Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Pomnik Tym co za polskość Gdańska. Uroczystość rocznicy zakończenia II WŚ, fot. D. Paszliński
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 10:30

Majowe uroczystości patriotyczne

Podczas miejskich uroczystości w Gdańsku zostanie upamiętniona 79. rocznica zakończenia II wojny światowej, Dzień Europy, Dzień Pamięci Polaków zamordowanych Ponarach, 89. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego i Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945. W programie obchodów znalazło się m.in. uroczyste podniesienie flagi Unii Europejskiej na maszt, złożenia kwiatów i historyczne wspomnienia przy ważnych dla miasta pomnikach oraz koncert carillonowy. 

Na 8 maja przypada 79. rocznica zakończenia II wojny światowej. Tego dnia, o godzinie 14.00 samorządowcy i kombatanci złożą biało-czerwone wieńce u stóp pomnika „Tym, co za polskość Gdańska”, który znajduje się przy ul. Podwale Przedmiejskie. Uroczystość odbędzie się przy udziale Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. W programie zaplanowano także modlitwę międzywyznaniową, apel pamięci  i odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. W wydarzeniu weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, przedstawiciele środowisk kombatanckich, poczty sztandarowe, młodzieży wraz z nauczycielami i goście.

9 maja - Dzień Europy 

Dzień Europy świętowany jest corocznie 9 maja. W Gdańsku także nie zabraknie wydarzeń tym związanych. Obchody odbędą się na górze Gradowej, gdzie w czwartek o godzinie 9.00 na maszt podniesiona zostanie europejska flaga. Jest ona symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Flagi pojawią się także na głównych arteriach miasta. W wydarzeniu na Górze Gradowej weźmie udział prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Przygotowano także flagi dla mieszkańców.

Na ten dzień, o godz. 13.00 zaplanowano koncert carillonowy. Na wieży kościoła św. Katarzyny zagra Wojciech Lauer. W programie muzyka z krajów członkowskich UE i ich narodowe hymny. Koncertu opatrzonego komentarzem prowadzącego, będzie można wysłuchać również na Facebooku Carillony gdańskie - Muzeum Gdańska

10 maja - Dzień Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941-1944 w Ponarach koło Wilna 

W Gdańsku upamiętnieni zostaną pomordowani w Ponarach - ofiary największej zbrodni popełnionej podczas okupacji niemieckiej na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej. Uroczystość przy udziale orkiestry z Morskiego Oddziału Straży Granicznej, a także asysty wojskowej z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbędzie się w piątek, 10 maja o godz. 11.00 u stóp Pomnika Ponarskiego na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku. W programie przewidziano odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, wystąpienia oficjalne, modlitwę, apel pamięci w wykonaniu harcerzy z Chorągwi Gdańskiej Związku Harcerstwa Polskiego oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przy pomniku Ponarskim, który stoi przy Kwaterze Sybiraków głównej alei cmentarza Łostowickiego, po lewej stronie, około 150 metrów za pomnikiem Golgota Wschodu.

12 maja - 89. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego 

Uroczystości upamiętniające Józefa Piłsudskiego mają swoją tradycję w Gdańsku od 18 lat. Uczczenie rocznicy 89. śmierci marszałka odbędzie się w niedzielę, 12 maja, o godz. 11.00 u stóp pomnika na placu Józefa Piłsudskiego u zbiegu al. Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego na Strzyży. W programie przewidziano odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, wystąpienia oficjalne, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów i odegranie Marsza I Brygady. W uroczystości wezmą udział m.in. przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Gdański oraz samorządowcy. Po wydarzeniu zaplanowano poczęstunek z kuchni polowej.

18 maja - Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945 

W 80. rocznicę zakończenia bitwy pod Monte Cassino upamiętniony zostanie Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych Na Zachodzie 1939-1945.  Uroczystość odbędzie się w sobotę, 18 maja o godz. 10.00 pod Pomnikiem Stanisława Maczka na placu imienia generała u zbiegu ulic Chopina i Wojska Polskiego na Strzyży. W programie przewidziano odegranie hymnu państwowego RP, wystąpienia oficjalne, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów oraz odegranie Pieśni Wojskowej – Czerwone maki na Monte Cassino.   

Program 

8 maja - 79. rocznica zakończenia II wojny światowej 

  • 14.00 - uroczystość pod Pomnikiem „Tym, co za Polskość Gdańska” - ul. Podwale Staromiejskie. W wydarzeniu weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

9 maja - Dzień Europy 

  • 09.00 - podniesienie flagi europejskiej na Górze Gradowej. W wydarzeniu weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 
  • 13.00 - koncert carillonowy z wieży kościoła św. Katarzyny - Wojciech Lauer 

10 maja - Dzień Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941-1944 w Ponarach koło Wilna

  • 11.00 - uroczystość pod Pomnikiem Ponarskim na Cmentarzu Łostowickim 

12 maja - 89. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego

  • 11.00 - uroczystość pod Pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na placu jego imienia 

18 maja - Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945

fot. www.gdansk.pl

Załączniki