Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zrewitalizowana kamienica przy ul. Na Stoku 35, fot. Dominik Paszliński, www.gdansk.pl
Zdjęcie portretowe: Paulina Chełmińska

Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 15:08

Kamienica przy ul. Na Stoku 35 znów olśniewa

Wielka rewitalizacja Biskupiej Górki w Gdańsku postępuje. Wszystko po to, by zapewnić mieszkańcom nowoczesne warunki mieszkaniowe przy jednoczesnym poszanowaniu historycznego charakteru okolicy. Budynek przy ul. Na Stoku 35 jest jednym z takich miejsc.

XIX-wieczna kamienica przeszła metamorfozę w ramach programu Rewitalizacji Biskupiej Górki i Starego Chełmu. Jest to trzeci kompleksowo wyremontowany przez Gdańskie Nieruchomości budynek gminny, w ramach tego projektu. Prace trwają w kolejnych 10 kamienicach, których rewitalizacja niebawem zostanie ukończona. Budynki komunalne przechodzą remonty w oparciu o indywidualny program prac konserwatorskich dla każdego z nich.

- Jesteśmy w trakcie dużego procesu rewitalizacyjnego. Prace końcowe trwają w wielu budynkach, a dzisiaj oddajemy kolejną, trzecią już kamienicę z trzynastu - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych. - Dzisiaj przekazujemy budynek Na Stoku 35, w którym mieszczą się 4 lokale, o powierzchni od 59 do 63 m kwadratowych. Niebawem 4 kolejne gdańskie rodziny pojawią się w tym budynku. Wiele budynków skrywa tajemnice i się czymś wyróżnia, akurat w tej dziewiętnastowiecznej kamienicy w okresie dwudziestolecia międzywojennego mieściła się piekarnia i cukiernia, o czym świadczą te piękne, odrestaurowane napisy na elewacji.

Kamienica czeka na swoich lokatorów

Na przyszłych mieszkańców czekają cztery świeżo wyremontowane mieszkania komunalne. Powierzchnie mieszkań to przedział między 59, a 63 m2. Do każdego z nich przynależy komórka lokatorska o powierzchni ok. 4 m2.

- Po rozpoczęciu prac w październiku 2022 roku, zakończyliśmy je z sukcesem w styczniu 2024 roku. Podczas kompleksowego remontu wykonaliśmy szereg istotnych działań, w tym nową izolację poziomą i pionową, wymianę stropów na żelbetowe, remont elewacji oraz renowację schodów - mówi Ziemowit Borowczak, dyrektor Gdańskich Nieruchomości.Ponadto, zadbaliśmy o nowy dach, instalację sanitarną, wodociągową, wentylacyjną i elektryczną.

Nowocześnie, ale z poszanowaniem historii

W okresie dwudziestolecia międzywojennego obiekt mieścił piekarnię i cukiernię. Pamiątką po tym okresie jest odrestaurowany szyld znajdujący się na elewacji budynku. Oprócz niego zachowana została część stolarki okiennej i drzwiowej. Jako świadek historii w budynku pozostał także piec kaflowy, który dziś pełni funkcję dekoracyjną, gdyż cały budynek został podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Nie zabrakło też nowoczesnych rozwiązań takich jak Building Management System, czyli system pozwalający na zdalny odczyt poszczególnych mediów, kontrolujący parametry pracy urządzeń.

Koszt zrealizowanej inwestycji to ponad 4 mln złotych, przy wsparciu środków unijnych oraz z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Całkowita wartość przeprowadzanej w Gdańsku rewitalizacji to 194 miliony złotych. Unia Europejska pokryła około 85% wydatków kwalifikowanych, tj. dofinansowała rewitalizację kwotą około 79 milionów.

Prace trwają w kolejnych 10 gminnych kamienicach, które niebawem odzyskają dawny blask. Budynki znajdują się przy ul. Biskupiej 8A, 11 i 27, a także przy ul. Na Stoku 12B, 15, 23, 25, 39 i 40 oraz przy ul. Rogaczewskiego 45. Wszystkie znajdują się w zasobach Gdańskich Nieruchomości.

Nie tylko rewitalizacja, ale wieloetapowy proces

Program Rewitalizacji Biskupiej Górki i Starego Chełmu to skomplikowany i wieloetapowy proces, który obejmuje przedsięwzięcia realizowane przez Gdańskie Nieruchomości, ale również remonty prowadzone przez działające na tym terenie wspólnoty.

- Proces rewitalizacji na Biskupiej Górce rozpoczął się w 2017 roku, natomiast od ponad roku jesteśmy na najtrudniejszym zadaniu, gdzie współgrają ze sobą zakresy Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Gdańskich Nieruchomości, ale też wspólnot mieszkaniowych. W tym projekcie brało udział 35 wspólnot. Wszystkie remonty będące w ich zakresie zostały już zakończone. W tej chwili trwają ostatnie rozliczenia – mówiła Ewa Pielak, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gdańska. - Cały czas jesteśmy na placu budowy, kontynuowane są remonty budynków komunalnych. Kontynuowany jest też remont ulic Biskupiej, Na Stoku i Salvator. W najbliższym czasie wykonawca drogowy będzie wchodził na kolejne odcinki ulicy Biskupiej. Najważniejszą częścią tego zadania jest całkowita przebudowa infrastruktury podziemnej: sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej czy też sieci gazowej. Docelowo będą także wprowadzone nowe nasadzenia, elementy małej architektury, oświetlenie i monitoring.

Aż 35 wspólnot mieszkaniowych, m.in. z ulicy Biskupiej i Na Stoku, remontuje części wspólne swoich budynków: elewacje, klatki schodowe i dachy, wykonuje także izolację pionową i poziomą. Dzięki Gminnemu Programowi Rewitalizację otrzymują one dofinansowanie.

Realizowany program obejmuje również szereg inwestycji drogowych i infrastrukturalnych, w które zaangażowana jest Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Metamorfozę przejdą ulice Salwator, Biskupia, Zaroślak i Na Stoku. Oprócz nawierzchni z kostki we wspomnianych miejscach pojawi się stylizowane oświetlenie i ławki. Ważnym elementem zadania będzie również przebudowa sieci podziemnych, m.in. sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej, a także wykonanie kanalizacji deszczowej. Ponadto przebudowana zostanie sieć gazowa. Nie zabraknie także nasadzeń roślinności.

fot. www.gdansk.pl

Załączniki