Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Lidia i Jerzy Owsiakowie podczas gali w Europejskim Centrum Solidarności w sierpniu 2023 r., na której otrzymali Medal Wolności Słowa.
Zdjęcie portretowe: Dariusz Wołodźko

Dariusz Wołodźko
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 10:18

Jerzy Owsiak Honorowym Obywatela Miasta Gdańska

Podczas pierwszej w tym roku sesji Rady Miasta Gdańska, Radni zdecydowali o przyznaniu najwyższego gdańskiego wyróżnienia Jerzemu Owsiakowi.

Projekt uchwały w tej sprawie złożył w tym miesiącu klub Radnych Koalicji Obywatelskiej. Za przyznaniem wyróżnienia twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy głosowali radni Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska (łącznie 21 głosów), przeciw byli Radni PiS (12 głosów).

- To Jurek Owsiak wydobywa z nas to, co najpiękniejsze. To on i jego Orkiestra niosą od ponad 30 lat pomoc najsłabszym z nas, którzy jej najbardziej potrzebują. Trudno wyobrazić sobie mroźny styczeń bez serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówił przewodniczący Cezary Śpiewak-Dowbór, który w imieniu Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska złożył uchwałę – Jurek jest uśmiechnięty i serdeczny, jest przeciwieństwem hejtu i nienawiści. To, że jesteśmy tu dziś, by nadać jemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, jest wyrazem szacunku i podziwu, jaki wyrażamy wobec Jurka Owsiaka. Jest on osobą, która urzeczywistnia ideały naszego miasta: działa bez strachu, ale z rozwagą.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska zostanie wręczony w terminie późniejszym, podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in.:

„[…] Działalność Jerzego Owsiaka, z urodzenia gdańszczanina, niewątpliwie wpisuje się w przesłania płynące z Gdańska o solidarności, obywatelskości, poszanowaniu różnorodności i wolności. Jest bez wątpienia wzorem do naśladowania.

Jerzy Owsiak to urodzony 6 października 1953 roku polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, showman, filantrop, a przede wszystkim działacz charytatywny i społeczny, założyciel i prezes zarządu znanej na całym świecie Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która prowadzi zbiórki pieniędzy na programy i sprzęt medyczny.

Pierwsza zbiórka pieniężna, w której uczestniczył Jerzy Owsiak, została zorganizowana spontanicznie po apelu kardiochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka o wsparcie finansowe zakupu sprzętu medycznego dla umierających dzieci. W 1992 roku zaprosił lekarzy do swojej audycji Brum w Programie III Polskiego Radia oraz przypominał słuchaczom o możliwości wpłacania pieniędzy na podane konto. Akcja ta była kontynuowana również w czasie Festiwalu w Jarocinie. 3 stycznia 1993 roku odbyła się zbiórka pieniędzy nazwana później „pierwszym Finałem”. Pozytywny odzew społeczny i wartość zgromadzonych środków zdecydowały o nadaniu tym działaniom formy prawnej. W marcu 1993 roku z inicjatywy Jerzego Owsiaka i Waltera Chełstowskiego powstała Fundacja WOŚP. Od tego czasu „Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” odbywa się co roku, a Jerzy Owsiak pełni rolę głównego organizatora. Ta wielka charytatywna impreza stała się nieodłącznym elementem rzeczywistości społeczno-kulturowej w naszym społeczeństwie i trudno szukać podobnej inicjatywy na świecie. Kierowana przez Jerzego Owsiaka organizacja charytatywna cieszy się wśród Polaków dużym zaufaniem społecznym.

Ogromne środki, które zbierane są podczas zbiórek WOŚP zasilają polskie szpitale i przychodnie w nowoczesny sprzęt medyczny oraz pozwalają realizować liczne projekty prozdrowotne i edukacyjne, ale to tylko jeden z aspektów działalności i idei Fundacji.

Niemniej ważne jest kształtowanie postaw wzajemnej odpowiedzialności w duchu wolności, równości, przyjaźni i radości ze współdziałania. Solidarnościowe wartości, jakie są przekazywane podczas charytatywnych zbiórek pieniędzy, obejmujących nie tylko Polskę, ale i świat, są żywą lekcją i przykładem dla dzieci, młodzieży i dorosłych od ponad 30 lat. Działalność Jerzego Owsiaka i jego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyczyniła się także do rozpropagowania w Polsce pracy wolontariackiej, bezinteresownego angażowania się w czynienie dobra. Z uwagi na dekady trwania tej idei, WOŚP stała się także inicjatywą łączącą pokolenia […].

Wszystkich Honorowych Obywateli Gdańska znajdziemy w Biuletynie Informacji Publicznej.