Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

IMG 7754-2
Zdjęcie portretowe: Katarzyna Błaszkowska

Katarzyna Błaszkowska
Biuro Rozwoju Gdańska

Data publikacji 11:00

5500 wniosków do planu ogólnego miasta Gdańska

Przez dwa miesiące, od kwietnia do połowy czerwca, można było składać wnioski do planu ogólnego miasta Gdańska, włączając się w proces powstawania tego nowego dokumentu. Plan wzbudził duże zainteresowanie: do Biura Rozwoju Gdańska, które plan opracowuje, wpłynęło blisko 5,5 tysiąca wypełnionych formularzy. Obecnie trwa analizowanie wniosków.

Plan ogólny to dokument, który ma określać przeznaczenie danego terenu, tzn. wskazywać gdzie mają powstać osiedla, miejsca pracy, parki czy drogi. Podzieli on miasto na strefy, dla których zostaną określone podstawowe parametry urbanistyczne, tj. maksymalna wysokość, powierzchnia i intensywność zabudowy oraz minimalna powierzchnia biologicznie czynna. Od 15 kwietnia do 14 czerwca wszyscy chętni mogli zaproponować swoje rozwiązania dla poszczególnych terenów objętych granicami planu ogólnego i złożyć wniosek.

Dłuższy termin, duże zainteresowanie

- Zbieranie wniosków do planu ogólnego trwało w Gdańsku dwa miesiące, a więc dłużej niż określa to ustawa – podkreśla Emilia Lodzińska, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa. – Tak duża liczba wniosków to niewątpliwie sukces kampanii informacyjnej prowadzonej przez miasto.

– Chcieliśmy dać mieszkańcom czas na zapoznanie się z charakterem tego dokumentu, podjęcie decyzji o złożeniu wniosku oraz wypełnienie formularza – mówi Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska. – Dzięki prowadzonej przez Biuro Rozwoju Gdańska kampanii informacyjnej zainteresowanie tym tematem było duże. W terminie wpłynęły 5 484 wnioski. Statystycznie wniosek złożył co 89 mieszkaniec Gdańska.

Mieszkańcy, firmy i instytucje mogli składać wnioski do planu online – poprzez opracowany przez BRG formularz oraz w formie papierowej, korzystając z instrukcji.

O co wnioskują mieszkańcy?

Większość złożonych wniosków, bo aż 75% (4 110 wniosków), dotyczy Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Użytkownicy ogrodów postulują zachowanie obecnego przeznaczenia tych terenów.

- Wielokrotnie spotykając się z działkowcami słyszymy, że doceniają oni istniejącą w Gdańsku możliwość spędzania czasu w bliskim kontakcie z naturą – komentuje Edyta Damszel-Turek. – Tak duża mobilizacja tej grupy mieszkańców przy okazji prac nad planem ogólnym bardzo cieszy, trudno jednak nie odnieść wrażenia, że to po części efekt prowadzonej w ostatnich miesiącach kampanii dezinformacyjnej i straszenia działkowców, że niezłożenie wniosku może skutkować likwidacją ROD i wprowadzeniem na jego miejscu zabudowy. Pewnie także dlatego wpłynęły setki wniosków o identycznej treści, dotyczące tych samych działek.

Wnioski do planu ogólnego miasta Gdańska złożyli także m.in. mieszkańcy, którzy planują inwestycje na swoim terenie; około 50 wniosków związanych było z możliwością realizacji zabudowy mieszkaniowo-usługowej na rolniczych terenach Olszynki. 57 wniosków dotyczyło przebiegu linii tramwajowej w ulicy Klonowej, 25 natomiast – utrzymania zabudowy w rejonie Manhattanu w stanie istniejącym, tj. do 20 m. To jedynie wybrane zagadnienia. Wszystkie złożone wnioski zostały zarejestrowane i są umieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej BRG, gdzie można zapoznać się z ich treścią. Każdy z nich jest szczegółowo analizowany.

Co za nami, co przed nami…

Procesowi zbierania wniosków towarzyszyła kampania informacyjna. Wśród prowadzonych działań znalazły się m.in. komunikaty dla użytkowników Karty Mieszkańca, plakaty w komunikacji miejskiej i na przystankach, artykuły na lokalnych portalach internetowych, wypowiedzi radiowe oraz publikacje w mediach społecznościowych. Materiały informacyjne dotyczące zbierania wniosków były także dostępne w działających na terenie Gdańska domach sąsiedzkich, lokalnych stowarzyszeniach, siedzibach rad dzielnic i bibliotekach.

W tym czasie odbyły się także trzy spotkania:

  • otwarte spotkanie online dla mieszkańców,
  • spotkanie stacjonarne dla radnych dzielnic,
  • spotkanie stacjonarne dla radnych miejskich.

Trwa analiza złożonych wniosków. Zespół projektowy opracowujący plan ogólny rozpatruje wszystkie zawarte we wnioskach propozycje w kontekście rozstrzygnięć, które musi zawierać tworzony dokument oraz w nawiązaniu do obowiązującej Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus. Model funkcjonalno-przestrzenny zawarty w strategii to punkt wyjścia dla tworzących plan ogólny.

W przyszłym roku projekt planu ogólnego zostanie poddany konsultacjom społecznym. Każdy będzie mógł zapoznać się z jego wytycznymi oraz złożyć swoje uwagi do zawartych w dokumencie zapisów. Bieżące informacje związane m.in. z harmonogramem prac dostępne są na stronie BRG w zakładce plan ogólny.