Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 10:30
Punkty handlowe dla artystów plastyków – wyniki naboru 2024
Wybrano 22 artystów, którzy w nadchodzącym sezonie otworzą punkty handlowe na terenie Głównego i Starego Miasta. Twórcy będą mogli dzielić się swoją sztuką z turystami i mieszkańcami Gdańska. Ich dzieła dostępne będą na ul. Długiej, Długim Targu, Korzennej i Rybackie Pobrzeże.
Rozstrzygnięto nabór na miejsca wystawienniczo-handlowe w Gdańsku. Plastycy mogli ubiegać się o prowadzenie zorganizowanych punktów formie stoisk, gablot, stojaków oraz innych ekspozytorów i urządzeń wolnostojących przeznaczonych do prezentowania i sprzedawania własnej twórczości artystycznej z zakresu malarstwa, rysunku, grafiki, portretu, rzeźby, ceramiki, tkaniny, rękodzieła lub fotografii.
Miasto na ten cel przeznaczyło łącznie 33 miejsca. Wpłynęło 25 wniosków. Zainteresowanym sprzedażą swojej twórczość w sercu Gdańska przyznano 6 miejsc przy ulicy Długiej, 9 przy ul. Długi Targ i 1 przy ul. Korzennej. Dzieła sztuki będzie można kupić także w 6 miejscach przy ul. Rybackie Pobrzeże.
Decyzja komisji
Wnioski o przydzielenie punktu rozpatrywała komisja powołana przez prezydent Gdańska, w skład której wchodzili przedstawiciele:
- Biura Prezydenta ds. Kultury,
- Biura Architekta Miasta,
- Wydziału Gospodarki Komunalnej,
- Działu Użytkowania Przestrzeni Publicznej Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni,
- Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska,
- Związku Polskich Artystów Plastyków, Okręg Gdański,
- Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Komisja oceniała przede wszystkim wartość artystyczną przedstawionych prac. Pod uwagę brana była także dotychczasowa współpraca z oferentem, projekty punktu i deklarowany okres prowadzenia działalności.
Szczególne wymogi dotyczyły sprzedaży prac na obszarze Drogi Królewskiej (ul. Długa i ul. Długi Targ). Ze względu na dbałość o zachowanie i promocję dziedzictwa kulturowego Gdańska na tym obszarze dopuszcza się wyłącznie ekspozycję prac związanych z tematyką gdańską, zaliczającymi się do sztuki artystycznej. Na terenie Drogi Królewskiej dozwolone jest wystawianie i sprzedaż dzieł z dziedzin takich jak: malarstwo, grafika, linoryt czy fotografia. Nie dopuszcza się tam sprzedaży karykatur, elementów sztuki użytkowej ani innych wyrobów masowej produkcji.
Dalsze kroki
Otrzymanie w Biurze Prezydenta ds. Kultury potwierdzenia przydzielenia punktu handlowego jest podstawą do ubiegania się o następujące, obowiązkowe dokumenty w GZDiZ:
- akceptację wyglądu punktu handlowego,
- zezwolenia na zajęcie pasa drogowego wydawanego w formie decyzji administracyjnej - Wystawca zobowiązany jest do uiszczenia związanych z tym opłat,
- identyfikator punktu.
Informacje o programie Punkty handlowe dla plastyków
fot. www.gdansk.pl