Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 16:30
Roczne podsumowanie działań Straży Miejskiej
Na corocznej odprawie podsumowano ostatni rok działalności Straży Miejskiej. Strażniczki i strażnicy odebrali ponad 24 tys. zgłoszeń i podjęli prawie 45 tys. interwencji. Spotkanie było też okazją do podziękowań i przedstawiania planów na kolejne miesiące.
W tegorocznej odprawie, która odbyła się 7 lutego w siedzibie Straży Miejskiej w Gdańsku, wziął udział Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu oraz Bogdan Oleszek, przewodniczący Komisji Samorządu i Ładu Publicznego. W spotkaniu uczestniczyli także Jarosław Neumann, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji, Karol Bryś, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej, jak również przedstawiciele wydziałów i jednostek miejskich, współpracujących ze strażą. Spotkanie poprowadził Leszek Walczak, komendant Straży Miejskiej.
- Cieszę się, że możemy spotkać się w takim gronie. To doskonała okazja, aby przygotować dobry rok pracy z nastawieniem na wysoki poziom jego realizacji - rozpoczął Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska. - Wasza nieustająca determinacja i zaangażowanie sprawiły, że Gdańsk nadal cieszy się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Dziękuję za Waszą nieocenioną pracę, która przyczyniła się do utrzymania porządku w naszym mieście.
Pierwsze miesiące nowego roku to dobry czas na podsumowanie minionych dwunastu miesięcy i omówienie planów bieżących. Celem prezentowania corocznego raportu jest podsumowanie działań miejskich służb porządkowych oraz statystyczne ujęcie ich pracy. Raport wskazuje również, jakie zgłoszenia najczęściej wpływały do strażników miejskich oraz jakie interwencje najczęściej podejmowali.
Realizację budżetu, stan zatrudnienia oraz zrealizowane zadania omówił Leszek Walczak, komendant Straży Miejskiej.
- Nasza codzienna praca stanowi odpowiedź na przyjęte wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami priorytety. W ubiegłym roku objęły one potrzebę skutecznego egzekwowania przestrzegania przepisów ruchu drogowego oraz ochrony środowiska naturalnego – mówił komendant. – W roku 2024 r. naszymi priorytetami natomiast będą przede wszystkim skuteczne egzekwowanie przestrzegania obowiązujących przepisów, ochrona środowiska naturalnego oraz jeszcze większa aktywizacja współpracy z radami dzielnic. Oczywiście nie ograniczamy się do realizacji priorytetów, realizujemy także inne działania, z naciskiem jednak na te, które sygnalizują nam mieszkańcy.
Działania i interwencje
Podejmowane przez Straż Miejską działania są odpowiedzią na potrzeby zarówno mieszkańców, jak i turystów. Najwięcej zgłoszeń wpływa na numer alarmowy 986, który jest obsługiwany całodobowo. Wpływające tam zgłoszenia wymagają szybkiej reakcji pracowników. 55% wszystkich przyjętych zgłoszeń było związanych z nieprawidłowym parkowaniem. 12% dotyczyło zwierząt, ponad 10% ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Wśród nich najczęściej pojawiały się zgłoszenia na temat spalania odpadów, zaśmiecania i nieporządku oraz niszczenia zieleńców. Około 9% zgłoszeń związanych było z zakłócaniem porządku i spokoju publicznego. Dotyczyły one najczęściej osób nietrzeźwych i spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
Ochrona środowiska
Troska o środowisko to jeden z najistotniejszych aspektów działalności Referatu Ekologicznego. Do ich zadań należy m.in. prowadzenie spraw z zakresu ochrony środowiska i podejmowanie działań, by nie dochodziło do naruszania przepisów dotyczących czystości i porządku. Sekcja Ochrony Środowiska dysponuje mobilnym laboratorium, które pozwala sprawdzać m.in. jakość powietrza i stan cieków wodnych. W minionym roku funkcjonariusze przeprowadzili 1194 kontrole terenów i nieruchomości pod kątem czystości i gospodarowania odpadami. Referaty zajmowały się również sprawami nielegalnych wysypisk śmieci. Na terenach gminnych ujawniono ich 90, na prywatnych 88.
Edukacja i profilaktyka
Od wielu lat funkcjonariusze pracują także z dziećmi i młodzieżą w placówkach oświatowych, wychowawczych i terapeutycznych. Spotykają się z najmłodszymi także na piknikach, koloniach oraz obozach. Mówią o potrzebie przestrzegania prawa, ostrzegają przed zagrożeniami, szczegółowo wyjaśniają sens istnienia nakazów i zakazów. Od 2022 r. prowadzą także zajęcia w ramach dwóch nowych programów dotyczących dbania o czyste powietrze oraz postępowania z dzikimi zwierzętami w mieście. Szczególnym zainteresowaniem, zarówno młodszych, jak i starszych odbiorców, cieszył się w ostatnim roku program dotyczący postępowania z dzikimi zwierzętami.
- Pamiętajmy, że nasza praca ma istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie miasta. Dążmy do tego, aby Gdańsk był miejscem, w którym każdy czuje się bezpieczny i z dumą nazywa je swoim domem – podsumował prezydent. - Dziękuję Wam za trud i poświęcenie, jakie wkładacie w każdy dzień, oraz liczę na dalszą owocną współpracę. Razem możemy osiągnąć jeszcze więcej. Powodzenia w nowym roku służby!
Podsumowanie
Straż Miejska w Gdańsku rozpoczęła swoją działalność 30 września 1991 roku. Wówczas spokoju i porządku w mieście strzegło 35 funkcjonariuszy. Dziś jest ich ponad 300 i nadal starają się, by mieszkańcy i turyści, odwiedzający Gdańsk, czuli się w nim dobrze.
Więcej informacji na temat zadań zrealizowanych przez Straż Miejską w 2022 roku można znaleźć w Raporcie rocznym 2023.
fot. www.gdansk.pl