Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 13:55
Trzej Królowie zawitają do Gdańska
W sobotę, 6 stycznia, ulicami głównego miasta po raz 13. przejdzie Orszak Trzech Króli. Hasłem tegorocznego wydarzenia będzie „W jasełkach leży!”. Uczestnicy Orszaku zaczną się zbierać o godz. 11.30 na ulicy Piwnej, przed wejściem do Bazyliki Mariackiej. Tam będzie można otrzymać papierowe korony oraz śpiewniki ze słowami kolęd.
Punktualnie w południe rozpocznie się modlitwa Anioł Pański a po niej Orszak ruszy w stronę Wielkiej Zbrojowni. Na czele Orszaku - prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami - przejdą Trzej Mędrcy ze Wschodu. Pod Zbrojownią Mędrcy spotkają Heroda, który za wszelką cenę będzie próbował zawrócić pielgrzymów z raz obranej drogi: zatrzymać ich na swoim dworze, lub przynajmniej skłonić by w drodze powrotnej opowiedzieli mu, gdzie leży Dziecię.
Następnie orszak skręci w lewo, w ul. Tkacką a później w ul. Długą. Tam jego uczestnicy będą świadkami walki dobra ze złem. Stajenka będzie w tym roku umieszczona na przedprożach Dworu Artusa, gdzie czekać będzie na wszystkich Święta Rodzina.
Przed stajenką odmówiona zostanie modlitwa a Kacper, Melchior i Baltazar pokłonią się Świętej Rodzinie i złożą dary. Na zakończenie, wspólnie z chórem Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf” z Trąbek Wielkich obędzie się wspólne śpiewanie kolęd.
Ostatnim akcentem będzie kolędowy koncert carillonowy. który wykona Monika Kaźmierczak.
W tym roku w rolę trzech mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara wcielą się: Maciej Szemiel, aktor teatru Wybrzeże, Harris Mavusi, Ghańczyk, od wielu lat mieszkający w Polsce oraz Kuba Gorski, pedagog i dyrektor Szkoły Fregata (która jest współorganizatorem Orszaku).
Tradycją Gdańskiego Orszaku stało się także, że w rolę Świętej Rodziny, wciela się gdańska rodzina z dopiero co narodzonym dzieciątkiem. W tym roku w rolę Józefa, Maryi i małego Jezuska wcieli się rodzina Gailitis: Blanka, Karol i ich, „leżący w jasełkach”, 4 miesięczny syn Adam.
Dla wierzących wydarzenie jest okazją do rozważania znaczenia Objawienia Pańskiego, a dla wszystkich stanowi możliwość przeżywania pięknej polskiej tradycji.
Forma przedstawienia Objawienia Pańskiego w formie znanej dziś jako „jasełka” ma już 800 lat a zapoczątkowana została przez św. Franciszka z Asyżu. Nazwa „jasełka” wzięła się od słowa „jasło”, które oznacza, przenośne koryto, służące do karmienia paszą zwierząt. Jasło, znane również pod nazwą żłobka, stało się pierwszą kołyską nowo narodzonego Dziecięcia. Pierwotne określenie jasła może już się zatarło, ale przetrwało z nami pod określeniem dobrze znanych jasełek. Tegoroczne hasło Orszaku nawiązuje więc do początków przedstawień narodzin Jezusa oraz przypomina o celu orszaku jakim jest, odnalezienie nowonarodzonego Mesjasza. Hasło „W jasełkach leży” jest też fragmentem XVII wiecznej kolędy „Nowy rok bieży”.
Orszak Trzech Króli w Gdańsku jest wydarzeniem kulturalno - religijnym organizowanym przez Parafię Najświętszej Maryi Panny i jej proboszcza Ireneusza Bradtke oraz Stowarzyszenie SUM przy wsparciu Stowarzyszenia Kulturalnego Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER).
fot. www.gdansk.pl