Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 12:30
Organizacja wyborów do Parlamentu Europejskiego
W niedzielę, 9 czerwca odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. W tym roku zbiegły się one z 20-leciem obecności naszego kraju w Unii Europejskiej. To nie tylko okazja do podsumowania dotychczasowej drogi, lecz także do wyrażenia swojego głosu w sprawach dotyczących przyszłości Europy.
20 lat temu pierwszy raz głosowaliśmy w wyborach do Europarlamentu.
- W przestrzeni naszego miasta możemy już zobaczyć kampanię nawiązującą do hasła z plakatu z 4 czerwca 1989 roku: „Nie śpij, bo Cię przegłosują”. Tym razem miasto Gdańsk prezentuje je w barwach unijnych, europejskich. To przecież już 20 lat naszego członkowska w Unii Europejskiej i 20 lat temu pierwszy raz głosowaliśmy w wyborach do Europarlamentu. – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Naszą rolę jako gminy, widzimy również jako tego, który zachęca do brania współodpowiedzialności za Unię Europejską. Ja wiem, że niektórym z nas może wydawać się, że decyzje, które zapadają w Parlamencie Europejskim w Brukseli są daleko od nas i czasami bywają niezrozumiałe. Myślę jednak, że jest wiele dowodów na to, że mają one wielki wpływ na nasze życie. Wyzwań, które stoją przed nami, których rozwiązanie będzie możliwe dzięki tej współpracy jest bardzo wiele.
Kto może głosować w wyborach?
Każdy, kto jest zameldowany w Gdańsku na pobyt stały lub dopisał się do stałego rejestru wyborców, widnieje w spisie. Taka osoba, w dniu wyborów może udać się do swojego lokalnego obwodu wyborczego i oddać głos na wybranego przez siebie kandydata lub kandydatkę.
W tych wyborach mogą wziąć udział także wszystkie osoby, które będą przebywać w naszym mieście czasowo. Do czwartku, 6 czerwca mają możliwość zmiany miejsca głosowania. Wniosek w tej sprawie należy złożyć osobiście lub online za pośrednictwem strony gov.pl. Wszyscy, którzy na czas wyborów z Gdańska wyjeżdżają lub chcą głosować w innym miejscu, niż adres zameldowania mają możliwość pobrania zaświadczenia do głosowania. Z takim dokumentem można głosować w dowolnej komisji na terenie całego kraju. Pobranie zaświadczenia jest odmiejscowione, co oznacza, że tę sprawę załatwimy w każdym urzędzie gminy. Należy to zrobić do czwartku, 6 czerwca.
Siedziby obwodowej komisji wyborczej, właściwe dla przypisanego adresu, znajdują się na stronie Państwowej Komisji wyborczej wybory.gov.pl.
W Gdańsku wszystkich formalności związanych z udziałem w wyborach można dokonać w jednym z trzech Zespołów Obsługi Mieszkańców:
- Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 1 - Partyzantów 74; stanowiska nr 1, 2, 3, 4, 5, 6
- Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 3 - Nowe Ogrody 8/12; stanowiska nr 2, 3, 12, 13, 14, 15, 16
- Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 4 - Wilanowska 2; stanowisko nr 5, 6, 7, 9
- Jeżeli ktoś mieszka, bądź będzie przebywał w Gdańsku w dniu wyborów, a nie jest tutaj zameldowany, może zgłosić zmianę miejsca głosowania – mówił Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich. - Bardzo ważna informacja dla wszystkich osób, które trafiłyby w okresie przedwyborczym do szpitala. W szpitalach mamy również stałe obwody głosowania i takie osoby będą mogły wziąć udział w głosowaniu. Jeżeli ktoś w okresie od 6 do 9 czerwca z niego wyjdzie, wówczas udaje się na głosowanie do swojej komisji z wypisem ze szpitala.
Głosowanie dla obywateli Unii Europejskiej
W wyborach do Europarlamentu biorą udział posiadający prawa wyborcze obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej.
Głosowaniu obywateli Unii Europejskiej w wyborach w Polsce można podzielić na dwie grupy:
- Obywatele Unii mieszkający na stałe w Polsce
- Obywatele Unii przebywający czasowo
Obywatele Unii mieszkający na stałe w Polsce, jeżeli nie mają polskiego paszportu a chcą głosować tak jak obywatele polscy – składają wniosek o wpisanie do Centralnego Rejestru Wyborców wskazując miejsce stałego zamieszkania w Polsce. Po wpisaniu głosują zgodnie z tym miejscem zamieszkania na kandydatów z danego okręgu wyborczego. Obywatele Unii przebywający w Polsce czasowo zgłaszają się do swoich konsulatów lub ambasad i biorą udział w wyborach zgodnie z zasadami określonymi przez poszczególne kraje.
By otrzymać karty wyborcze należy okazać dowód osobisty. W dniu wyborów, wyborca otrzyma jedną kartę do głosowania. Na niej wskazuje wybranego przez siebie kandydata.
Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością albo te, które (najpóźniej w dniu wyborów) ukończą 60 lat, mogą głosować korespondencyjnie. Wniosek w tej sprawie można złożyć do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku do poniedziałku, 27 maja. Istnieje też możliwość oddania głosu przez pełnomocnika. Wniosek można złożyć do piątku, 31 maja do godz. 15.00 w jednym z Zespołów Obsługi Mieszkańców lub elektronicznie, za pośrednictwem serwisu gov.pl.
Bezpłatnie, do lokali wyborczych, zostaną dowiezieni również mieszkańcy z niepełnosprawnościami, którzy nie czują się na siłach, by samodzielnie dotrzeć na wybory. Potrzebę skorzystania z takiego przewozu można zgłosić dzwoniąc pod numer Gdańskiego Centrum Kontaktu 58 524 45 00 lub wysyłając mail na adres: kontakt@gdansk.gda.pl.
- Jak zwykle staramy się też pomagać wszystkim tym, którzy samodzielnie nie są w stanie udać się na wybory. Można zamówić taki transport z miejsca zamieszkania do Komisji Wyborczej: wystarczy skontaktować się z Gdańskim Centrum Kontaktu, całodobowo podając imię, nazwisko i adres – dodaje Filipowicz.
Obwody w miejscach zamkniętych
Lokale wyborcze będą czynne od 7.00 do 21.00. W Gdańsku utworzonych zostanie 201 obwodowych komisji wyborczych. 186 z nich to obwody głównie w oparciu o placówki edukacyjne. Pozostałe to obwody w miejscach zamkniętych, takich jak szpitale, domy opieki oraz więzienia. W 13 obwodach będą mieścić się więcej, niż 3 komisje wyborcze. W tych miejscach, w celu sprawniejszego odnalezienia własnej komisji oraz bezproblemowego przeprowadzenia głosowania pomagać będą wolontariusze z Regionalnego Centrum Wolontariat.
W szpitalach, domach pomocy społecznej, czy więzieniach zostaną utworzone odrębne obwody głosowania. Przebywające tam osoby otrzymają karty do głosowania na bazie wykazów osób sporządzonych przez te placówki. Wyborca, który trafi do szpitala, do soboty 8 czerwca, również otrzyma karty do głosowania na podstawie wykazu przygotowanego przez szpital. Natomiast pacjenci, którzy znajdą się w szpitalu w niedzielę wyborczą, aby zagłosować muszą posiadać zaświadczenie o prawie do głosowania.
- Jak ważne są te wybory chyba nie muszę mówić. Jestem z tego pokolenia, które pamięta jeszcze, że bez paszportu nie można było przekroczyć granicy – mówiła Beata Dunajewska, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego. - Przez 14 lat będąc radną miałam okazję patrzeć, jak Gdańsk się zmienia. Mam tutaj na myśli rewitalizację między innymi takich dzielnic jak Letnica, Nowy Port, a ostatnio Biskupia Górka. Te pieniądze częściowo pochodzą z budżetu miasta, ale w dużej części są to pieniądze europejskie. W ostatnim czasie odblokowane zostały pieniądze z KPO. Czekaliśmy na nie bardzo długo. Stoimy przed ostatnią perspektywą, z której dla Polski mogą płynąć duże pieniądze. Także ważne jest to, kto w Europarlamencie zasiądzie i jak bardzo będzie zaangażowany w pozyskiwanie pieniędzy na rewitalizację, na rozwój transportu i na inne cele, również zielone.
W pełnym zrozumieniu przepisów wyborczych może pomóc filmik stworzony przez Państwową Komisję Wyborczą:
fot. www.gdansk.pl