Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Godzina dla Ziemi, fontanna Neptuna, fot  Piotr Wittman
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 10:27

Godzina dla Ziemi także w Gdańsku

Godzina dla Ziemi WWF to ogólnoświatowa akcja, której celem jest refleksja nad zmianami klimatu oraz uwrażliwienie na problem nadmiernego zużycia energii.  W sobotę, 23 marca, o godz. 20.30 w Gdańsku na godzinę zgasną iluminacje wybranych miejskich obiektów. Zachęcamy mieszkańców do przyłączenia się do akcji i symbolicznego gestu troski o przyszłość naszej planety. Tegoroczna edycja wydarzenia w Polsce poświęcona jest rzekom.

- Rzeka to nie tylko woda płynąca w korycie. To coś znacznie cenniejszego. Rzeka to cały ekosystem, który tej wodzie towarzyszy: rośliny i zwierzęta żyjące w nurcie rzeki i w jej dolinie oraz te, które odwiedzają ją w czasie wędrówek czy tarła. To nasze dziedzictwo, które pilnie potrzebuje wsparcia, bo w złym stanie jest już 99,5 proc. polskich rzek. Im bardziej zdegradowany ludzkim działaniem ekosystem rzeczny, tym mniejsza odporność rzek na różnego rodzaju zanieczyszczenia i katastrofy – czytamy na stronie WWF.pl.

Organizacja wystosowała także petycję do Premiera w sprawie zmiany zarządzania rzekami.

W symbolicznym geście

Co roku w akcji Godzina dla Ziemi bierze udział ponad 170 państw. Dotychczas zgasło m.in. oświetlenie Opery w Sydney, Bramy Indii w Bombaju, Piramid w egipskiej Gizie, Bazyliki św. Piotra w Watykanie, Wieży Eiffla, Pałacu Buckingham w Londynie oraz Empire State Building w Nowym Jorku, natomiast w Polsce kilkaset obiektów jak np. Pałac Kultury i Nauki, wszystkie mosty oraz Stadion Narodowy w Warszawie oraz katowicki Spodek.

Gdańsk został zaproszony do grona dziesiątek miast w Polsce i na świecie oraz do wyłączenia świateł charakterystycznych budynków i obiektów publicznych.

W ramach tegorocznej akcji, 23 marca o godz. 20.30 na godzinę, zgasną iluminacje następujących obiektów i budynków:

  • Złota Brama
  • Zespół Przedbramia – Katownia i wieża więzienna
  • Zielona Brama
  • Nowy Ratusz, budynek Rady Miasta Gdańska
  • fontanna Neptuna

Do akcji przyłącza się także Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wyłączając oświetlenie w głównej siedzibie MOPR i w Centrach Pracy Socjalnej w dzielnicach Gdańska.