Dariusz Wołodźko
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 13:30
Wybory do Gdańskiej Rady Seniorów – zgłaszanie kandydatów do 21 maja
Wybory do Gdańskiej Rady Seniorów odbędą się 20 czerwca. Radnymi mogą zostać osoby zamieszkałe na terenie Gdańska, które w tym roku ukończą 60 lat. Zgłoszenia kandydatów należy dokonać do 21 maja.
Zgłoszenia dokonuje się poprzez dostarczenie stosownych dokumentów do: Kancelarii Urzędu Miejskiego, Zespołu Obsługi Mieszkańców lub Biura Rady Miasta Gdańska, w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Zapraszamy mieszkanki i mieszkańców Gdańska spełniających kryteria wiekowe do aktywnego udziału w nadchodzących wyborach. To doskonała okazja, aby mieć realny wpływ na decyzje dotyczące ważnych aspektów życia seniorów w naszym mieście – Wasz głos ma znaczenie!
Czym jest Gdańska Rada Seniorów
Rada Seniorów w Gdańsku została powołana w 2018 roku. W wyborach wyłoniono wtedy 31 osób, w większości przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz gdańskich seniorów. W pierwszej kadencji zwołano 20 sesji i podjęto 35 uchwał (więcej o pierwszej kadencji Rady w artykule).
Rada ma charakter doradczy i inicjatywny. Współpracuje także z organami miasta w zakresie planowania i realizacji polityki senioralnej. W jej skład wchodzi 34 członków, przedstawicieli osób starszych oraz podmiotów działających na rzecz osób starszych.
Kto może zgłosić kandydata?
Kandydata na radnego – seniora może zgłosić grupa co najmniej 30 mieszkańców na Załączniku Nr 2 do Statutu Gdańskiej Rady Seniorów (24.76 KB, docx) oraz listę mieszkańców popierających kandydata stanowiącą Załącznik Nr 3 do Statutu Gdańskiej Rady Seniorów (23.16 KB, docx). Jeden mieszkaniec może poprzeć nie więcej niż jednego kandydata.
Zgłaszającym mogą być również:
- organizacje pozarządowe działające na rzecz seniorów,
- grupa 7 Radnych Miasta Gdańska,
- Gdańskie Kluby Seniora,
- podmioty prowadzące uniwersytety trzeciego wieku,
- Gdańska Rada Działalności Pożytku Publicznego,
- Rady Dzielnicy.
W tym wypadku, wymienione grupy i organizacje dokonują zgłoszenia poprzez Załącznik Nr 1 do Statutu Gdańskiej Rady Seniorów (24.43 KB, docx) .
Szczegółowe informacje znajdziemy w Biuletynie Informacji Publicznej.
Wybory – 20 czerwca
Głosowanie zostanie przeprowadzone w godzinach 8:00-18:00 w siedzibie Rady Miasta Gdańska, Nowy Ratusz, ul. Wały Jagiellońskie 1.
Wyboru członków Rady, w głosowaniu tajnym dokonują: Radni Miasta Gdańska (34 głosy), Przewodniczący Rad Dzielnic (35 głosów), Prezydent Miasta Gdańska oraz członkowie Gdańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (18 głosów). Łącznie do udziału w głosowaniu uprawnionych jest 88 osób. Więcej informacji w Statucie Gdańskiej Rady Seniorów.
Gdańsk w światowej sieci miast przyjaznych osobom starszym
Warto przypomnieć, że Miasto Gdańsk dołączyło w marcu tego roku do grona miast przyjaznych starzeniu się. W sieci, zrzeszającej ponad 1500 miast i społeczności, znajdują się miejscowości i organizacje z ponad 50 krajów. Celem inicjatywy jest wymiana dobrych praktyk i współpraca na rzecz seniorów, a także zyskanie dostępu do wyników specjalistycznych badań, analiz i rekomendacji. Do sieci należy m.in. wiele miast Stanów Zjednoczonych i Australii, a także z Ameryki Południowej, Azji i Europy.