Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Budynek sportowo-rekreacyjny
Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Marcin Dajos
Międzynarodowe Targi Gdańskie

Data publikacji 15:27

Boiska przy SP 49 już gotowe. Budowa basenu we Wrzeszczu ruszy w tym roku

Miasto przekazało nowe boiska sportowe oraz plac zabaw Szkole Podstawowej nr 49 w Gdańsku. Jest to część inwestycji związanej z planowaną budową basenu we Wrzeszczu, u zbiegu al. Legionów i ul. Kościuszki. Bodowa ruszy w drugiej połowie 2024 roku. Planowany koszt inwestycji to blisko 77 mln zł.

Boiska wielofunkcyjne o wymiarach 17x25,10 m oraz 12x19,40 m z niezbędną infrastrukturą sportową, plac zabaw, bieżnia, wewnętrzny układ drogowy wraz z miejscami postojowymi, monitoring i oświetlenie obszaru, a także zieleń i ogrodzenie terenu zostały przekazane w środę Szkole Podstawowej nr 49 przy al. Legionów 11 w Gdańsku. Nowa infrastruktura będzie służyć uczniom i nauczycielom placówki już od obecnego roku szkolnego.

- Bardzo dobre wiadomości dla Wrzeszcza. Cieszymy się, że Szkoła Podstawowa nr 49 zyskała nowoczesne przestrzenie do uprawiania sportu. Ale to nie koniec, bo w przeciągu najbliższych 2 lat, zapewne do końca 2026 roku, zostanie zakończona budowa basenu służącego nie tylko szkole, ale również społeczności Wrzeszcza - powiedziała podczas briefingu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska

Budowa nowej infrastruktury sportowej i rekreacyjnej to część inwestycji związanej z budową basenu u zbiegu al. Legionów i ul. Kościuszki. Na terenie, na którym powstanie pływalnia we Wrzeszczu, znajdowało się wcześniej boisko SP 49 oraz plac zabaw, które były już mocno zniszczone i wymagały gruntownej przebudowy.

- Chciałabym podziękować serdecznie wszystkim osobom, które się przyczyniły do tego, że ten obiekt jest gotowy. Wiem też, że jako osoba na starcie przygody zawodowej, mam wsparcie wspaniałych radnych, którzy na każdą prośbę szybko odpowiadają. Wiem, że w Wydziale Edukacji są przyjazne osoby, które pomagają w tym, żeby realizować jak najlepiej te zadania, które mam przed sobą. Liczę na to, że w przyszłości ten basen będzie wzbogaceniem oferty edukacyjnej dzielnicy i naszej szkoły – mówiła Marta Badowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 49

Szkoła dostanie do użytku także linarium – powstanie po zakończeniu budowy basenu, ponieważ znajdzie się na jego terenie. Koszt inwestycji związanej z wybudowaniem boiska i placu zabaw wyniósł 2,2 mln zł netto.

- Wrzeszcz dzisiaj się cieszy, cieszą się dzieci, które chodzą do SP 49. Jest to ostatnie boisko we Wrzeszczu, które czekało na modernizację i dzisiaj nastał ten ważny dzień. To także jedna z trudniejszych inwestycji, która była do zrealizowania. Warto podkreślić determinację i zaangażowanie dwóch pań dyrektorek tej szkoły, za co bardzo dziękuje. Druga bardzo istotna kwestia to budowa basenu, nie tylko dla dzielnicy Wrzeszcz, nie tylko dla dzieci z okolicznych szkół, ale także dla mieszkańców całego Gdańska - mówiła Emilia Lodzińska, Radna Miasta Gdańska.

- Włożono w to boisko dużo pracy, ale szczególnie postawy pań dyrektorek SP 49 pokazują, że jak się chce, to można i doskonale widać tego efekty. Cieszy mnie także basen. Wraz z Radą Rodziców braliśmy udział w wyłonieniu operatora pływalni. Będzie ona do południa funkcjonowała dla szkoły numer 49 i dla okolicznych szkół, ale później ma być dostępna dla mieszkańców. Jednym z moich postulatów było przygotowanie specjalnej oferty dla posiadaczy karty mieszkańca, żeby warunki były jeszcze bardziej korzystne i jak najliczniej mogli korzystać z tej inwestycji – dodał Krystian Kłos, Radny Miasta Gdańska.

- Dziękuję byłej pani dyrektor, Renacie Jurkiewicz oraz obecnej p.o. dyrektora Marcie Badowskiej, których determinacja pozwoliła tę inwestycję realizować – mówił Wojciech Błaszkowski, Radny Miasta Gdańska. - Pragnę też podziękować pani prezydent, która mimo trudnej sytuacji finansowej, obiecała wywiązać się z tego projektu. Dziś czekamy na basen, który już wkrótce się pojawi. Zachęcam młodzież, ale i starszych, aby jak najczęściej korzystali z tego obiektu.

Basen we Wrzeszczu

Inwestycją główną jest budowa obiektu sportowo-rekreacyjnego, składającego się z: basenu, sal fitness, zespołu saun i SPA oraz powierzchni z przeznaczeniem na najem usługowy wraz z pomieszczeniami konferencyjnymi.

- Każdy ma swoje miejsce w życiu miasta, także w rozwoju i funkcjonowaniu infrastruktury. My jako Międzynarodowe Targi Gdańskie zajmujemy się przemysłem spotkań i spędzania czasu wolnego i właśnie dlatego jesteśmy tutaj - mówi Andrzej Bojanowski, prezes zarządu MTG. - Nowa infrastruktura, która będzie oddana w trzecim kwartale 2026 roku, to nie tylko basen. Znajdzie się tam również między innymi sala, którą szkoła będzie mogła wykorzystywać na potrzeby swoich zajęć. Wierzę w to, że poprzez zmianę tej infrastruktury rozpoczniemy tutaj kolejny etap rozwoju nie tylko dla szkoły, nie tylko dla bezpośredniego sąsiedztwa, ale dla całej dzielnicy.

3-kondygnacyjny budynek basenu będzie posiadał następujące funkcje:

  • 25-metrowy, 6-torowy basen sportowy z ruchomym dnem
  • Basen do nauki pływania 6x10 m z ruchomym dnem o głębokości do 3,4 m i atrakcjami multimedialnymi
  • Powiązana z basenem strefa SPA z saunarium (6 saun) z szeregiem atrakcji, w tym 3 wannami z hydromasażem, pomieszczeniami wypoczynku i gabinetami masażu (5-7 pomieszczeń)
  • Dostępna od al. Legionów restauracja
  • Wielofunkcyjna sala dydaktyczno-konferencyjna z możliwością prowadzenia zajęć ruchowych np. gimnastyki korekcyjnej dla dzieci, rehabilitacji czy jogi
  • Trzy kondygnacje usługowe o funkcji rehabilitacyjnej (gabinety lekarskie) lub biurowej o łącznej powierzchni blisko 1500 m2

Na terenie inwestycji rozebrano już nieużywane pawilony, ogrodzono teren oraz usunięto warstwę wierzchnią i przeprowadzono prace saperskie. W zamian za usunięte pod budowę drzewa zostanie nasadzonych 110 nowych. Kolejnym etapem będzie złożenie pozwolenia na budowę – II kwartał 2024 r. W drugiej połowie 2024 roku rozpocznie się budowa.

Rolę inwestora Miasto Gdańsk powierzyło Międzynarodowym Targom Gdańskim SA. MTG dysponuje bowiem zasobami ludzkimi z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w budowie, aranżacji i zarządzaniu wielkopowierzchniowymi obiektami. Sprawdziły się zarówno przy budowie AMBEREXPO, jak i szpitala tymczasowego w czasie pandemii COVID-19. MTG dysponuje także doświadczeniem, jako operator infrastruktury publicznej oraz odpowiednim know-how i zapleczem technicznym celem podjęcia się nowej inwestycji, jaką stanowi projekt budowy kompleksu sportowo–usługowego przy al. Legionów i ul. Kościuszki. Projekt budynku wykonało MD Biuro Architektoniczne, natomiast prace wykonawcze prowadzi firma Correcto. Planowany koszt inwestycji to blisko 77 mln zł.

fot. www.gdansk.pl