Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Patriotyczny maj - briefing prasowy, fot Grzegorz Mehring (4)
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:42

Wspólna celebracja tradycji i wartości. Patriotyczne uroczystości majowe w Gdańsku

Piknik z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, uroczyste podniesienia flag na maszt, carillonowe koncerty oraz inscenizacja przysięgi mieszczan, to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla mieszkańców Gdańska, aby wspólnie uczcić majowe rocznice. Nadchodzący miesiąc obfituje w wiele patriotycznych uroczystości skłaniających zarówno do świętowania, jak i do refleksji.

- Zbliżające się pierwsze dni maja, to czas kojarzony z wypoczynkiem. W Gdańsku nie zapominamy jednak o najważniejszych świętach – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - 1 maja uczcimy 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji na Targu Węglowym organizujemy piknik, aby w rodzinnej, społecznej atmosferze podzielić się efektami bycia w UE. W Gdańsku i na Pomorzu, dzięki finansom pochodzącym z Unii Europejskiej, powstały duże inwestycje. To także zmiana społeczna, która nastąpiła w Polsce. Spotkajmy się o godzinie 12.00, aby wspólnie odśpiewać że hymn Unii Europejskiej i hymn Rzeczpospolitej Polskiej, a następnie korzystajmy z atrakcji i świętujmy doceniając, ile zyskujemy będąc razem we wspólnocie. W maju będziemy celebrować także Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, Święto Konstytucji 3 Maja oraz rocznicę zakończenia II wojny Światowej i Dzień Europy. Zachęcam do udziału w wydarzeniach, odbierania flag, które przygotowaliśmy i ozdabiania okien, domów i balkonów. Bądźmy razem, świętujemy, pamiętajmy o historii i myślmy o przyszłości – dodała prezydent Gdanska.

20 lat Polski w Unii Europejskiej. Zjednoczeni w różnorodności

W rocznicę wejścia Polski do Unii, w środę, 1 maja, nad miastem będzie górowała europejska flaga. Uroczyste podniesienie flagi UE na najwyższy w Gdańsku maszt, który znajduje się na Górze Gradowej odbędzie się o godzinie 10.00. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Podczas uroczystości rozbrzmi także Oda do radości – finałowa kantata z IX symfonii Ludwiga van Beethovena. Hymn Europy na mobilnym carillonie wykona Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska, będzie można usłyszeć także dźwięk repliki trąbki z XVIII wieku.

Następnie, w godz. 12.00 – 17.00 na Targu Węglowym odbędzie się piknik pn. Zjednoczeni w różnorodności

- W ramach tego wydarzenia przygotowywane są atrakcje dla osób w różnym wieku. Odbędą się m.in. targi krajów członkowskich Unii Europejskiej, podczas których będą prezentowane tradycje, kultura oraz potrawy z tych krajów. Powstanie tam także strefa edukacji, gdzie pokażemy jak Gdańsk i cały region zmieniały się w czasie 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej, a strefa „Smaki Europy”, gdzie food trucki z różnych miejsc zabiorą nas w kulinarną podróż po naszym kontynencie. Dostępna tam będzie także przestrzeń dla dzieci, gdzie organizowane będą konkursy, gry oraz inne atrakcje dla najmłodszych. Warto przyjść całymi rodzinami na to wydarzenie – mówił Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. – Nie zabraknie również ważnych symboli. Wspólnie odśpiewamy hymny: Polski i Unii Europejskiej. Zaprosimy także wszystkich mieszkańców do zrobienia sobie wspólnego zdjęcia z lotu ptaka celebrując poczucie przynależności do wspólnoty europejskiej.

Polska jest członkiem Unii Europejskiej już od 20 lat. Przez te wszystkie lata, dzięki wymianie doświadczeń oraz środkom jakie udało się pozyskać z UE, Gdańsk i cały kraj dzięki inwestycjom przeszły ogromną metamorfozę. Dzięki wspólnocie kraje członkowskie są w stanie o wiele efektywniej radzić sobie z przezwyciężaniem wielu współczesnych wyzwań i problemów.

Efektem dotychczasowych działań miasta, spółek miejskich, gdańskich uczelni, instytucji kultury i biznesu są liczne projekty inwestycyjne, służące polepszeniu jakości infrastruktury, ochronie środowiska naturalnego, kształceniu na europejskim poziomie i poprawie konkurencyjności naszego regionu. W latach 2004-2020 Gdańsk dzięki wsparciu UE zainwestował 4,8 mld zł.

Na Pomorzu planowane są przedsięwzięcia m.in. związane z efektywnością energetyczną, odnawialnymi źródłami energii, przystosowaniem do zmian klimatu, ekologicznym transportem.  Ponadto środki mają być przeznaczane na edukacji, działania dot. aktywności zawodowej mieszkańców regionu czy świadomości roli profilaktyki i zdrowego trybu życia w zapobieganiu chorobom.

2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

- Przed nami obchody bardzo ważnych, polskich patriotycznych rocznic. W Gdańsku możemy być dumni z tego, jak w tych dniach świętujemy. Gdańszczanie pokazują, jak robić to w sposób otwarty, radosny i podniosły. Jako gdańszczanin, jako Polak, jako Europejczyk jestem z tego bardzo dumny. Zachęcam wszystkich, żebyśmy kolejny raz pokazali, jak powinno się obchodzić te ważne dla nas wszystkich święta - mówi Maximilian Kieturakis, radny elekt w nadchodzącej kadencji Rady Miasta Gdańska.

Biało-czerwone barwy i flaga RP są symbolem patriotycznych wartości, jednoczących wszystkich Polaków. 2 maja w Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, przy akompaniamencie carillonu mobilnego i trąbki, ogromnych rozmiarów państwowa flaga zostanie podniesiona na 42-metrowy maszt na Górze Gradowej. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. Na uczestników wydarzenia będą czekały do odbioru flagi.

Następnie odbędzie się pokaz artyleryjski w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk. Lufa o wadze 130 kg, koła średnicy 110 cm, laweta długości 230 cm. O godzinie 12.15 na Górze Gradowej będzie można zobaczyć i usłyszeć jak wygląda wystrzał z repliki armaty o imieniu Elżbieta, która została nazwana na cześć żony Jana Heweliusza, patrona Hevelianum. 

Godnie z symbolem

Biało-czerwona flaga, godło z białym orłem w koronie i Mazurek Dąbrowskiego - to symbole naszej państwowości. To najważniejsze znaki, wokół których gromadzi się wspólnota obywateli Rzeczypospolitej i które wyrażają naszą tożsamość. Kiedy podczas patriotycznych uroczystości czy innych doniosłych wydarzeń w życiu każdego mieszkańca Gdańska chcemy w sposób szczególny poczuć łączącą nas więź, odwołujemy się właśnie do tych symboli. Dla nas, Polek i Polaków, są one wyjątkowo cenne.

Gdańszczanki i gdańszczanie zachęcani są do wspólnego, symbolicznego świętowania i ozdobienia balkonów i okien w biało-czerwone barwy. A jak należy postępować z narodowym flagą, czym jest bandera i jak ją odróżnić od flagi RP? Warto pamiętać o tym, że flaga prezentowana w miejscu publicznym musi być zawsze czysta i mieć czytelne, wyraziste barwy. Nie może być pomięta, postrzępiona lub wypłowiała. Nie wolno też umieszczać na niej żadnych napisów i rysunków.

Biało-czerwony Gdańsk

Aby uczcić Dzień Flagi oraz następujące po nim Święto Konstytucji Trzeciego Maja, miasto ozdobią narodowe barwy. Także w tych dniach po zmroku na biało-czerwono rozświetlą się wybrane miejskie obiekty i pomniki.

Od zmierzchu do świtu w dniach 2-3 maja na biało-czerwono podświetlone zostaną:

 • pomnik Anny Walentynowicz we Wrzeszczu;
 • pomnik Józefa Piłsudskiego na Strzyży
 • pomnik Tym, co za polskość Gdańska przy Podwalu Staromiejskim
 • pomnik Poległych Stoczniowców 1970 na Placu Solidarności
 • Wiadukt przy ul. Uczniowskiej - przy stadionie

Święto Konstytucji 3 Maja

233 lat temu, 3 maja w Warszawie uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Na pamiątkę tego wydarzenia w Gdańsku zabrzmią dzwony, mieszkańcy będą mogli wysłuchać carillonowego koncertu, obejrzeć historyczną zmianę warty pod wieżą więzienną w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk i inscenizację przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi i Rzeczpospolitej, która odbędzie pod Dworem Artusa. Gdańscy samorządowcy uczczą 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, o godz. 11.00 składając kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. 

Pokój i pojednanie

Uchwalenie Konstytucji Rzeczypospolitej uczci w Gdańsku dźwięk dzwonów z wieży kościoła na Starym Mieście. W środę o godzinie 10.45 Konfraternia Dzwonników kościoła św. Katarzyny przez 15 minut wprowadzi ręcznie w ruch serca dzwonów, które towarzyszą gdańszczankom i gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta i kraju. Jednym z nich będzie „Pokój i Pojednanie”. To drugi pod względem wielkości instrument z zespołu carillonów kościoła św. Katarzyny. Ten ważący 2,4 tony dzwon, którego łacińska nazwa brzmi Pax et Reconcilatio, został osobiście poświęcony przez papieża Jana Pawła II w 1987 roku.

Z wieży kościoła św. Katarzyny świętowanie dźwiękiem dzwonów przeniesie się do Ratusza Głównego Miasta. Tam o godzinie 13.00 będzie można wysłuchać koncertu carillonów i trąbek. Wraz z Moniką Kaźmierczak, carillonistką miejską wystąpią znani trębacze Paweł Hulisz oraz Emil Miszk. Utwory patriotyczne, w tym Hymn Narodowy oraz kompozycje Stanisława Moniuszki, wykonane zostaną na carillonie oraz replice trąbki historycznej XVIII-wiecznego trąbomistrza Johanna Wilhelma Stritzke. Koncertu będzie można wysłuchać na żywo i online na facebooku carillonów gdańskich.

Vivat Gdańsk! Vivat Rzeczpospolita!

- Długi weekend majowy, Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk, zaczyna już w najbliższą sobotę, 27 kwietnia, wielkim otwarciem Twierdzy Wisłoujście wspólnie z Muzeum Gdańska – mówi Krzysztof Kucharski ze stowarzyszenia. - W piątek, 3 maja tradycyjnie już od 12 lat, o godzinie 15.00 pod Wieżą Więzienną nastąpi historyczna zmiana warty. Żołnierze Garnizonu Gdańskiego w mundurach gdańskich z osiemnastego wieku przywitają gości, gdańszczanki, gdańszczan oraz turystów odwiedzających nasze miasto. Po inscenizacji zmiany warty przechodzimy pod Dwór Artusa i tam na przedprożu wszyscy wspólnie złożymy przysięgę na wierność miastu i Rzeczpospolitej. Tekst przysięgi pochodzi z końca siedemnastego wieku. I osobno złożą go mieszkańcy Gdańska osobno, osobno Ci, którzy tylko jakiś czas u nas przebywają. Zapraszamy oczywiście do zabrania ze sobą akcentów patriotycznych: flag, przypinek i biało-czerwonych szalików .

Odświętna, historyczna zmiana warty w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, która odbędzie się o godz. 15.00 pomiędzy Wieżą Więzienną a Złotą Bramą. Następnie zaplanowano przemarsz ul. Długą pod Dwór Artusa, gdzie na godz. 15.30 na zaplanowano inscenizację przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi I Rzeczpospolitej. Tam rekonstruktorzy w strojach z epoki złożą przysięgę na podstawie oryginalnego tekstu, którego tradycja sięga drugiej połowy XVII wieku. W XVII i XVIII wieku, by zostać obywatelem Gdańska, z czym wiązały się większe przywileje, należało złożyć przysięgę na wierność królowi i Rzeczypospolitej.

79. rocznica zakończenia II wojny światowej

Na 8 maja przypada 79. rocznica zakończenia II wojny światowej. tego dnia, o godzinie 14.00 samorządowcy i kombatanci złożą biało-czerwone wieńce u stóp pomnika „Tym, co za polskość Gdańska”, który znajduje się przy ul. Podwale Staromiejskie. Uroczystość odbędzie się z asystą wojskową. W programie zaplanowano także modlitwę międzywyznaniową, apel pamięci i odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

9 maja - Dzień Europy

Dzień Europy świętowany jest corocznie 9 maja. W Gdańsku także nie zabraknie wydarzeń tym związanych. Obchody rozpoczną się na górze Gradowej, gdzie o godzinie 9.00 na maszt podniesiona zostanie europejska flaga. Jest ona symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Flagi pojawią się także na głównych arteriach miasta.

Podczas uroczystości na Górze Gradowej mieszkańcy będą mogli odebrać flagi. Przygotowano 75 flag Unii Europejskiej i 75 flag Polski.

Na ten dzień także zaplanowano koncert carillonowy. O godz. 13.00 z wieży Ratusza Głównego Miasta carillonista Wojciech Lauer wykona hymny krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Harmonogram uroczystości

1 maja (środa) - Rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

 • 10:00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi europejskiej przy akompaniamencie carillonu mobilnego. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
  11:00-17.00 Targ Węglowy. Piknik 20 lat w UE. Zjednoczeni w Różnorodności

2 maja (czwartek) - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

 • 12:00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi państwowej RP przy akompaniamencie carillonu mobilnego. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji.

3 maja (piątek) - Święto Narodowe Trzeciego Maja

 • 11:00 / pomnik króla Jana III Sobieskiego / złożenie kwiatów. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.
 • 13:00 / wieża Ratusza Głównego Miasta / świąteczno-patriotyczny koncert carillonowy
 • 15:00 / Wieża Więzienna przy Katowni / uroczysta historyczna Zmiana Warty
 • 15:30 / Dwór Artusa / inscenizacja przysięgi na wierność królowi i Rzeczypospolitej

8 maja (środa) - 79. rocznica zakończenia II wojny światowej

 • 14:00 / pomnik Tym, co za polskość Gdańska / ul. Podwale Staromiejskie / uroczystość patriotyczna

9 maja (czwartek) - Dzień Europy

 • 9:00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi europejskiej
 • 12:05 / wieża Ratusza Głównego Miasta / koncert

fot. www.gdansk.pl

Załączniki