Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Evenea cover
Zdjęcie portretowe: Agnieszka Kowalkiewicz

Agnieszka Kowalkiewicz
Gdańskie Wody

Data publikacji 12:00

Jaka jest rola biznesu w adaptacji do zmian klimatu? Gdańskie Wody zapraszają na debatę

W ramach Konferencji Zielona Retencja co roku odbywa się panel dyskusyjny otwarty dla wszystkich chętnych. Temat tegorocznego, towarzyszącego 3. edycji wydarzenia to „Adaptacja do zmian klimatu – odpowiedzialność biznesu". Wydarzenie odbędzie się 21.06. Udział jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona.

Panel dyskusyjny odbędzie się w piątek 21 czerwca o godz. 14:30 w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej, czyli gdańskim Kunszcie Wodnym (ul. Targ Rakowy 11) i jest zaplanowany na ok. 90 minut. Udział jest bezpłatny, ale ze względu na limit miejsc obowiązują zapisy.

Link do zapisów

To wyjątkowa okazja, by wysłuchać praktyków, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą na temat kluczowych wyzwań związanych ze zmianami klimatu oraz rolą, jaką w ich przezwyciężaniu odgrywa sektor biznesowy.

W debacie wezmą udział:

  • dr Monika Szewczyk (UNEP/GRID Warszawa), która przedstawi temat zaangażowania biznesu w ochronę środowiska zarówno z lokalnej jak i międzynarodowej perspektywy;
  • Dominika Milion (Baltic Hub Container Terminal), która opowie o innowacyjnych rozwiązaniach stosowanych w branży portowej;
  • Maciej Cieślik (Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego), który omówi strategie adaptacyjne wdrażane na poziomie regionalnym;
  • Ariel Wojciechowski (InPost), który odpowiada za współpracę z samorządami, instytucjami państwowymi oraz organizacjami pozarządowymi w programie InPost - Green City.

Rozmowę poprowadzi Ewa Sowińska (ESO Audit), co gwarantuje merytoryczny i angażujący przebieg spotkania.

ESG - obowiązek, ale i szansa 

Zgodnie z prawem unijnym, raportowanie uwzględniające kryteria ESG (z ang. environmental, social responsibility, corporate governance) staje się obowiązkiem, a odpowiedzialne podejście do kwestii środowiskowych, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego - nieodzownym elementem strategii każdej firmy.

– Zachęcamy do patrzenia na zmiany klimatyczne jak na katalizatory innowacji, które mobilizują do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Podkreślamy, że troska o ekologię jest dziś nie tylko obowiązkiem wielu firm, ale przede wszystkim szansą na budowanie lepszego, bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego społeczeństwa, w którym woda, jako dobro wspólne, odgrywa szczególną rolę – mówi Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód.

W związku z wprowadzeniem raportowania ESG biznes będzie musiał nie tylko zmodyfikować swoje modele operacyjne, aby spełniać określone wymogi, ale też przemyśleć, w jaki sposób zmieniający się klimat wpłynie na przyszłą działalność i rentowność. Wiąże się to z zagadnieniem podwójnej istotności, która oznacza, że przedsiębiorstwa muszą uwzględnić zarówno wpływ swoich działań na środowisko, jak i to, jak zmiany klimatyczne oddziałują na ich własne funkcjonowanie czy długoterminową strategię rozwoju.

ESG to długoterminowy trend, który będzie kształtować sposób prowadzenia działalności gospodarczej w nadchodzących latach. Firmy, które już teraz dbają o spełnianie wymogów, zyskują przewagę konkurencyjną i zwiększają zaufanie wśród klientów, pracowników i inwestorów. Wdrażanie standardów ESG staje się kluczowym czynnikiem sukcesu w obliczu globalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatu i społecznymi oczekiwaniami.

O Konferencji #ZIELONARETENCJA

Zielona Retencja to pierwsza w Polsce konferencja będąca esencją praktycznej wiedzy na temat wykorzystania zieleni do zagospodarowania i oczyszczania wód opadowych. W myśl podejścia „Bez wody nie ma zieleni”, wydarzenie pozwala odkryć potencjał nieoczywistych miejsc do magazynowania deszczówki, takich jak zagłębienia terenowe, zielone nieużytki czy pasy drogowe. Więcej informacji