Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Szukając przestrzeni, grafika wydarzenia, mat  organizatora
Zdjęcie portretowe: Marta Bańka

Marta Bańka
Instytut Kultury Miejskiej

Data publikacji 10:05

Wernisaż wystawy „Szukając przestrzeni” i koncert projektu BLED Emila Miszka i Sławka Koryzno

Jak wygląda śruba lub kawałek cegły widziane przez mikroskop elektronowy? To niesamowite bogactwo form, faktur i odcieni. Abstrakcyjna poezja w czystej formie, nieskończone źródło inspiracji. Prace, które pokazane zostaną na wystawie „Szukając przestrzeni”, to efekt uboczny dwuletniej pracy naukowej i selekcji 40 spośród 30 000. obrazów. Wernisaż wystawy odbędzie się 3 marca o godz. 17.00 w Instytucie Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11. Po nim wykład na temat mikroskopii elektronowej wygłosi prof. Jakub Karczewski, a o godz. 19.00 wystąpi projekt BLED, czyli Emil Miszk i Sławek Koryzno.

Pokazane na wystawie „Szukając przestrzeni” prace, są ubocznym efektem dwuletniej pracy naukowej. Z blisko 30 000 obrazów wykonanych mikroskopem elektronowym, metodą dość mozolnej selekcji, wybrano 40. Prace te są obrazami wykonywanymi wiązką elektronów. Dzięki użytej technologii można w nich zaobserwować zupełnie inny, tajemniczy świat, rządzący się swoimi prawami, wyjęty spod praw natury na co dzień doświadczanych przez człowieka.

Obrazy powstały w Instytucie Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej Politechniki Gdańskiej. Natomiast w ramach współpracy międzyuczelnianej, artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku wykonali szereg dzieł wchodzących w dziedziny rzeźby i VJ-art oraz VR. Prace są bezpośrednio inspirowane obrazami z mikroskopu elektronowego, przez co tworzą z nimi swoiste środowisko i nawiązują otwarty dialog - świata naszego ze światem wyrwanym z mikrometrycznej skali. 

Kuratorzy: Piotr Okoczuk, Jan Raczyński, Jan Engel. Selekcja obrazów: Piotr Okoczuk, Jan Raczyński, Jan Engel, Marta Kieżel, Weronika Anna Michalak, Maja Pućko, Magdalena Gołaszewska. Rzeźba: Jan Raczyński, Weronika Anna Michalak, Maja Pućko, Magdalena Gołaszewska, Laura Omernik, Gary Garnowski. Autorzy obrazów: Jakub Karczewski, Jacek Ryl, Marta Prześniak-Welenc, Aleksandra Mielewczyk-Gryń, Tomasz Klimczuk, Beata Bochentyn. Projekcja multimedialna: Gary Garnowski. Obróbka zdjęć: Jan Engel. Muzyka: Artur Szalsza Identyfikacja wizualna: Mary Zaleska. Doradztwo: Barbara Kościelska, Adrianna Majdzińska. Teksty: Jan Dąbrowski.

Koncert projektu BLED Emila Miszka i Sławka Koryzno, 3 marca, godz. 19.00. Bilety 30 zł, BLED_koncert_bilety.

Fuzja jazzu i elektroniki w wydaniu BLED to wtopienie się jednej estetyki w drugą, pozbawione sztampy i brawury. 

W rozumieniu metaforycznym spotkanie Emila Miszka i Sławka Koryzno, które dało początek projektowi BLED, było jak naturalny, kosmiczny proces, na który wpływu nie mają ludzkie działania czy intencje. Jak sami mówią: - BLED to fuzja wielu inspiracji, które na przestrzeni lat każdy z nich napotkał na swojej drodze. Chodziło o to, aby grać w minimalistycznej konfiguracji - daje to znacznie inne możliwości niż granie w dużych zespołach. 

- Ten minimalizm - osiągnięty jakby z marszu, bez celowości i usilnych starań - jest cechą dominującą w twórczości BLED i jednocześnie jej wyróżnikiem. Jak bowiem inaczej określić umiar zachowany przy tak „spektakularnym” połączeniu, jakim jest mariaż jazzu z elektroniką, który ma miejsce na debiutanckim albumie formacji zatytułowanym Roots & Futuristic Sci-Fi Sounds?

Spontaniczność, organiczność i minimalizm schowane pod warstwą kosmicznego pyłu, pokrywającego pustynną planetę na końcu galaktyki - BLED, czyli Emil Miszk i Sławek Koryzno zapraszają na podróż, z której nie chce się wracać.

Wystawa „Szukając przestrzeni”, 3-31.03.2024, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Targ Rakowy 11

Sponsorzy: Instytut Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej PG, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG, Politechnika Gdańska, Akademia Sztuk Pięknych

Partner: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku

Patronaty honorowe: Narodowe Centrum Kultury, Prezydent Miasta Gdańsk, Politechnika Gdańska
Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG

Patronaty: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Notes na 6 tygodni, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl