Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 12:26
Rozstrzygnięto II nabór konkursu dla NGO na projekty kulturalne 2024
Powstaną festiwale i wydarzenia integrujące społeczność lokalną. Wybrano projekty organizacji pozarządowych, które wzbogacą życie kulturalne dzielnic Gdańska. Przedsięwzięcia będą realizowane m.in. we Wrzeszczu, na Wyspie Sobieszewskiej, Biskupiej Górce, Jasieniu i w Śródmieściu.
Na ten cel z budżetu miasta przeznaczono 350 000 zł. W drugim naborze wpłynęło 59 ofert, dotację otrzymało 17 z nich.
Komisja konkursowa rozpatrzyła oferty na realizację inicjatyw dotyczących kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego z zakresu:
- festiwali i wydarzeń o zasięgu lokalnym
- działań integrujących społeczność lokalną, wyrównujących dostęp do oferty kulturalnej oraz wzbogacających życie kulturalne wszystkich dzielnic Gdańska.
Wybrane projekty to m.in.:
Fundacja Terytoria Książki - Stanisława Przybyszewska ikona współczesnego Gdańska
- Fundacja Terytoria Książki, we współpracy z gdańską pisarką i animatorką literatury Barbarą Piórkowską, zorganizują cykl spotkań i wydarzeń wokół postaci Stanisławy Przybyszewskiej. Stanisława Przybyszewska to wspaniale nadająca się na nowoczesną ikonę Gdańska autorka powieści i dramatów. Córka „strasznego Przybyszewskiego" i malarki Anieli Pająkówny - artystka, bezkompromisowa wyznawczyni wolności twórczej. W projekcie chcemy na nowo przybliżyć sylwetkę artystki oraz związane z nią dziedzictwo literackie, artystyczne. Warto by wśród znanych już gdańskich postaci litrerackich, takich jak: Daniel Chodowiecki, Joanna Schopenchauer, Günter Grass czy Paweł Huelle, znalazła się kolejna kobieta, zwłaszcza że biografia pisarki jest niestandardowa, a jej dokonania twórcze bardzo interesujące – czytamy we wniosku.
Projekt zakłada przeprowadzenie czterech spotkań, z udziałem badaczy i autorów zajmujących się twórczością i życiem artystki, spacer śladami artystki, a także akcję czytelniczą z instalacją multimedialną.
Spotkania będą realizowane w Gdańsku, w księgarni Tajne Komplety, księgarni Marpress oraz w Instytucie Kultury Miejskiej. Spacer śladami artystki: okolice ulicy Augustyńskiego i Placu Wałowego. Planowana akcja czytelnicza z prezentacją multimedialną zostaną zrealizowane w przestrzeni Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku lub dawnego Gimnazjum Polskiego.
Kolonia Artystów - Czarny pokój
- “Czarny pokój” jest projektem dźwiękowym realizowanym w formie cyklicznego wydarzenia. Jego celem jest prezentacja 16 instalacji dźwiękowych. Każda instalacja jest przygotowana specjalnie dla przestrzeni "Czarnego Pokoju" przez inną artystkę dźwiękową/innego artystkę dźwiękowego. Do projektu zaprosiliśmy twórczynie i twórców lokalnych, z kraju i spoza Polski. Projekt angażuje lokalną i ogólnopolską społeczność poszukującą nowych doświadczeń w odbiorze muzyki. "Czarny pokój" to wygłuszona i wyciemniona przestrzeń z kwadrofonicznym systemem audialnym przystosowanym tak, aby dać odbiorcy poczucie przebywania „wewnątrz” instalacji dźwiękowej. Każdego miesiąca zaprezentujemy 4 instalacje dźwiękowe, a więc w okresie czterech miesięcy zrealizowanych zostanie 16 autorskich, premierowych kompozycji dźwiękowych stworzonych przez 16 kompozytorki/kompozytorów – czytamy we wniosku.
Celem projektu jest zaangażowanie słuchaczek i słuchaczy w aktywny odbiór muzyki, poszerzanie ich doświadczenia i kompetencji odbioru sztuki dźwiękowej. Projekt tworzy sytuację, w której odbiorcy są zaproszeni do współtworzenia unikatowej, oddolnej inicjatywy muzycznej w mieście.
Miejscem realizacji zadania będzie lokal Kolonii Artystów, przy ulicy: Aleja Grunwaldzka 51, 80-241 w Gdańsku.
Fundacja Pomysłodalnia - II Kongres Kultury Pomorskiej: Gdańsk
- W 2023 r. Fundacja Pomysłodalnia przystąpiła do organizacji II Kongresu Kultury Pomorskiej pod hasłem „Kultura dobrych praktyk i pomysłów”. Finał odbędzie się w dwóch miejscach: 18 października 2024 r. w Gdańsku i 19 października w Wejherowie. Na Kongres złoży się kilkadziesiąt wydarzeń w różnych miejscach województwa pomorskiego. Główny nacisk zostanie położony na podnoszenie kompetencji oraz promocję dobrych praktyk i pomysłów z regionu i kraju w ramach warsztatów oraz spotkań praktycznych. Ważnym składnikiem przedsięwzięcia będą także dyskusje, w tym dyskusje panelowe w finale obu dni. Integralnym składnikiem będą manifestacje artystyczne oraz interwencje w przestrzeni publicznej – czytamy we wniosku.
Finał I dnia (18 października) odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej, działania w Gdańsku poprzedzające finał (wrzesień-październik: warsztaty, spotkania, dyskusje) zaplanowano m.in.: w Gdańskim Teatrze Szekspirowski, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, oddziałach Gdańskiego Archipelagu Kultury i Nadbałtyckim Centrum Kultury.
Wyniki oceny merytorycznej ofert złożonych w konkursie Projekty kulturalne 2024 - II nabór