Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

20240322093821 IMG 5371~2
Zdjęcie portretowe: Izabela Kozicka-Prus

Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:53

Alia - nowa mieszkanka Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

Żyrafa ugandyjska do Gdańska przyjechała z Budapesztu. Jej nowe imię zostało wylicytowane podczas tegorocznego, 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za 11 600 zł.

- Cieszymy się z każdego nowego mieszkańca, a w tym wypadku mieszkanki naszego zoo. To pierwsza dziewczyna, która dołączyła do męskiego stada żyraf. Robimy wszystko, aby nasz ogród zoologiczny rozwijał się i był coraz bardziej atrakcyjny dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska oraz turystów. Przypomnę tylko, że raz w roku można odwiedzić bezpłatnie zoo korzystając z karty mieszkańca  - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Cieszymy się również z celu charytatywnego, który realizujemy przy okazji przyjazdu żyrafy. Dziękuję państwu za udział w licytacji na bardzo szlachetny cel, jakim jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i wylicytowanie prawa do nadania imienia nowej mieszkance naszego zoo.

Licytacja imienia podczas tegorocznego finału WOŚP zakończyła się niebagatelną kwotą 11 600 zł.

- Wybraliśmy imię Alia, co z języka arabskiego oznacza niebo albo wzniosłość. Noszące je są silne, odważne, inteligentne i bardzo lojalne wobec swoich przyjaciół i rodziny. Jest to więc doskonałe imię dla żyrafy, która w przyszłości być może zostanie mamą – wyjaśniała wybór Agata Penkala, przedstawicielka firmy MDR Inwest Sp. z o.o. – Wzięliśmy udział w aukcji, bo bardzo kochamy zwierzęta i od zawsze wspieramy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a możliwość nadania imienia żyrafie uznaliśmy za pomysł oryginalny i ponadczasowy.

Gdańskie żyrafy

 - Po ponad 16 latach od otwarcia żyrafiarni jest to dla nas historyczna chwila, progi tego pawilonu przekroczyła dziewczyna. Zaczynamy hodowlę żyraf, której wcześniej w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym nie było – mówiła Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Na pewno na potomstwo przyjdzie nam trochę poczekać, ponieważ sama ciąża trwa około 450 dni.

Aktualnie w Gdańsku mieszka dwóch kawalerów: Wiechu i Aki. Wiechu przyjechał do Gdańska w 2008 roku jako jeden z pierwszych mieszkańców żyrafiarni. Ma 17 lat, jest już żyrafim staruszkiem, czeka go w Gdańsku spokojna emerytura. W ciągu ostatnich dwóch lat z naszego miasta wyjechały dwa samce, które założyły własne rodziny (Ignaś do Chorzowa, a Gienek do Beekse Bergen w Holandii). Akintunde zdrobniale nazywany Aki urodził się  12 lat temu w Emmen w Holandii. To właśnie on został wytypowany przez koordynatora gatunku do roli samca czołowego. Do kolegów dołączyła teraz samica prosto z Budapesztu.

- To był bardzo wymagający transport, który trwał ponad dobę, do tego musiała być również dodatnia temperatura, dlatego cała operacja była trzykrotnie przekładana – wyjaśnił Andrzej Gutowski, kierownik działu hodowlanego i zwierząt kopytnych. - Żyrafa podróżowała na stojąco, nie kładła się, ale już dziś nie widać po niej żadnego zmęczenia.

 Nowe, gdańskie imię żyrafy to Alia. Urodziła się 01.01.2017, jest córką Santany i Akina.

Żyrafie ciekawostki

Żyrafa ugandyjska zajmuję tereny sawannowe w Afryce Wschodniej. Od 2016 jest klasyfikowana jako gatunek narażony na wyginięcie.
Żyrafy żyją w niewielkich grupach lub samotnie. Liczba żyraf w grupie może wahać się od jednego do 66 osobników. Z reguły dzielą się na grupy jednopłciowe lub matki z dziećmi. Są aktywne głównie rano i wieczorem. Większość dnia spędzają na poszukiwaniu pokarmu i potrzebują niewiele snu – mniej niż 5 godzin. Często pasą się w towarzystwie, zebr, antylop i strusi, dzięki czemu zwierzęta w grupie są bardziej bezpieczne i mogą się nawzajem ostrzegać o niebezpieczeństwie. Duże drapieżniki są w stanie zagrozić jedynie młodym osobnikom. Dorosła żyrafa jednym kopnięciem może zabić lwa.

Podstawowym pokarmem są liście i młode pędy akacji, uzupełnienie diety stanowią kwiaty i owoce. W ciągu dnia żyrafa może zjeść ponad 50 kg liści! Dorosła żyrafa osiąga masę ciała od 830 do 1200 kg. Ciąża u żyrafy trwa ok. 450 dni. Młode pozostaje z matką do 22 miesiąca życia. W środowisku naturalny żyją średnio 10 lat, a w ogrodach zoologicznych dożywają nawet do ponad 20 lat.
Żyrafy są świetnie przystosowane do życia w trudnych warunkach. Mają bardzo dobry wzrok i słuch, dzięki systemowi termoregulacji nie grozi im przegrzanie.
W walce pomiędzy sobą żyrafy używają swoich szyj i ossikonów (rogi). Najczęściej można to zaobserwować u samców.

fot. www.gdansk.pl/ D. Paszliński