Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Powstanie kolejna hala i hotel w AMBEREXPO

Marcin Dajos
Międzynarodowe Targi Gdańskie

Data publikacji 14:00

Kompleks AMBEREXPO powiększy się o czwartą halę i hotel

Międzynarodowe Targi Gdańskie rozpoczynają procedurę wyłonienia partnera dla przedsięwzięcia obejmującego wybudowanie wielofunkcyjnej hali z hotelem w ramach rozbudowy obiektu AMBEREXPO oraz dzierżawę i operowanie hotelem. Przewidywane zakończenie budowy to II kwartał 2026 roku. Inwestycja wzbogaci ofertę AMBEREXPO, rozszerzy funkcjonalność oraz ofertę kompleksu.

2023 rok przyniósł około 250 tys. odwiedzających AMBEREXPO podczas wydarzeń organizowanych przez Międzynarodowe Targi Gdańskie, jak i partnerów oraz klientów spółki. Po TRAKO 2023, czyli Międzynarodowych Targach Kolejowych została zlecona „Próba oszacowania wpływu targów na branżę turystyczną w Trójmieście”. Badanie przeprowadzili przedstawiciele Pomorskiego Instytutu Naukowego oraz Gdańskiej Organizacji Turystycznej. Wybrano obszary, jak: koszty noclegów, wyżywienia oraz zakupu paliwa. W nich oszacowano wydatki na kwotę 20 mln zł, które zasiliły konta lokalnego biznesu.​

Obiekt zarządzany przez MTG ma jednak swoje ograniczenia, które nowa inwestycja powinna zniwelować, a jednocześnie stworzyć przestrzeń, w której będą mogły być poruszane kluczowe sprawy dla Polski, Pomorza i Gdańska. MTG będą mogły dalej rozwijać się jako platforma gospodarcza łącząca biznesy na runku krajowym, jak i międzynarodowym.

- Rozpoczynamy kolejną inwestycję, która pozwoli rozwijać się gospodarczo miastu i całemu regionowi. W miejscu, w którym powstaną nowa hala i hotel często pojawiała się tymczasowa infrastruktura, która wspierała różnego rodzaju wydarzenia, takie jak ubiegłoroczne targi TRAKO czy EuroSkills. Dlatego od wielu lat przyglądaliśmy się działalności spółki i analizowaliśmy, czy czwarta hala jest rzeczywiście potrzebna. Decyzja jest już znana. Inwestycja to dodatkowy impuls nie tylko dla rozwoju gospodarczego, ale także przyciągnięcia nowych wydarzeń do Gdańska, które właśnie z powodu braku miejsca, nie mieściły się w AMBEREXPO – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Obecnie największa sala konferencyjna AMBEREXPO może pomieścić maksymalnie 546 osób. Posiadanie wyżej wymienionej sali z mobilnym systemem audytoryjnym jest częstym wymogiem ze strony organizatorów wydarzeń, podnoszonym jako warunek konieczny organizacji kongresu. Wyposażenie nowej hali we wspomniany system pozwoli na stworzenie kompleksowej oferty względem coraz większych oczekiwań klientów.

- Widzimy, że ludzie wracają do przemysłu spotkań, wracają do spotkań twarzą twarz, do prezentacji swoich pomysłów, towarów - także na żywo. Rozbudowa kompleksu AMBEREXPO będzie spełnieniem standardów, które znamy z Europy Zachodniej. Warto dodać, że nie mamy w Gdańsku miejsca, gdzie można przygotować wydarzenie na około 1000 osób w formie audytoryjnej. Za jego powstaniem postulują środowiska naukowe, czy medyczne. Przemysł spotkań, kongresów, konferencji medycznych, które odbywają się na całym świecie, potrzebuje także takich miejsc. Wielokrotnie, właśnie z powodu braku odpowiedniego obiektu, nie mogliśmy być organizatorami wspomnianych wydarzeń – dodaje prezydent Gdańska

Kongresy: naukowe, medyczne, bezpieczeństwa, mediów czy finansów w znacznej części omijały dotychczas nie tylko Gdańsk, ale całe Pomorze. Perspektywa nowej hali już teraz otworzyła drzwi do zakontraktowania 35. dorocznego spotkania hipertensjologów z całego świata - European Meeting on Hypertension, które odbędzie się w AMBEREXPO pod koniec maja 2026 roku. Dopinane są także szczegóły kolejnego, międzynarodowego kongresu medycznego.

Nowa część AMBEREXPO będzie miała znaczenie dla gdańskich uczelni oraz środowisk naukowych, a w szczególności dla Związku Uczelni Fahrenheita, które z racji braku odpowiedniej infrastruktury, nie są w stanie pokazać pełni swojego potencjału w kontekście nauki i budować relacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Środowiska te również wyraziły potrzebę powstania infrastruktury kongresowej w Gdańsku.

- Na Pomorzu nie mamy obiektu, w którym moglibyśmy realizować duże przedsięwzięcia kongresowe na 1000-1500 osób. Wielokrotnie już zwracano się do nas z chęcią organizacji kongresów medycznych dedykowanych ściśle określonym specjalizacjom. Sukcesy Międzynarodowych Targów Gdańskich przy organizacji targów TRAKO, EuroSkills czy BALTEXPO wskazały nam drogę do miejsca, gdzie powinien powstać obiekt mogący spełnić wspomniane wymagania. Tylko w ubiegłym roku, MTG zorganizowały ponad 110 wydarzeń. Chcielibyśmy, żeby AMBEREXPO, z nowymi obiektami, także z hotelem, odpowiadało wyzwaniom współczesnego świata, gdzie będzie realizować duże wydarzenia, które będą dotyczyć kwestii rozwojowych, w szczególności gospodarki województwa pomorskiego. Myślę tutaj choćby o siłowniach wiatrowych, zapewne też elektrowni jądrowej. Bardzo się cieszymy, że zarząd, MTG wystąpił z inicjatywą rozbudowy infrastruktury. Z całych sił będziemy wspierać to przedsięwzięcie – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Tak jak wspomnieli Prezydent Gdańska oraz Marszałek Województwa Pomorskiego, nowa przestrzeń znacząco wpłynie na rozwój dwóch dużych tytułów znajdujących się w portfelu MTG – TRAKO i BALTEXPO - a także na kreowanie oraz poszerzenie możliwości nowych wydarzeń, jak targi energetyczne Power Connect, które swoją premierę będą miały w marcu 2025 roku. Wydarzenie ma przenieść na Pomorze ciężar dyskusji nt. polskiej energetyki w kontekście m.in. atomu czy branży offshore.

Czwarta hala pozwoli również na zwiększenie atrakcyjności festiwalu muzycznego Inside Seaside czy największej w centralnej i wschodniej Europie konferencji łączącej biznes, technologię i startupy, czyli Infoshare. Wymienione wydarzenia są przykładem równoważenia ruchu turystycznego i promowaniem przyjazdu do Gdańska poza okresem letnim.

- Jestem opiekunem programu Innowacyjne Miasto. Inwestycje MTG traktuję jako kolejne narzędzie w Gdańsku do zrównoważenia sezonu turystycznego. Branża turystyczna, wszystkie usługi, gastronomia obecnie w większym stopniu muszą skupiać się na sezonie wysokim. Krok po kroku staramy się, aby ten sezon rozszerzać. Dzięki temu mamy coraz mniej „martwych” miesięcy w roku. W rozłożeniu sezonu turystycznego na cały rok powinna pomóc czwarta hala, która jest odpowiedzią na tego typu wyzwanie - powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki.

Nowoczesne wyposażenie multimedialne oraz łatwość aranżacji przestrzeni sprawią, że rozwinięta zostanie również oferta eventowa. Ważne, że dzięki wspomnianym udogodnieniom, nie będą wymagane dodatkowe nakłady finansowe na wystrój i aranżację. Czwarta hala powiększy gamę możliwości eventowych z sektorów: rozrywki, biznesu, kultury, e-sportu, wystaw immersyjnych. Poszerzy także możliwości wystawiennicze przy dużych, złożonych wydarzeniach. Rozbudowa kompleksu umożliwi organizację w jednym czasie kilku wydarzeń o różnym charakterze, np. gali z koncertem w nowej hali, konferencji w halach sąsiadujących i targów w pozostałych halach.

Czwarta hala będzie posiadała również nową funkcję - przystosowanie do produkcji telewizyjnej i filmowej. Wszystko dzięki specjalnemu zapleczu oraz wydzieleniu akustycznemu. Związane jest to z potrzebą zwiększania ilości contentu do telewizji i platform streamingowych – również produkcji zagranicznych. Nowa funkcjonalność będzie perspektywicznym dodatkiem do podstawowego przeznaczenia hali, która oczywiście spełni także funkcję wystawienniczą

Nowa hala znajdzie się na terenie AMBEREXPO, pomiędzy obecną Halą C a przystankiem SKM - Gdańsk Stadion Expo. Powierzchnia hali wyniesie 3890 m2 – podobna do każdej z trzech pozostałych hal - natomiast części magazynowych 1514 m2. Obiekt, tak jak reszta kompleksu, spełniać będzie także funkcję infrastruktury krytycznej – o jej ważności przekonaliśmy się podczas pandemii COVID-19, kiedy na terenie AMBEREXPO działał szpital tymczasowy.

- Startujemy z procedurą konkursową na wykonawcę nowej części kompleksu AMBEREXPO. Poszukujemy grupy kapitałowej lub konsorcjum firm, które wezmą na siebie ryzyko związane z budową, a następnie dzierżawą i eksploatacją hotelu. Szacujemy, że koszty budowy wyniosą około 140 mln zł. Mamy potwierdzenie o słuszności tego przedsięwzięcia od Urzędu Miasta Gdańska oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, czyli naszych dwóch głównych właścicieli, odzwierciedlony w wieloletnich prognozach finansowych. Mamy decyzję od Banku PKO SA na finansowanie projektu plus negocjujemy z PFR zaangażowanie kapitałowe. Dodatkowo, od dzierżawcy będziemy oczekiwać czynszu dzierżawnego, który pozwoli obsłużyć finansowanie hotelu – mówi Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Od frontu hali zostaną dobudowane piętra od 3. do 7. Na nich znajdzie się wspomniany, trzygwiazdkowy hotel o powierzchni 7131 m2. W planach jest stworzenie 160 pokoi na 290 miejsc noclegowych, ogólnodostępnej restauracji oraz zlokalizowanej na szóstej kondygnacji sali śniadaniowej. Stworzenie takiego obiektu da możliwość akomodacji gości kongresowych, którzy przyjeżdżają tylko na prelekcję, ale przede wszystkim możliwość akomodacji organizatorów i całego personelu wystawienniczego. W wielu wypadkach lokalizacja hotelu w ramach lub w bezpośrednim sąsiedztwie wydarzenia jest warunkiem koniecznym dla organizacji kongresu, w szczególności międzynarodowego. Obiekt stanie się także uzupełnieniem rynku hotelarskiego, ale jednocześnie, razem z nowymi wydarzeniami, powinien generować ruch innym miejscom noclegowym w Gdańsku czy na Pomorzu.

- Takiego obiektu brakuje w naszej najbliższej okolicy, co blokuje organizację niektórych wydarzeń. Dlatego chcemy to zmienić, choć wiemy, że ponownie będziemy musieli stawić czoła różnym wyzwaniom. Każdy, kto był przy przenosinach MTG z ul. Beniowskiego do AMBEREXPO wie, ile pracy trzeba włożyć, jeżeli chodzi o zagospodarowanie nowego obiektu. Myślę, że podobnie jak ponad 10 lat temu stawimy czoła wyzwaniom, z korzyścią dla spółki – dodaje prezes MTG.

Wnioski dotyczące partnerstwa dla przedsięwzięcia obejmującego wybudowanie wielofunkcyjnej hali z hotelem w ramach rozbudowy obiektu AMBEREXPO oraz dzierżawę i operowanie hotelem można składać do 9 sierpnia 2024 roku, do godz. 15. Warunki udziału w konkursie znajdują się na stronie MTG: www.amberexpo.pl/ogłoszenia/hala_i_hotel. Pytania można kierować na adres: hala.hotel@amberexpo.pl.