identyfikacji, szczątki zostały złożone w mogile. 

Uroczystość będzie transmitowana na portalu www.gdansk.pl.

fot. www.gdansk.pl

Załączniki