Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Granty dla NGO GML
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 11:50

Przyznano granty na działania w ramach programu Gdańsk Miasto Literatury

Celem otwartego konkursu ofert w ramach programu Gdańsk Miasto Literatury było dofinansowanie projektów pielęgnujących literackie dziedzictwo Gdańska i wzmacniających jego współczesny potencjał literacki. Wybrano 9 inicjatyw.

Wnioski można było składać w systemie Witkac do 28 grudnia 2023. W tym naborze wpłynęło 19 propozycji. Pula przeznaczona na wsparcie działań literackich to 200 000 zł.

Wybrane projekty to m.in.

Gombro – nie – w formie - Fundacja Wspólnota Gdańska

- „Nie ma ucieczki przed gębą, jak tylko w inną gębę" - jeden z bardziej rozpoznawalnych cytatów Witolda Gomborowicza wciąż inspiruje i prowokuje do pytań o normy, autocenzurę, wolność wyborów. Sto dwudziesta rocznica urodzin jednego z najważniejszych twórców polskiej literatury XX wieku, jest okazją do przypomnienia jego twórczości i myśli. Nadchodzący 2024 rok został ustanowiony przez Senat RP Rokiem Witolda Gombrowicza. Zaplanowano cykl wydarzeń, których celem jest przypomnienie jego twórczości i sylwetki, wzmocnienie recepcji jego dzieł, popularyzacja "mody" na Gombrowicza, jako demaskatora fałszu i gry pozorów – czytamy we wniosku.

Fundacja Wspólnota Gdańska, włączając się w gombrowiczowskie świętowanie, planuje od września do grudnia 2024, w Oliwskim Ratuszu Kultury zorganizować m.in.:

  • Gęba – działania warsztatowe dla młodzieży i dorosłych. Cykl dwóch warsztatów rzeźbiarskich zwieńczonych wystawą. Słowa-klucze to: samokontrola, autocenzura, cenzura, normy społeczne, normy obyczajowe, wolność, autonomia jednostki i wspólne dobro.
  • Gombro - mural – działanie artystyczne z młodzieżą ze szkół ponadgimnazjalnych. Pod kierunkiem gdańskiego artysty muralowego, grupa młodych ludzi zaprojektuje swoją własną wizję haseł związanych z Gombrowiczem i wykona mural wielkoformatowy w przestrzeni Gdańska Oliwy.
  • Gombro - plakat - działanie warsztatowe dla młodzieży. Cykl dwóch warsztatów dot. teorii i kreacji plakatu/afisza. Grupa uczestników pod opieką artysty stworzy serię projektów plakatów promujących odsłonięcie Gombromurala.
  • Upupieni? – moderowana debata. Diagnoza Gombrowicza o stanie polskiego społeczeństwa – Czy Gombrowicz jest nadal "wiecznie żywy"? Współczesne odczytanie Gombrowicza - co nam mówi o nas samych?

Literatura na zielonym - Fundacja Generacja

- Chcemy zaprezentować mieszkankom i mieszkańcom Gdańska książki o przyrodzie oraz twórców/twórczynie, które/którzy opowiadają o różnych aspektach natury. Istotne jest ukazanie, że sposób narracji tematów związanych z szeroko pojętą ekologią jest w tej chwili nowoczesny - nie musi kojarzyć się wyłącznie z przyrodniczą gawędą, a – szczególnie dzisiaj, w dobie antropocenu - może skutkować dobrym, społecznie ważnym, zapraszającym do dyskusji tekstem literackim. Natura stawia dziś pytania dotyczące współczesnego świata: jak się odżywiać, jak się rozwijać, gdzie szukać pomocy oraz inspiracji, jak historycznie wyglądały relacje człowieka z żywiołami i czy obecnie mamy z nimi szansę. Odpowiemy na te pytania poprzez zaproszenie na spotkania z pisarzami/pisarkami, na panel dyskusyjny, spacery i warsztaty – czytamy we wniosku.

Miejsca realizacji zadania: Kawiarnia "W starym Kadrze", Księgarnia Wydawnictwa Marpress, Instytut Kultury Miejskiej, Tajne Komplety (ul. Długa 35), zieleńce Gdańska.

Po drugiej stronie... Seria spotkań promujących literaturę non-fiction związaną z tematyką tożsamości - Fundacja Palma

- Zapraszamy na cykl spotkań w ślad za książkami non-fiction, które ukazują się na polskim rynku i eksplorują tematy tożsamości, krajobrazu, regionalności, architektury. Razem z ich twórcami i twórczyniami chcemy porozmawiać o tym, co i jak wpływało na kształtowanie zbiorowości polskiej, kaszubskiej i niemieckiej na terenie Gdańska, ale nie tylko tutaj, ale też w innych miejscach kraju. Chcemy także podkreślić rolę współczesnej literatury w kształtowaniu debaty nad przemianami społecznokulturalnymi jakie dzieją się na Pomorzu, ale nie tylko tu, jaka jest w tym rola pisarek i pisarzy, a także jak wzmacniać wiedzę na temat historii i zmian zachodzących w najbliższej okolicy – czytamy we wniosku.

Gośćmi spotkań literackich będą m.in. Grzegorz Piątek, autor książki "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939", Stasia Budzisz, autorka książki Welewetka. Jak znikają Kaszuby czy Jarosław Kurski autor książki "Dziady i dybuki".