Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Tablica pamiętkowa, Zbigniew Chwedczuk
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 08:45

Tablica upamiętni Zbigniewa Chwedczuka

W piątek, 31 maja o godz. 13.00, na kamienicy przy ul. Aldony 10 we Wrzeszczu odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica. W tym budynku w latach 1972-1989 mieszkał Zbigniew Chwedczuk, dyrygent i długoletni dyrektor artystyczny Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej.

Z wnioskiem o upamiętnienie artysty wystąpiła do Biura Prezydenta ds. Kultury grupa radnych Miasta Gdańska i radnych dzielnicy. W uroczystości odsłonięcia tablicy wezmą udział: Anna Golędzinowska, radna Miasta Gdańska, Włodzimierz Nawotka, były dyrektor Opery Bałtyckiej, Zygmunt Rychert, były dyrygent Opery Bałtyckiej, Marzena Prochacka, sopran, Jacek Szymański, tenor, Zofia Sunemark, córka Zbigniewa Chwedczuka i Grażyna Brodzikowska, siostrzenica artysty.

Zbigniew Chwedczuk (1921-1995)

Dyrygent urodził się 1 czerwca 1921 roku w Warszawie, zmarł 2 kwietnia 1995 roku w Gdańsku. Ukończył z wyróżnieniem Gimnazjum im. S. Batorego w Warszawie, następnie studia dyrygenckie w Wyższej Państwowej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie Waleriana Bierdiajewa.

W 1947 roku założył chór Politechniki Gdańskiej (wraz z Romanem Jabłońskim). W latach 1950-54 pracował jako dyrygent w Filharmonii Łódzkiej, a potem (1954–58) – w Filharmonii i Operze w Krakowie, gdzie m.in. pod jego batuta odbyło się pierwsze wystawienie na scenie Opery w Krakowie Cyganerii Giacoma Pucciniego w 1957 roku.

W latach 1958–71 pełnił funkcje dyrygenta i kierownika artystystycznego (od 1960) Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy. 15 listopada 1958 roku poprowadził koncert z okazji inauguracji nowego sezonu w nowopowstałym gmachu Filharmonii Pomorskiej. Za jego dyrekcji odbyły się pierwsze zagraniczne wyjazdy orkiestry filharmonicznej (Czechosłowacja, NRD, Włochy), zainaugurowano Bydgoskie Festiwale Muzyczne, powstała Capella Bydgostiensis. W latach 60. XX wieku był uważany przez krytyków muzycznych za jedną ze znakomitszych postaci ówczesnego środowiska artystycznego w Bydgoszczy. Maestro zapraszał do Filharmonii Pomorskiej wielu znakomitych śpiewaków (m.in. Irenę Oliver i Louisa Parkera z USA, Andrzeja Bachledę, Krystynę Szostek-Radkową, Krystynę Szczepańską, Kazimierza Pustelaka, Bogdana Paprockiego) oraz artystów instrumentalistów (m.in. Witolda Małcużyńskiego, Wandę Wiłkomirską, Garica Ohlssona, Martę Argerich, Davida i Igora Ojstrachów, Światosława Richtera).Dokonał licznych nagrań muzyki polskiej z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej.

W 1972 roku przeniósł się do Gdańska, gdzie do 1981 roku pełnił stanowisko dyrektora artystycznego Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej, a po oddzieleniu Filharmonii – Opery Bałtyckiej.

Pod Jego batutą debiutowało wiele późniejszych polskich gwiazd scen światowych, m.in.: Teresa Żylis-Gara w Halce na scenie Opery Krakowskiej w 1958, Stefania Toczyska w premierze Carmen Bizeta w Operze Bałtyckiej w 1973.

Zajmował się też działalnością pedagogiczną. Wykładał w klasie dyrygentury w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Jego uczniami byli m.in. Józef Radwan, Andrzej Bujakiewicz.

Upamiętniają ważne miejsca i osoby

Tablice pamiątkowe to projekt realizowany przez miasto. Założeniem inicjatywy jest umieszczanie w przestrzeni Gdańska spójnych wizualnie oznaczeń w celu upowszechniania wśród mieszkańców i turystów wiedzy o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii kraju i regionu. System tablic pamiątkowych zainicjowany został w czerwcu 2018 roku. Właśnie odsłonięto 33. tablicę z cyklu.

Więcej informacji o systemie tablic można znaleźć na www.gdansk.pl - Tablice pamiątkowe

fot. www.gdansk.pl