Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

2024-04-03-przejazd-mevo-024 2500x1666
Zdjęcie portretowe: Izabela Kozicka-Prus

Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:21

Możliwe 70 proc. dofinansowania unijnego dla PKM Południe

Realizacja epokowego projektu jakim jest PKM Południe nabiera kształtów, po ostatnich negocjacjach możliwy jest wzrost dofinansowania unijnego nawet do 70 proc. Wartość inwestycji szacowana jest na około 2 mld zł. Druga linia PKM zamieni znacząco życie mieszkańców południowej części miasta.

6 minut - tylko tyle czasu zajmie przejazd Pomorską Koleją Metropolitarną  z pętli Świętokrzyska/Havla do Śródmieścia. Gdańscy i pomorscy samorządowcy symbolicznie przejechali w środę ten odcinek rowerami. Grupa zrobiła na tarasie trzy postoje w miejscach gdzie planowane są przystanki PKM: Madalińskiego, Trakt Św. Wojciecha i SKM Śródmieście.

-  Wspólnie z Samorządem Województwa Pomorskiego chcemy zbudować kolej wiodącą na Gdańsk Południe. Kolej, która będzie inna od tej PKM-ki, którą dziś znamy – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - To będzie historyczne przedsięwzięcie, zbudowane w środku bardzo gęsto zaludnionych dzielnic. Z pętli Łostowice-Świętokrzyska do Śródmieścia Gdańska PKM-ka pojedzie jedynie w 6 minut, tworząc lepszej jakości połączenia. Wokół przystanków powstaną centra aktywności, miejsca pracy oraz przestrzenie, gdzie mieszkańcy będą mogli nie tylko pracować, ale także odpoczywać. Dzisiaj jesteśmy już na etapie oceny ofert, które zostały złożone na projektowanie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Cała inwestycja szacowana jest na około 2 mld zł. Zwiększenie dofinansowania oznacza realne możliwości zebrania wkładu własnego przez miasto i samorząd województwa dla tej inwestycji.

-  To, co jest dobrą wiadomością i napawa optymizmem, to zmiana relacji finansowania, o której usłyszeliśmy niedawno - zaznaczył Mieczysław Stuk, marszałek województwa pomorskiego. - Oto polski rząd zaproponował, aby modernizacja linii kolejowej była w stosunku 70% do dofinansowania ze środków europejskich. Przypomnę, że poprzednio mówiliśmy o możliwości dofinansowania do 50%. Projekt staje się więc bardzo realny.           

Projekt PKM Południe

Projekt PKM Południe w odcinku aglomeracyjnym przewiduje budowę całkowicie nowej linii kolejowej od przystanku SKM Gdańsk Śródmieście przez południowe dzielnice Gdańska do Kowal, gdzie powstać ma duży węzeł przesiadkowy, skomunikowany z innymi środkami transportu i 3-poziomowym parkingiem na 2,1 tys. aut. Dzięki temu od samego początku będą mogli z niego korzystać również mieszkańcy sąsiednich gmin Pruszcz Gdański, Kolbudy i Żukowo.

PKM Południe będzie przedłużeniem linii SKM, więc pasażerowie z Kowal i wszystkich pozostałych nowych przystanków będą mogli dojechać pociągiem nie tylko do Gdańska Głównego, ale także bezpośrednio do Sopotu, Gdyni, Wejherowa – czyli wszędzie tam, dokąd obecnie dojeżdża SKM.

Na aglomeracyjnym odcinku PKM Południe powstanie 6 przystanków: Trakt Św. Wojciecha, Madalińskiego, Łostowice – Świętokrzyska, Niepołomicka, Wielkopolska, Świętokrzyska – Węzeł Kowale.

Z analiz ruchu wykonanych na potrzeby STEŚ wychodzi, że z nowej linii kolejowej korzystać może blisko 50 tys. pasażerów na dobę – 28 tysięcy na odcinku 1 od Traktu Św. Wojciecha do przystanku Łostowice-Świętokrzyska i 18 tysięcy na odcinku 2 – od Łostowic do węzła Kowale. To jeden z większych potencjałów, jeżeli chodzi o projekty kolejowe w całym kraju, o ile nie największy.

Koszty inwestycji według aktualnych szacunków to około 2 miliardów złotych (dla porównania koszt pierwszej PKM zamknął się w 1,1 mld zł).

Obecnie trwa przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej odcinka aglomeracyjnego PKM Południe i towarzyszących mu dwóch inwestycji drogowych. Zainteresowanych nim jest 6 konsorcjów firm z Polski, Hiszpanii i Niemiec. Najtańsza ze złożonych ofert wyceniona została na 30,2 mln zł, a najdroższa na 55,8 mln zł. PKM SA zaplanowała na realizację tego zadania niecałe 36 mln zł brutto. Wciąż trwa ocena złożonych ofert. Dokumentację współfinansują SWP i GMG (porozumienie podpisane w XI 2023).

https://pkm-poludnie.pl/o-inwestycji/planowany-przebieg/

fot. www.gdansk.pl/G. Mehring