Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 16:30
Drony w mieście - twoja opinia jest ważna
Trwają badania opinii mieszkańców Gdańska na temat wykorzystania dronów w mieście. Interaktywne ankiety realizowane w ramach projektu CITYAM: Przygotowanie miast do zrównoważonej miejskiej logistyki powietrznej (z ang. Urban Air Mobility) zaplanowano w kilku miastach w regionie Morza Bałtyckiego np. Sztokholmie czy Helsinkach.
W realizowanych do 28 marca badaniach, można wypowiedzieć się, jakie zastosowania dronów są akceptowalne, gdzie mogłyby zostać usytuowane miejsca startów i lądowań oraz jakie kwestie związane z użytkowaniem dronów wymagają szczególnej uwagi.
Podczas gdy badanie prowadzi Urząd Miejski w Gdańsku, te same pytania postawione będą mieszkańcom Helsinek, Tallina, Tartu, Rygi, Sztokholmu czy Hamburga.
W Gdańsku link do interaktywnego kwestionariusza otrzymali subskrybenci biuletynu rozsyłanego do posiadaczy Karty Mieszkańca. Ankieta, którą wypełniło już ponad 2300 osób w samych Gdańsku, dostępna jest online.
- Miejska logistyka powietrzna to nowa forma mobilności, która znacząco wpłynie na praktyki planowania miejskiego. Samorządy powinny przygotować się na lepsze zrozumienie tego zagadnienia, współpracując z mieszkańcami, firmami i instytucjami. To główne założenia projektu CITYAM, dofinansowanego z programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego - mówi Magdalena Szymańska, z Wydziału Gospodarki Komunalnej, lokalna koordynatorka projektu.
Liderem projektu jest organizacja Forum Virium Helsinki, a w międzynarodowym konsorcjum Gdańsk korzysta z doświadczeń miast, w których potencjał dronów został już w większym stopniu zbadany, m.in. Helsinek, Sztokholmu, Tallina i Hamburga.
Projekt CITYAM wyposaża miasta w narzędzia usprawniające zarządzanie przestrzenią powietrzną w obliczu rosnącej skali wykorzystania dronów. Działania obejmują m.in. wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie wykorzystywania bezzałogowych statków powietrznych. Ważnym aspektem jest również kształtowanie potencjału i podnoszenia świadomości wśród urbanistów. W oparciu o doświadczenia trzech wiodących miast partnerskich wypracowywane są sposoby i rozwiązania włączenia UAM do planowania miejskiego. Celem jest przygotowanie się na przyszłość, w której miejska logistyka powietrzna będzie powszechna.