Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 17:03
Forum Młodzieży - Niebieskie Trampki ze wsparciem miasta na kolejne lata
Projekt Forum Młodzieży - Niebieskie Trampki powstał z inicjatywy Forum Gdańsk i realizowany jest we współpracy z Fundacją FOSA i miastem. To unikatowy projekt w skali kraju, który polega na wejściu w naturalne środowisko przebywania grup młodzieżowych, wykorzystaniu pracy specjalistów w formie streetworkingu oraz zapewnieniu potrzebującym psychicznego wsparcia, ale także bezpiecznej przestrzeni do nawiązywania relacji i spędzania wolnego czasu. 27 lutego podpisano umowę pomiędzy miastem Gdańsk i Fundacją FOSA na wsparcie finansowe działań do 2026 roku.
Umowa została zawarta na realizację zadań w ramach Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024 -2026.
- Dane Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że do 2030 roku depresja będzie jedną z najczęściej wykrywanych chorób na całym świecie. We współpracy z organizacjami pozarządowymi z Radą Miasta i moimi współpracownikami szukamy różnych inicjatyw, które pozwalają zapobiegać poważnym chorobom cywilizacyjnym, a taką właśnie jest depresja – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska - W ubiegłym roku gdańska Rada Miasta Gdańska przegłosowała kolejny etap Gdańskiego Programu Wsparcia Zdrowia Psychicznego. To kompleksowy program, który powstał i jest realizowany we współpracy z różnymi organizacjami pozarządowymi, w tym także z Fundacją FOSA, która prowadzi Forum Młodzieży Niebieskie Trampki. Nie jest tu dzisiaj głucho i pusto. Młodzi ludzi mówią, że spędzają tu czas, nie są sami, mają koleżanki, kolegów, a do tego są dorośli, którzy wsłuchują się w ich potrzeby i zawsze pomogą.
Forum Młodzieży - Niebieskie Trampki znajduje się na parterze Centrum Handlowego Forum Gdańsk. Działanie jest unikatowe, a miejsce powstało w ramach współpracy między podmiotem prywatnym, czyli CH Forum Gdańsk, organizacją pozarządową, czyli Fundacją FOSA, oraz samorządem – miastem Gdańsk. Inicjatywa powstała w 2019 roku, kiedy Forum Gdańsk szukało wsparcia specjalistycznego dla młodzieży w kryzysie. Z pomocą przyszła Fundacja FOSA. Współpraca zaowocowała projektem pilotażowym - Forum Młodzieży - Niebieskie Trampki, w ramach którego uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będący w kryzysie otrzymują wsparcie psychologiczne. Forum Młodzieży - Niebieskie Trampki to przestrzeń współtworzona razem z młodzieżą, która ma być bezpieczną przystanią dla każdej potrzebującej młodej osoby. Niezależnie od tego czy potrzebuje posiedzieć w ciepłym pomieszczeniu, pograć w gry, bilard czy tenisa stołowego, poznać nowe osoby czy porozmawiać o swoich problemach i uzyskać wsparcie.
Zapobiec samotności
Brak kontaktu z rówieśnikami i przyjaciółmi ma negatywny wpływ na ludzi, zwłaszcza na młodzież w okresie dojrzewania. Wyobcowanie, niepewność i strach to czynniki szkodliwe dla relacji społecznych.
- Samotność to słowo, które jest bardzo istotne, szczególnie jeśli mówimy o chorobach zdrowia psychicznego i o depresji. Młodzież, która przychodzi do Forum Młodzieży - Niebieskie Trampki znajduje wsparcie, ale też przestaje czuć się samotna – mówiła Beata Dunajewska, radna miasta Gdańska. - Pandemia spowodowała, że nie tylko dorośli, którzy żyli w izolacji, ale przede wszystkim dzieci i młodzież zaczęła odczuwać skutki psychiczne. W 2016 roku wystartował w Gdańsku Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Wtedy byliśmy liderami w tej dziedzinie. Gdańsk był jednym z pierwszych miast w Polsce, który podjął ten temat. Dzisiaj z dumą możemy powiedzieć, że na ochronę zdrowia psychicznego wydaliśmy dotychczas ponad 15 mln zł.
W ramach Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024 -2026 w Wydział Rozwoju Społecznego ogłosił konkurs na realizację zadań z zakresu zdrowia psychicznego.
- To niezwykle ważne, abyśmy potrafili zapobiegać niektórym zdarzeniom, które rodzą się w głowach młodzieży. Ważna jest w tym przypadku profilaktyka. To jeden z głównych filarów Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, ponieważ jako miasto Gdańsk właśnie tam mamy kompetencje, aby potrafić zorganizować czas młodym ludziom, żeby mieli gdzie znaleźć wsparcie, i to nie tylko wsparcie już natury medycznej, ale na etapie profilaktyki. Chcemy działać holistycznie wokół problemów zdrowia publicznego dzieci i młodzieży – mówił Cezary Śpiewak-Dowbór, radny miasta Gdańska.
W ramach konkursów prowadzonych przez WRS wybrano 22 projekty przygotowane przez 13 realizatorów. Łączna kwota wsparcia to 6 838 560,00 zł na trzy lata.
Wśród wszystkich dofinansowanych ofert znajdują się także projekty z zakresu wsparcia rodziców w budowaniu ich kompetencji i więzi z dziećmi, promocji zdrowego środowiska pracy, przeciwdziałania mobbingowi i wypaleniu zawodowemu, wsparcia dzieci i młodzieży oraz podnoszenia kompetencji kadry placówek oświatowych.
Wyniki konkursu ofert na realizację zadań z zakresu zdrowia psychicznego w ramach Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024 – 2026.
Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA
Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA to organizacja pozarządowa która realizuje wsparcie w obszarze szeroko pojętego zdrowia psychicznego. Niebieskie Trampki to dział Fundacji, który powstał w związku z obserwacjami dotyczącymi wzrostu depresji i zachowań okołosuicydalnych wśród młodzieży. Projekt tworzą profesjonaliści na co dzień pracujący w obszarze pomocy skierowanej do młodych osób z trudnością przeżywających swoje dzieciństwo i dorastanie, to: psychologowie i psycholożki, pedagodzy i pedagożki, terapeuci i terapeutki zajęciowi, animatorki i animatorzy, streetworkerzy i streetworkerki. Punkty programu działają m.in. w Forum Gdańsk i Galerii Metropolia.
- Od 15 lat pracujemy bezpośrednio z osobami, ze wszystkich grup wiekowych, wspierając ich w obszarze zdrowia psychicznego. To problem, który się nasila. Program Ochrony Zdrowia Psychicznego jest sztandarowym programem miasta Gdańska w tym obszarze i pokazuje zrozumienie włodarzy i słuchanie sygnałów, które napływają z dołu – mówiła Alina Kaszkiel-Suska, prezes fundacji FOSA. - My kontaktujemy się bezpośrednio z mieszkańcami Gdańska, widzimy potrzeby, zgłaszamy je i one są słyszalne wyżej. Na to jest odpowiedź i na to jest finansowanie. To jest nie do przecenienia, bo nie zdziałalibyśmy nic bez tych środków. Zarówno utrzymanie kadry, jak i zapewnienie standardów pomocy wymaga nakładów finansowych, a dzięki zrozumieniu i dzięki funkcjonowaniu tego programu jest to możliwe.
- Gdy ktoś tonie, często go nie słychać. Musimy więc być uważni na osoby, które toną w kryzysie. Galerie handlowe są podwórkami XXI wieku i młodzież spędza tu czas. Tutaj też spotykają ich kryzysy. Znaleźliśmy więc realne miejsce, gdzie możemy być z młodymi ludźmi na co dzień, by wspólnie tworzyć z nimi tę przestrzeń – mówił Dastin Suski, wiceprezes Fundacji FOSA – Zapraszam, już teraz na wydarzenie, które odbędzie się 21 marca. Nieprzypadkowo w Dzień Wagarowicza, spotkamy się w CH Forum Gdańsk. Razem z młodzieżą i naszą kadrą planujemy koncerty i wykłady.
Wsparcie biznesu – CH Forum Gdańsk
Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA pozyskała środki z miasta na realizację zadań merytorycznych, natomiast Forum Gdańsk udostępniło nieodpłatnie lokal na te działania.
- Cieszy nas fakt, że współpraca procentuje. Wypracowaliśmy dobre praktyki, przecierając szlaki w zakresie trójstronnego wsparcia (podmiot prywatny-NGO-samorząd) ludzi młodych w kryzysie. Przeszliśmy wspólnie długą drogę i pomimo wielu wyzwań konsekwentnie realizowaliśmy plan ochrony zdrowia psychicznego młodzieży w kryzysach osobistych. Dziś możemy powiedzieć, że realizacja projektu Forum Młodzieży - Niebieskie Trampki przyczynia się do wzmacniania zasobów psychospołecznych nastolatków, zwiększania ich kompetencji do planowania czasu wolnego w akceptowalny społecznie sposób, wzmacniania młodzieży w zakresie umiejętności odpierania presji rówieśniczej, a także przyczynia się do budowania relacji wewnątrzrodzinnych - mówi Dorota Szczęsny, dyrektor Forum Gdańsk. - Na terenie Forum Gdańsk udało nam się stworzyć bezpieczną przestrzeń do rozmowy z młodym człowiekiem. Rozwijamy naszą współpracę z FOSĄ. Wspólnie z właścicielem centrum handlowego NEPIROCKCASTLE pracujemy nad przygotowaniem powierzchni dedykowanej temu projektowi. Zdecydowaliśmy również, o tym że monety wyłowione z Kanału Raduni przekażemy tradycyjnie na cele charytatywne i w tym roku zasilą one budżet projektu Forum Młodzieży Niebieskie Trampki – dodaje dyrektor Forum Gdańsk.
Wsparcie w Gdańsku
Fundacja FOSA wspiera także w zakresie znalezienia adekwatnego wsparcia, zarówno w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym jak i za pomocą portalu www.wsparciewgdansku.pl, na którym znajduje się baza wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. Za jej pomogą można łatwo znaleźć miejsce, w którym można nieodpłatnie uzyskać wsparcie w związku ze swoim problemem i jego rodzajem. Ponadto poza stroną internetową działa także aplikacja dostępna nieodpłatnie zarówno na system android jak i ios. Zawiera zarówno bazę wsparcia, jak i kalendarz z możliwością wybrania terminu wizyty u psycholożki, czy psychoedukację i możliwość łatwego i anonimowego zgłoszenia przypadków nierównego traktowania. Możliwy jest telefoniczny kontakt z konsultantem PIK (tel. 787 960 860).
Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA www.fundacjafosa.pl
fot. www.gdansk.pl