Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zagospodarowanie ul. Długie Ogrody, fot. Dominik Paszliński, www.gdansk.pl
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 15:00

Można już składać prace konkursowe na zagospodarowanie ul. Długie Ogrody

Miasto Gdańsk wraz z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni ogłosiło właśnie jednoetapowy, nieograniczony i realizacyjny konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania ul. Długie Ogrody jako przedłużenia Traktu Królewskiego z odtworzeniem alei drzew. Prace konkursowe spełniające wymogi regulaminu składać można do 8 listopada. 

Rewitalizacja ul. Długie Ogrody dotyczy terenu o powierzchni ok. 2,7 ha od Mostu Stągiewnego, do estakady w ciągu ul. Elbląskiej. Obecnie obszar ten wygląda zdecydowanie inaczej, niż miało to miejsce przed II wojną światową. Dlatego też planowane jest przywrócenie mu dawnej świetności. Konieczne jest zatem kompleksowe przebudowanie drogi oraz jej otoczenia, a także odtworzenie alei drzew w ciągu ulicy.

Miejsce to zyska przede wszystkim więcej zieleni dzięki ograniczeniu liczby miejsc postojowych. W przygotowywanym projekcie należy zwrócić szczególną uwagę na walory kompozycji architektonicznej i urbanistycznej, wpływające na atrakcyjność okolicy, uwzględnienie aspektu historycznego oraz jakość i poprawność przyjętych rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych. Ważne jest również, by prace zawierały rozwiązania proekologiczne i proklimatyczne możliwe do zrealizowania.

Informacje konkursowe

Konkurs na koncepcję zagospodarowania ul. Długie Ogrody ma charakter jednoetapowy, nieograniczony i realizacyjny. Oznacza to, że każdy zainteresowany spełniający wymagania określone w regulaminie może zgłosić swój pomysł, a zwycięzca zostanie wyłoniony podczas posiedzenia komisji konkursowej. Projekt musi spełnić wszystkie przyjęte kryteria.

Praca najlepszego autora lub zespołu autorskiego zostanie wybrana przez Sąd Konkursowy składający się z 12 specjalistów z dziedziny architektury i urbanistyki oraz przedstawicieli Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Biura Architekta Miasta, Biura Rozwoju Gdańska i Związku Uczelni Fahrenheita. Autor zostanie także zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki i podpisania umowy na realizację projektu.

Łączna pula nagród w konkursie wynosi 120 tys. zł. Prace można składać do 8 listopada do godz. 14.00 poprzez platformę eZamówienia oraz w formie usztywnianych plansz, skoroszytu i pendrive’a bezpośrednio w siedzibie organizatora. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest w połowie grudnia.

HARMONOGRAM KONKURSU

1.      Ogłoszenie Konkursu

26.07.2024

2.      Termin składania Prac Konkursowych

08.11.2024

3.      Spotkanie Sądu Konkursowego

22.11.2024

4.      Rozstrzygnięcie Konkursu

Połowa grudnia 2024

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie internetowej Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

fot. www.gdansk.pl