Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

44 miedzynarodowy zjazd hanzy w gdansku mat fundacja gdanska 2
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 09:28

Zjazd Hanzy już wkrótce w Gdańsku

W dniach 13–16 czerwca w naszym mieście odbędzie się 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy. W programie znalazła się widowiskowa ceremonia otwarcia, Jarmark Hanzeatycki, Bakalie oraz wiele wystaw i koncertów. Motto tegorocznego zjazdu to Zmiana zaczyna się tutaj. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.gdansk2024.pl.

W czasie trwania wydarzenia Gdańsk odwiedzą delegacje z blisko 100 miast 14 krajów Europy. 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku będzie platformą dla liderów, przedsiębiorców, naukowców, twórców i innowatorów, którzy chcą kształtować świat jutra. Na to wydarzenie zaproszeni są zarówno goście odwiedzający Gdańsk, jak i jego mieszkańcy. 

Szczegóły zostały przedstawione podczas konferencji prasowej.

Akredytacje medialne

Fundacja Gdańska prowadzi akredytacje przedstawicieli mediów do obsługi wszystkich wydarzeń 44 Międzynarodowego Zjazdu Hanzy. Formularz dostępny jest na stronie www.gdansk2024.pl w zakładce Dla mediów. Na część wydarzeń obowiązuje media pool. Zgłoszenia należy dokonać do 12 czerwca br.

Międzynarodowe Centrum Medialne będzie czynne od 13 do 16 czerwca, w godzinach od 9:00 do 18:00, i będzie zlokalizowane w Instytucie Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11.

Wielka Parada i Ceremonia Otwarcia

Zjazd rozpocznie się Wielką Paradą Miast w czwartek, 13 czerwca o godzinie 19:30, która przejdzie Drogą Królewską między Złotą Bramą i Fontanną Neptuna.

Na czele parady staną dwie z ośmiu Gdańskich Alegorii – Wolność i Sława. Za nimi podążać będą żołnierze Garnizonu Gdańskiego, dawni strażnicy bram miasta, oraz gdańscy werbliści, którzy uroczyście powitają króla morskiego Gdańska – Neptuna. Ten wyjątkowo zejdzie ze swojej fontanny na Długim Targu, prowadząc w paradzie postaci ze swojego dworu – nimfy wodne, syreny i koniki morskie. Na końcu parady zobaczymy postacie znane z ulic dawnego hanzeatyckiego Gdańska – bogatych mieszczan, straganiarki, kupców i rzemieślników. Artystyczną oprawą tego spektaklu zajmie się Teatr Gdańskiego Archipelagu Kultury. 

O godzinie 20:00, przy Fontannie Neptuna, gdzie parada zakończy swoją trasę, odbędzie się oficjalna Ceremonia Otwarcia, której gospodarzem będzie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i przewodniczący Związku Hanzy, burmistrz Lubeki Jan Lindenau. Wystąpi Wojtek Mazolewski Quintet. Piątka artystów pod przewodnictwem Wojciecha Mazolewskiego, znanego gdańskiego basisty i kontrabasisty jazzowego, zapewni widzom wyjątkową ucztę jazzową w nowej odsłonie. 

Jarmark Hanzeatycki, muzyka, szanty, questy i Bakalie

Podczas trwania zlotu, na Targu Węglowym odbędzie się Jarmark Hanzeatycki, gdzie odwiedzający będą mogli zanurzyć się w różnorodności kulturowej Europy. Miasta uczestniczące w jarmarku zaprezentują swoje regionalne tradycje, obrzędy oraz wyroby rzemieślnicze i kulinarne. Polskim akcentem będzie specjalna edycja targów mody, designu i młodej sztuki, czyli Bakalie x Hanza, które zaprezentują świetne pomorskie marki i projektantów.  

Jednym z głównych punktów programu Jarmarku Hanzeatyckiego będzie scena muzyczna, na której wystąpią zespoły muzyczne z miast członkowskich. Koncerty i występy artystyczne nadadzą jarmarkowi wyjątkowy klimat, umożliwiając odwiedzającym pełne zaangażowanie w festiwalowe rytmy i dźwięki. Dodatkowo, przy napisie Gdańsk na Ołowiance przez hanzeatycki weekend odbywać się będą koncerty szantowe.

Jarmak Hanzeatycki będzie otwarty 14-15 czerwca w godzinach 10:00-18:00 i 16 czerwca w godzinach 10:00-16:00. Bakalie x Hanza w sobotę i niedzielę (15-16 czerwca) w godzinach Jarmarku.

W sobotę, 15 czerwca o godz. 17.00 w kościele Św. Trójcy odbędzie się koncert organowy – Gdańsk Kingdom of Music Sacrum et profanum, przedstawiający fragment materialnego i niematerialnego dziedzictwa Pomorza – ciągle jeszcze nie w pełni poznany świat muzyki organowej dawnego Gdańska. Na wielkich organach zagra prof. Andrzej Szadejko, a towarzyszyć mu będzie Goldberg Baroque Ensemble.

Przez cały czas trwania wydarzenia, Targi Hanzeatyckie na Targu Węglowym umożliwią odwiedzającym zanurzenie się w różnorodność kulturową Europy. Uczestniczące miasta będą prezentować swoje regionalne tradycje, rytuały oraz wyroby rzemieślnicze i kulinarne. Specjalna edycja targów Bakalie x Hanza wyróżni doskonałe pomorskie marki i projektantów.

Atrakcją Jarmarku Hanzeatyckiego będzie scena muzyczna, na której wystąpią zespoły muzyczne z miast członkowskich. Koncerty i występy artystyczne stworzą wyjątkową atmosferę, pozwalając uczestnikom w pełni zaangażować się w rytmy i dźwięki festiwalu.

Odwiedzający będą mogli również wziąć udział w grze terenowej DyleMat, która poprowadzi ich przez Stare Miasto, prezentując historyczne wydarzenia i życie dawnych mieszkańców w konwencji fantasy-thriller. Gra będzie dostępna po zeskanowaniu kodu QR na tablicy ogłoszeń w Ratuszu Staromiejskim.

Aby wziąć udział w zabawie wystarczy posiadać smartfona i pobrać bezpłatną aplikację Questy Visit Gdansk (dostępna na Android i IOS). Następnie wybieramy zakładkę o tytule Hanza i zaczynamy. Przejście gry zajmie około 1,5 godziny, jako że wszystkie punkty, które trzeba odwiedzić na trasie znajdują się w Głównym Mieście. Po drodze sporo ciekawych informacji oraz nietypowych wyzwań (można korzystać z podpowiedzi)! Cel jest prosty – zebranie jak największej ilości punktów. Możemy podnieść stopień trudności poprzez skompletowanie questu w jak najkrótszym czasie. Spróbujcie swoich sił i odkryjcie rolę Gdańska w Hanzie!

Na Hanzie będzie można zagrać także w wyjątkową grę Hansa Guilds. To gra rywalizacyjna, w której uczestnicy wcielają się w kupców prowadzących domy kupieckie na obszarze Ligi Hanzeatyckiej w XV wieku. Podczas rozgrywki zarządzają wozem i statkiem, dostarczają zamówione towary do określonych miast, stawiają kantory, a także wykupują licencje, aby rozwijać swoją działalność handlową. Na ich decyzje wpływają wydarzenia historyczne, które rozgrywały się w tamtym okresie.

Szczyt Burmistrzów

Jednym z kluczowych wydarzeń podczas Zjazdu Hanzy w Gdańsku będzie Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów, który stanie się forum wymiany opinii i dyskusji na temat głównych wyzwań, problemów i możliwości stojących przed społecznościami lokalnymi. Skierowany do zarządców miast hanzeatyckich, w tym burmistrzów i liderów miast, szczyt skupi się na wizji przyszłości i opracowaniu konkretnych rekomendacji. Wydarzenie zaplanowano na piątek, 14 czerwca w Muzeum II Wojny Światowej.

Szczyt zakończy się sesją plenarną, która stworzy 10-punktowy manifest burmistrzów.

Forum gospodarcze

Forum gospodarcze zgromadzi przedstawicieli środowisk biznesowych z miast hanzeatyckich i naszego regionu. Jego tematyka oparta jest na inteligentych specjalizacjach Pomorza. Przedstawiciele sektora biznesu i akademii poruszą tematy związane z innowacyjną gospodarką, hi-tech/IT, transformacją energetyczną oraz przemysłem kosmicznym. Wśród panelistów znajdziemy specjalistów z POLSA, BlueDot Solutions, ESA BIC, FarU, Pekabex/EKO Inbud, GRI/Baltic Towers, Conrad Shipyard, Baltic Hub, Northvolt, FarU i Polpharma.

Wystawy

Wystawa Made in Hansa, 18. edycja przeglądu HANSEartWORKS, otworzy się w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 14 czerwca o godzinie 15:00. Głównym tematem tegorocznej edycji są miejskie przestrzenie miast hanzeatyckich i refleksje nad sposobami ich narracji. Artyści badają, jak lokalne atrakcje wpływają na wizerunek miast, jak mogą przyczynić się do stworzenia autentycznego wizerunku miejsca i angażują się w dialog z miejską przestrzenią, jej atrakcjami, unikalnymi cechami i zamieszkującymi ją gatunkami. Wystawa prezentuje prace artystów z miast członkowskich Nowej Hanzy, w tym znaczące prace Blanki Byrwy (Gdańsk), Mai Góralczyk (Gdańsk), Ann Helling i Jessiki Lundeberg (Visby), Matiassa Jansonsa (Cesis), Johannesa Lópeza Ayali (Neuss), Barbary Lorenz Höfer (Buxtehude), Elżbiety Polak (Kołobrzeg) i Beate Steinmann (Uelzen). Prezentowane prace zostały specjalnie stworzone na tę wystawę i wybrane w dwuetapowym konkursie. 

Muzeum Gdańska zaprasza na wystawę Mamy wiatr do żeglowania Związki Gdańska z Hanzą w XIV‒XVI w. w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. Wystawa ta bada historię miasta i jego rolę w Lidze Hanzeatyckiej, podkreślając jego morskie handlowe i polityczne, ekonomiczne i kulturalne współprace z innymi miastami hanzeatyckimi.

Więcej o wystawie można przeczytać w komunikacie Muzeum Gdańska. 

Miłośnicy sztuki będą mogli również cieszyć się wystawą Kreatorzy: Tkaniny z Pomorza w Nadbałtyckim Centrum Kultury, prezentującą pomorskie tekstylia, w tym dywany, haftowane tkaniny, szkice i nagrania audiowizualne, które szczegółowo opisują historię haftu kaszubskiego i pomorskich dywanów rybackich.

  • Mamy wiatr do żeglowania… Związki Gdańska z Hanzą w XIV‒XVI w., Muzeum Gdańska, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47, 13-16.06, godz. 10:00-18:00
  • Wystawa pokonkursowa Made in Hansa, CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, 15-16.06, godz. 12:00-20:00
  • Wystawa „Kreatorzy tkanin z pomorza”, Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35, 15-16.06, godz. 10:00-18:00
  • Zwiedzanie Spichlerza Błękitny Baranek, ul. Chmielna 53, 13-14.06, godz. 10:00-16:00
  • Zwiedzanie Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, 15-16.06, godz.14:00-18:00
  • Zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego, Ratusz Staromiejski, Korzenna 33/35, 15-16.06, godz. 10:00-18:00

Modlitwa międzywyznaniowa, msza święta, przekazanie dzwonów 

W Bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny w niedzielę 16 czerwca o godzinie 11:30 odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa, a zaraz po niej – w południe – katolicka Msza Święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp Tadeusza Wojdy. 

Wydarzenie to poprzedni uroczystość przekazania dzwonów, które wracają do Gdańska. Po 83 latach trzy dzwony kościelne, odlane w Gdańsku w 1733 i 1758 roku, wracają do swojego pierwotnego miejsca. Dzięki inicjatywie Fundacji Hanzeatyckiego Miasta Gdańsk w Lubece, Unii Kościołów Ewangelickich w Ewangelickim Kościele Niemiec oraz wsparciu polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zachowania Tradycji Dworu Artusa w Gdańsku, ich burzliwa historia dobiegła końca.

Wydarzenia dla delegatów

Najwyższym organem Nowej Hanzy jest Zgromadzenie Delegatów, do którego wszystkie miasta członkowskie wysyłają swoich przedstawicieli. Zgromadzenie spotyka się raz w roku podczas Międzynarodowych Dni Hanzy, podejmując kluczowe decyzje dotyczące kształtu stowarzyszenia oraz przyszłej polityki prowadzonej wśród miast członkowskich Hanzy. Tegoroczne Zgromadzenie odbędzie się w sobotę, 15 czerwca, w godzinach 10:00-15:00 w Centrum Św. Jana. Osobny program przygotowano także dla delegatów Młodej Hanzy.

Partnerstwa dla kultury

Partnerstwa dla kultury to spotkanie przedstawicieli sektora kulturalnego z miast członkowskich oraz kadry zarządzającej gdańskimi instytucjami kultury, mające na celu wymianę doświadczeń, dobrych praktyk, poglądów oraz sieciowanie. Spotkanie, zaplanowane w formie warsztatów, odbędzie się w nowoczesnym Teatrze Szekspirowskim i skupi się na trzech tematach: Partnership – networking organizatorów festiwali, artystów oraz przedstawicieli sektora kultury i edukacji poszukujących partnerów do realizacji projektów; Funding – rozmowy o pozyskiwaniu środków na działalność artystyczną i festiwalową; oraz Best Practices – wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w działaniach zaangażowanych społecznie. Forma warsztatowa sprzyja bezpośredniej wymianie doświadczeń i nawiązaniu kontaktów między uczestnikami.

Ceremonia Zamknięcia

44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy zakończy się 16 czerwca o 14.30 przy Fontannie Neptuna, dopełniając myśl przewodnią towarzyszącą mu od pierwszego dnia: dziedzictwo kulturowe i historyczne może inspirować do tworzenia lepszej przyszłości. W trakcie ceremonia Flaga Hanzy zostanie przekazana do Visby – gospodarza przyszłorocznego zjazdu.

Zmiana organizacji ruchu

W związku z organizacją Zjazdu Hanzy, od poniedziałku, 10 czerwca będzie zamknięty Targ Węglowy, a w dniach 12-18 czerwca liczba miejsc parkingowych na Wyspie Ołowiance przy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zostanie znacząco ograniczona. Dodatkowo, w czwartek 13 czerwca w godzinach 19:30-21:00 ruch pojazdów ulicą Bogusławskiego może być ograniczony.

Operatorem zjazdu Hanzy jest Fundacja Gdańska. 

Gdańsk w Hanzie 

Międzynarodowe Zjazdy Hanzy to okazja do podtrzymywania tradycji, europejskiej integracji oraz nawiązywania kontaktów gospodarczych i kulturalnych między zrzeszonymi miastami. Poza atrakcjami kulturalnymi odbędą się także spotkania oficjalne, podczas których będą poruszane m.in. tematy dotyczące współpracy gospodarczej i turystyki.

Przynależność Gdańska do związku kupieckiego miast Hanzy i zaangażowanie w sprawy wspólnoty hanzeatyckiej sięga XIV w. W 2021 roku Gdańsk obchodził 660. rocznicę swego pierwszego uczestnictwa w Zjeździe „Starej” Hanzy. Ten historyczny Zjazd odbył się w 1361 roku w mieście Greifswald. Dzięki przywilejom uzyskanym w licznych państwach Europy, kupcom gdańskim przysługiwały szerokie uprawnienia żeglugi i handlu międzynarodowego. Przy okazji wymiany handlowej, następowała wymiana myśli, wzorców prawa oraz styk różnych kultur.

Gdańsk należy do Nowej Hanzy od 1993 roku. 26 czerwca 1997 odbył się tu XVII zjazd z udziałem przedstawicieli 106 miast; honorowymi gośćmi byli prezydenci Polski i Niemiec. Obecnie do Hanzy należy ponad 200 miast z 16 państw, w tym 21 miast polskich: Białogard, Braniewo, Chełmno, Gdańsk, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Sławno, Stargard Szczeciński, Strzelce Opolskie, Toruń i Wrocław.

Pełną listę gospodarzy oraz więcej informacji o Hanzie można znaleźć na portalu gdansk.pl